Grune holz wood pellet Alfa Wood

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155002 από KYRMI
Απαντήθηκε από KYRMI στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
στο Δυδιμοτειχο ο εμπορος λεγετε ΚΟΤΣΙΟΥ , ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΓΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ???
ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155029 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Προσοχή ενας απατεωνας στη Λάρισα πριν απο 3 χρονια έφερνε και πουλούσε Σβάι μούφα. Το αναγνώρισα απο τη διαφορετική συσκευασία αλλα με τιμή 260 ευρω. Ποιος ξέρει πόσοι το αγόρασαν για Σβάι. Εγω πάντως που αγόρασα απο Leroy το holz έμεινε μέχρι στιγμής παρά πολυ ευχαριστημένος και νομίζω ότι κατασκευάζεται Βουλγαρία. Στάχτη λίγη και σαν πουδρα.θεωρω ότι ειναι ισάξιο του Σβάι !

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155033 από johnathinaios
Απαντήθηκε από johnathinaios στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Καλησπέρα απο Μυτιλήνη. Ξεκινησα κι εγω να χρησιμοποιώ το Grune holz ως πιο οικονομικό στη σομπα της euroenergy Kenzo 25w. Αν και δεν εχω εμπειρια πανω στο θεμα παρατηρησα πολύ περισσοτερη μαυριλα απο το Schweighofer που ξεκινησα και στο δοχειο μετα το σβησιμο ενα υπολοιμα σαν ξερή λασπη που τριβεται ευκολα με το χερι. Αυτο που μου εκανε κακή εντυπωση επισης ειναι πως αλλα χαρακτηριστικά αναγραφονται στην ιστοσελίδα και αλλα στη σακουλα. Τιμή αγοράς απο Μυτιληνη 300 ευρώ τα 67 σακια μαζι με τη μεταφορα στο σπιτι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155040 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Εγώ δεν γράψω ακόμα με σιγουριά την γνώμη μου, το καίω μόνο 1,5 μήνα και ακόμα πειραματίζομαι, αλλά μια πρώτη εντύπωση που έχω.

1. Σε σχέση με το schweighofer, που το καίω δύο χρόνια σερί και έχω ακόμα 2 τόνους να κάψω παράλληλα φέτος, έχει σίγουρα παραπάνω θερμογόνο και καλύτερη συμπεριφορά στο λέβητά μου όσον αφορά το κλίνκερ. Το schweighofer στην πολύωρη καύση και από ένα σημείο και έπειτα έκανε λίγο κλίνκερ. Αυτό όχι.

2. Παραπάνω στάχτη από το schweighofer. Αρκετά παραπάνω. Σχεδόν 1,5 φορά παραπάνω. Είναι πολύ. (αλλά δεν είναι η μοναδική παράμετρος που πρέπει να κοιτάμε...)

3. Δεν το βλέπω πιο μικρόκοκκο από το schweighofer. Τουλάχιστον στο μάτι ίδιο φαίνεται.

Αξίζει; Μέχρι στιγμής και στον δικό μου λέβητα μπορώ να πω ότι σίγουρα αξίζει. Είναι τίμιο προϊόν.

Περισσότερο από το schweighofer; Δεν γνωρίζω σίγουρα ακόμα. Εξαρτάται κι από την τιμή που θα το βρεις φυσικά. Αν υποθέσουμε ότι έχουν την ίδια ακριβώς τιμή, δεν μπορώ ν' απαντήσω ακόμη. Δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη, άλλωστε μόνο 1,5 μήνα το καίω. Στο τέλος της σεζόν νομίζω θα ξέρω καλύτερα.

Κάτι ακόμα που θέλω να δω και νομίζω θα έχει ενδιαφέρον, είναι η σύγκρισή του με το πράσινο αδερφάκι του το Α2 κι αν όντως αξίζει τα παραπάνω χρήματα το Α1.

Έχω ένα τόνο κι απ' το Α2, οπότε μετά τις γιορτές θα μπει στο πρόγραμμα να γίνουν δοκιμές σε χοντρά κρύα, με schweighofer, Grune holz Α1 και το πράσινο Α2.

Υ.Γ.
Έχει σημασία: η σύγκριση και τα συμπεράσματα πρέπει να βγαίνουν μετά από δοκιμή στον δικό σου λέβητα-σόμπα.
Δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά σε όλους τους λέβητες-σόμπες τα ίδια πέλλετ. Το έχω διασταυρώσει πολλαπλώς.

Γι αυτό δεν θεωρώ πως ότι γράψω θα ισχύσει αυτόματα και σε όποιον άλλον έχει διαφορετικό λέβητα από τον δικό μου. Γι αυτό πάντα γράφω στο δικό μου λέβητα. Στον δικό σου δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155041 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Grune Holz Wood Pellet Alfa Wood
Από τα χειρότερα Pellet που έχω κάψει από το 2011 !!! :( :( :(
"Βαριά" στάχτη και κλίνκερ σε όλα τα τσουβάλια που έκαψα έως τώρα.
Απαράδεκτο δεν θα με "δούν" ξανά.- :evil: :evil: :evil:
Αριθμος παρτίδας: 19/07/2016
ΚΡΙΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155045 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
δωσε λιγο αερα παραπανω η και αυξησε λιγο το χρονο καθαρισμου του μαγγαλιου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ