Θερμοκρασία καυστήρα ferolli p12

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143146 από giannisp2
Έχω έναν ferolli p12 μαζί με έναν λέβητα πετρελαίου. Το θέμα είναι ότι έχω συχνά υπερθερμάνσεις. Έχω ρυθμίσει να είναι το νερό τους 62 βαθμούς αλλά η θερμοκρασία που δείχνει η οθόνη στον καυστήρα πάει στους 95(!) πολύ γρήγορα. Πρόσεξα ότι ακόμα και όταν το σπίτι είναι ζεστό, οι ενδείξεις των κυκλοφορητών είναι κλειστές δηλαδή δεν υπάρχει ζήτηση, αυτό ξεκινάει να τραβάει πέλλετ και να ανεβάζει θερμοκρασία! Μέσα στην νύχτα σβήνει ο λέβητας μέσω της ασφάλειας που έχει, λόγω υπερθέρμανσης. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κοντρολλάρω αυτό το φαινόμενο, δηλαδή να μην αυξάνετε τόσο η θερμοκρασία ώστε να μην έχω υπερθερμάνσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143152 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Θερμοκρασία καυστήρα ferolli p12
Και μια ερώτηση: Αν ρυθμίσω της ηλεκτροβάνες ώστε να είναι πάντα ανοιχτές, θα δημιουργηθεί πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143154 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Θερμοκρασία καυστήρα ferolli p12
Θα κάνεις το εξής: Θα τοποθετήσεις έναν υδροστάτη IMIT σε σειρά με τον υδροστάτη του κυκλοφορητή του λέβητα.
Οι επαφές των υδροστατών είναι η α) επαφή από Θερμοστάτη χώρου η εντολή στον πίνακα του λέβητα C
>2
>β) 1.
>C
Κυκλοφορητής. Στην επαφή β) 2 θα φέρεις ρεύμα 220 V από ασφάλεια. (μόνιμο). Όταν ο θερμοστάτης χώρου πιάσει θερμοκρασία η επαφή α) C δεν θα έχει ρεύμα ούτε και η β) C
>κυκλοφ. ¨όταν η θερμοκρασία του λέβητα θα ανέβει πέρα του προκαθορισμένου ορίου του υδροστάτη β) το λαμάκι του υδροστάτη β) θα γίνει 2
>C και ο κυκλοφορητής θα πάρει ρεύμα από την ανάποδη. Αυτό το σύστημα υποστηρίζεται από έναν κυκλοφορητή και μία και πάνω βάνες αυτονομίας Ή και χωρίς αυτονομία.
Αν δεν το κατ΄λαβαίνεις να μιλήσουμε στο τηλ.
Στάθης
1. 2. 1. 2

C. α) C. β)

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143155 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Θερμοκρασία καυστήρα ferolli p12
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ