Η θέρμανση με πέλλετ αυξάνει την υγρασία?

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142752 από Gdevil
Πίστεψέ με πως δεν έχω καθόλου ιδέα από υγρασίες. Και το υγρόμετρο το αναλογικό που έχω μαζί με το θερμόμετρο είναι χαλασμένο. Απλά θυμόμουν τον aithio που είχε "ζωγραφίσει" σε εκείνο το νήμα, διάβασα και τον Φουσκιτάκη και τον θυμήθηκα.
(οκ... το παραδέχομαι... έπαιξε και με το αρχείο της daikin που υπάρχει σε σύνδεσμο αλλά πάντως ψιλοκατάλαβα τα περί υγρασίας)
Πάντως μπορεί για διάφορους λόγους υγείας να χρειάζεται αερισμός στα σπίτια αλλά όσον αφορά την υγρασία και το πόσο ενέργεια χρειάζεται να δαπανηθεί για να ανανεωθεί ο ζεστός - υγρός αέρας εντός του σπιτιού με κρύο (που θα έχει λιγότερο νερό) ο οποίος θα ξαναζεσταθεί δε νομίζω να γράφω κάτι σημαντικά λάθος


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142756 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Παιδιά καλησπέρα. Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον, έχω την εντύπωση ότι έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα.
Η θέρμανση με πέλετ δεν αυξάνει την υγρασία στον αέρα και στο σπίτι.
Ο αέρας που κυκλοφορεί στο σπίτι είχε και θα έχει υγρασία. Το θέμα είναι πως θα αποβάλουμε κάποια ποσότητα υγρασίας, για να αισθανθούμε καλύτερα στο χώρο μας. Μόνο με αφυγραντήρα. Το φαινόμενο υγροποιήσεις στα τζάμια και στους τοίχους οφείλεται στο ότι έχουμε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέσα με εξω, και στις παγωμένες επιφάνειες (αυτές που δεν έχουν καλή μόνωση) κολλάνε υδρατμοί. Το έχουν πει και κάποιοι προηγούμενοι.
Μου έχει συμβεί στο παρελθόν. Όταν το πετρέλαιο ήταν φθηνό άναβα τον καυστήρα και όλο το βράδυ ζέσταινε το σπίτι. Το πρωί ξύπναγα και υπήρχε υγρασία και νερά σε κάποια σημεία τα οποία δεν είχαν σωστή μόνωση.
Τώρα που δεν το δουλεύω πολύ ούτε υγρασία φαίνεται ούτε τίποτα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει υγρασία στο χώρο. Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέσα με έξω
Πήρα μια ξυλοσομπα για σαλόνι κουζίνα, έναν αφυγραντήρα για τα υπνοδωμάτια και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.
(Ο αφυγραντήρας κάνει τρομερή δουλειά.) Σε χώρο με θερμοκρασία 18 Κελσίου και 80% υγρασία δύσκολα κάθεσαι.
Στον ίδιο χώρο με 18 Κελσίου και 55% υγρασία είναι μιά χαρά.-

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142775 από electron
Σωστη και λογική απάντηση.. (οχι οτι δεν υποθηκαν και αλλες σωστες απαντήσεις).
Νομίζω οτι το θέμα εχει εξαντληθεί..Η θέρμανση με πέλλετ και με οποιοδήποτε άλλο καύσιμο ΔΕΝ αυξάνει την υγρασία.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142779 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Άντε γειά σας..........

Αυτά έλεγα και γω... αλλά παρεξηγήθηκα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142835 από michalisgr
λοιπον το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.. δεν ειναι ουτε το πελλετ ουτε το πετρελαιο.. ειναι απλα τα κουφωματα σου και το οτι στεγνωνεις τα ρουχα σου μεσα στο σπιτι σε καποιο δωματιο.. Ειδικα αν τα στεγνωνεις μπροστα σε καποιο καλοριφερ το προβλημα επιδυνωνεται.... η μονη λυση ειναι να εχεις ΠΑΝΤΑ ενα παραθυρο ανοιχτο και επισης να παρεις ενα στεγνωτηριο ρουχων που θα σε σωσει απο ολα αυτα.. εγω στεγνωνα τα ρουχα κοντα στη σομπα πελλετ με αποτελεσμα ΟΛΕΣ οι γυψοσανιδες της οροφης του σπιτιου να μαυρισουν σε σημεια και να εχω προβλημα με τη μυτη μου.. δηλαδη χοντρα κομματια ακαθαρσιας στη μυτη.. πηγα σε ιατρο και με ρωτησε αυτο το πραγμα.. που στεγνωνουμε τα ρουχα.. εκανα αυτο που ειπε και φετος ΔΕΝ εχου μαυρισματα στο σπιτι ουτε προβλημα στη μυτη.... επισης αν το προβλημα ειναι σε καποιον εξωτερικο τοιχο που ισως να περνανε σωληνες κλπ το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις ΕΚΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΩΣΗ!! οχι εξωτερικη.. το εκανα στο σπιτι μου και λυθηκαν ολα τα προβληματα... Καλη επιτυχια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146593 από johann
τελικα μπρερδευτηκα σε αεροθερμη σομπα πελλετ παιρνω αερα απο εξω,αν παρω απο μεσα ειναι καλυτερα???

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ