Pellet απο το LEROY και συζητησεις για Ελληνικα προιοντα Πολυκαταστηματα κλπ

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141112 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Πολυκαταστηματα κλπ
Για άλλη μια φορά ο καθένας εδώ μέσα πετάει τιμές και συγκρίνει ανόμοια πράγματα.

Συγκρίνει ας πούμε την τιμή ενός προϊόντος(ελληνικού/ξένου πέλλετ) από έναν έμπορο που το βρίσκει ότι ώρα θέλει με την τιμή που έχει ένα πολυκατάστημα όταν κάνει εκπτώσεις γενεθλίων.

Συγκρίνει τιμή με παραλαβή από κατάστημα με τιμή παράδοσης στο σπίτι.

Συγκρίνει 2 διαφορετικά πέλλετ που έχουν άλλη ποιότητα άλλη απόδοση με τιμή.

Συγκρίνει τιμή Θεσσαλονίκης με τιμή Αθήνας. Συγκρίνει παράδοση σήμερα με παράδοση "θα σας πάρουμε τηλ σε 20 μέρες".

Συγκρίνει τιμή πέλλετ που υπάρχει στον κατάλογο (αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο γιατί τελείωσε) με την τιμή του μικρομάγαζου.

Συγκρίνει το αρνί 3 ευρώ το κιλό από LIDL με το αρνί που θα του δώσει ο πεθερός του στο χωριό το Πάσχα...

Ξαναλέω για άλλη μια φορά, για να συγκρίνουμε τιμές , συγκρίνουμε πάντα με τον ίδιο παρανομαστή.

Επίσης μερικούς δεν τους νοιάζει να περιμένουν 20 μέρες να παραλάβουν το πέλλετ για να γλιτώσουν 10 ευρώ. Εγώ σόρρυ αλλά από το να πουντιάσω προτιμώ να δώσω τα 10 ευρώ μου.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το πολυκατάστημα με το μπακάλικο της γειτονιάς...Πάντα τα σουπερμάρκετ είναι φτηνότερα. Αν σε πιάσει κόψιμο όμως και έχεις ξεμείνει από χαρτί υγείας θα πας 2κμ στο σουπερμάρκετ η απο κάτω στο μινι μάρκετ; Δλδ έχουμε ξεφύγει...

Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Ο καθένας κάνει την έρευνα αγοράς του, τα βάζει κάτω πόσο του έρχεται και παίρνει το πέλλετ του. Τι τσακώνεστε; Ποιος την έχει πιο μεγάλη; (ποιος βρήκε πιο φτηνό πέλλετ και ποιος δεν πιάστηκε κορόιδο). Ελεύθερη αγορά έχουμε ο καθένας πουλάει και ο καθένας αγοράζει όσο θέλει. Ο καθένας αγοράζει όποιο πέλλετ γουστάρει σε όποια τιμή γουστάρει..Γουστάρει ελληνικό; Γουστάρει Σέρβικο; Τι τσακώνεστε δεν μπορώ να καταλάβω.

Σαν κάτι συνομήλικους μου που τσακώνονται ποιος βρήκε πιο φτηνό κινητό στο skroutz. 1 η 2 ευρώ διαφορά...Που μια φορά πήγα και εγώ βάση χαμηλότερης τιμής πήρα κινητό και μετά ήθελα να πάρω και μια θήκη και έδωσα 1,40+ 1,40=2,80 ευρώ σε εισιτήρια μετρό για παραλαβή από κατάστημα για να γλιτώσω τα 3 ευρώ της μεταφοράς (τόσο μου έκοψε και μένα...) . Και μετά έκανα και 2η βλακεία. Πήρα 1 κινητό του πατέρα μου από το ένα μαγαζί και κινητό της μάνας μου από άλλο (γιατί ήταν 2 ευρώ φτηνότερα). Αν τα έπαιρνα και τα 2 από το ίδιο θα πλήρωνα ναι μεν 2 ευρώ παραπάνω στο σύνολο αλλά θα γλίτωνα τα 3 ευρώ της 2ης μεταφοράς. Άρα κέρδος 1 ευρώ.

Με την μανία για φτηνή τιμή στο τέλος την πατάμε...

Μου έλεγε γνωστός μου που έχει ξενοδοχείο στην άνδρο. Παίρνουν τηλέφωνο τους λέω 50 ευρώ. Παίρνουν μετά τον Γιώργη τους λέει 40. Κλείνουν στον Γιώργη. Απο κάτω από τον Γιώργη είναι μια ταβέρνα που είναι η ακριβότερη του νησιού. Πάνε λοιπόν στον Γιώργη γλιτώνουν 10 ευρώ και πληρώνει ένα ζευγάρι +20 ευρώ παραπάνω το γεύμα του από τις υπόλοιπες ταβέρνες του νησιού. Εγώ, δεν στέλνω κανέναν σε εκείνη την ταβέρνα.

Όπως βλέπουμε ο πιθανός ταξιδιώτης της Άνδρου βρίσκει 10 ευρώ φτηνότερα το δωμάτιο. Την πατάει αμέσως μετά στο φαγητό. Ως εκ τούτου όλα είναι σχετικά. Πας στο praktiker παίρνεις 10 τσουβάλια φτηνό πέλλετ γλιτώνεις 5 ευρώ. Λες κάτσε να πάρω και μια μπογιά για τα κάγκελα. Πας παίρνεις μια μπογιά και την άλλη μέρα αντιλαμβάνεσαι ότι στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου η μπογιά ήταν 2 ευρώ φτηνότερη...

Ακόμα και τα 2 ξενοδοχεία δεν ξέρουμε αν είναι το ίδιο. Μπορεί το ένα να έχει καλύτερη θέα καλύτερο δωμάτιο. Τι είναι όμως καλύτερο; Πάλι σχετικά είναι τα πράγματα...

Για αυτό συγκρίνεται πάντα ίδια πράγματα. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μέγιστη τιμή πέλλετ στην Ελλάδα με ελάχιστη τιμή πετρελαίου (με επίδομα) . Έλεος πια!
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by john88s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, vag1234, Fokion, theo_chania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141140 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Πολυκαταστηματα κλπ

Fokion έγραψε:

lefterismega έγραψε: Κόντεψε να πάρει μια παλέτα το νταλικάκι μου ... :)


Αυτη η φωτογραφια αποθυκευτηκε.

Θα εμφανιζεται ΚΑΘΕ φορα που θα ισχυριζεσαι οτι δεν οδηγεις ΜΑΟΥΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Λοιπόν σε συνέχεια της παραπάνω φώτο ... δες τι έκανε το Sor με 2 μεταφορές (απο Αθηνα Praktiker 3,49 τσουβαλάκι)
... φτάσαμε στο ταβάνι ... (Οι ντάνες έχουν και δεύτερη σειρά Pellet απο πίσω) ;)
Γέμισε η αποθήκη μου Ελλάδα !!! ;)


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, γιαννης-δραμα, stergiosbik, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141144 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πολυκαταστηματα κλπ
Καθαρισες για φετος νομιζω.............

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141152 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Πολυκαταστηματα κλπ
γιατι γραφουν ορισμενα σακια Καρυπίδης bio fuel επανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141156 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Πολυκαταστηματα κλπ

Fokion έγραψε: Καθαρισες για φετος νομιζω.............


...και όχι μόνο ... (για να μην σου πω μέχρι και το 2016) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141157 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Πολυκαταστηματα κλπ

kosi έγραψε: γιατι γραφουν ορισμενα σακια Καρυπίδης bio fuel επανω.


είχα και κάτι μικρουπόλοιπα απο πέρυσι :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ