Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140344

• gkarabid
  • Το Άβαταρ του/της gkarabid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Καλησπερίζω την παρεα.
Γιωργος ονομαζομαι ,κατοικος Λαρισας με 3 υπεροχα τεκνα.
Κατοικο οπως ανεφερα στην Λαρισα σε ενοικιαζόμενο σπιτι περιπου στα 110τμ.Στο σπιτι βρησκεται στο 2 οροφο (αλλοι 3 απο επανω μου) και ακαλυπτες 2 πλευρες,(μια απο την μερια του τζακι και μια απο τα υπνοδωματια..βλεπε φωτο)Η πολυκατοικία πετρέλαιο δεν βαζει (20 διαμερισματα) και αυτην την στιγμη ειμαι με ενα τζακι απλο-ανοιχτο και καποιοι θερμοπομποί.
Εφερα σημερα στο σπιτι φιλο- τζακα και μου προτεινε να αγορασω μια σομπα πελλετ tmc 8kw για να ζεστανω το σπιτι μου.Η σκεψη του ειναι τοποθετηση διπλα στο τζακι και εξοδο για καυσαερια θα δοσουμε κανοντας μια τρυπα την καμιδα του τζακι.Στο προχειρο σχεδιο που εκανα φαινεται κιολας που θα μπει η σομπα.Το σαλονι πανω απο 35 τετραγωνικα δεν το κοβω και διαδρομη κουζινα μπανια αλλα 30 ,ισως λεω και πολλα.Τα υπνοδωματια ειναι περιπου στα 14 τετραγωνικα το καθενα.Επισης οπως φαινεται στο σχεδιο απεναντι απο την σομπα (κοκκινο) υπαρχει ενας εσωτερικος τοιχος ,που εχω σκοπο τερμα επανω ψηλά (κατω απο το δοκαρι) να κανω ενα ανοιγμα 40-50 εκατοστα ωστε η ζεστα που εγκλωβίζεται στο σαλονι να απλωνεται στα υπνοδωματια.
Τωρα η ερωτησεις μου :cheer:
Πιστευται οτι μια σομπα με 8kw θα ζεστανω το σπιτι μου?
Αυτο με το σχησιμο του τοιχου θα εχει καποιο αποτελεσμα στο να ζεστανω τα δωματια (αυτος ειναι κιολας ο σκοπος μου) γιατι το σαλονι εστω και με απλο τζακι πιανω μια θερμοκρασια τωρα 24 βαθμους.
Να αναφερω οτιτου ειπα για μεγαλυτερη σομπα και απαντησε οτι δεν χρεαιζεται γιατι θα εχεις υπερβολική ζεστη στο σαλονι,με αποτελεσμα η σομπα να σβηνει αναβει συνεχεια.
Ευχαριστω
Φιλικα Γιωργος

2.JPG
Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν από gkarabid.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140348

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1181
    • Κάρμα: 39
κατ αρχην μ αυτα που ειπε ο τζακας σου το μονο που δηλωνει ειναι αγνοια του αντικειμενου
οι σομπες πελλετ εχουν σκαλες λειτουργιας και ρυθμιζονται και δεν ειναι on-off συνεχως
το αν σου φτανουν τα 8 κβ μονο μελετη μπορει να στο πει ,,,η εκτιμηση μου παντως ειναι οχι τουλαχιστον 12-4 και προσοχη,,, συνηθως η ισχυς που αναφερεται δεν ειναι η πραγματικη που αποδισει η σομπα στον χωρο
οσο αφορα τον τοιχο με μια απλη τρυπα μαλλον δεν θα κανεις τιποτα ....αυτο ομως μονο αφου τοποθετησεις και εγκαταστησεις την σομπα μπορεις να το διαπιστωσεις ....ειναι πιο βολικο μια η και 2 τρυπες φ100 (10 εκ) με μικρα ανεμιστηρακια ,,,επισης το να ριξεις απλα την καμιναδα της σομπας στο τζακι και να λειτουργεις και τα 2 δεν ειναι οτι καλυτερο

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
The following user(s) said Thank You: gkarabid

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140349

• Fokion
  • Το Άβαταρ του/της Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες430
    • Κάρμα: 15
Οχι. σε ολα. ( Απαντω στο αρχικο ερωτημα προφανως και οχι σε αυτα που λεει ο Δημητρης)
Τα δωματια δεν θα ζεσταθουν με την καμια.... δε μπορουν να περασουν 2 χωρισματα.
Η σομπα για να εχει ελπιδες πρεπι να μπει

ειτε εξω απο το Δωματιο 1 ωστε να κοιταει και διαδρομο δωματιων και σαλονι ( αφου λες οτι ειναι ζεστο δε θα θελει ολη την ισχυ )

ή ιδανικά ( για τα δωματια ) στο τοιχο του χωλ εξω απο το Δωματιο 2 κοιτωντας και παλι το διαδρομο. Εδω βεβαια κανεις το αναποδο, βαζεις ανεμιστηρες - απλή τρυπα δε θα σου κανει τιποτα - ΠΡΟΣ το σαλονι
ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0

ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν από Fokion.

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140350

• Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Και οπως το ξαναβλεπω στη δευτερη λυση θα πρεπει ιδανικά να βαλεις ΚΑΙ πορτα ( στην προεκταση του καθετου στο σχεδιο τοιχου ) ωστε να εγκλοβησεις τη ζεστη στο χωλ... κατι σαν "λεβητα".....

Κρατα στο νου σου οτι αν δεν υπαρχει ροη αερα μεσα στα δωματια δυσκολα θα μπει ο ζεστος μεσα....

Απο τις πιο δυσκολες διαρυθμισεις θα ελεγα...

Αν τα κολλεκτέρ ειναι σε βολική θεση σκεψου ΣΟΒΑΡΑ την αγορά υδραυλικής σομπας να συνδεθει πανω τους....

Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν από Fokion.

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140352

• panosf01
  • Το Άβαταρ του/της panosf01
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες35
    • Κάρμα: 2
Με ολο το θαρος και επειδη ειπες οτι μενεις με ενοικιο,ο ιδιοκτητης το ξερει οτι ετοιμαζεσαι να κοψεις τους τοιχους..?Παντως με την αεροθερμη σομπα δεν προκυτε να ζεστανεις τα υπνοδωματια με τιποτα.Σκεφτηκες για υδραυλικη?Θα σου παει λιγο παραπανω αλλα θα ζεσταθεις σιγουρα.Δες που ειναι τα κολλεκτερ για τα σωματα και σκεψου το.

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140359

• gkarabid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ευχαριστω παιδια για της απαντησεις σας.
Η πρωτη μου σκεψη ηταν να μπει η σομπα στον διαδρομο (διπλα στο δωματιο 1 ) αλλα δεν ξερω που να βγαλω την εξοδο ?
Πρεπει να τρυπησω ενα εσωτερικο και εναν εξωτερικο τοιχο.Αλλα αλλου ειναι το θεμα οτι η εξοδο της καμιναδας στο μπαλκονι θα εχω θεμα με τους αλλους ενοικους ως προς τα καυσαέρια , μαυριλα (ξερεται δεν θα μπορουν να απλωσουν ρουχα οι απο επανω) και δεν ξερω αν επιτρεπεται καν να βγαλω την καμιναδα (εστω και φ80) στο μπαλκονι.
Επισης αλλο θεμα ειναι οτι πιστευω οτι η σομπα θα ειναι υπερβολικη για τα τρια υπνοδωματια (νομιζω κιολας)
Για της τρυπες στον τοιχο (φυσικα και γνωριζει ο ιδιοκτητης) και εγω σκεφτουνα για μοτερακια με τρυπα φ120 αλλα ο τζακας επιμενει οτι απο φυσικη ροη ο αερας απο μονος του θα παει και χωρις μοτερ????/
Τεσπα.
Τα κολλεκτέρ ειναι παιδια ακριβως εξω απο την εξωπορτα μου και σε μια αποσταση απο αυτην που σκεφτομαι να μπει η σομπα (διπλα στο τζακι) καπου στα 7-8 μετρα μαζι με το σπασιμο που κανει ο τοιχος.
Εκει παιδια κολαω στο κοστος και μονο αφου η αεροθερμη θα την παρω στα 800 ευρω (tmc 8kw) και για την αλλοι απο οτι μου ειπε χονδρικα κανενα 2.200 ευρω συν τα περαστικα του υδραυλικου,που πιστευω δεν θα ειναι κατω απο 300 ευρω.
Ποσα kw υδραυλικη πελλετ πιστευται οτι χρειαζεται το σπιτι ωστε να εχω μια αξιοπρεπες και βιώσιμη θερμοκρασια...

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140366

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες50
Και η δική μου γνώμη είναι οτι η αερόθερμη δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Απλά θα ζεσταίνεις το ταβάνι στο χώρο που θα μπεί μιας και όλη η ζέστη αναβαίνει ψηλά και τα παιδιά σου θα κρυώνουν στα δωμάτια.
Μια νερού 14-18 KW (και πολλά είναι) δίπλα στο τζακι με σύνδεση στο κολεκτερ θα ήταν η καλύτερη λύση.
Το κόστος που λες 2500 € (αγορά -τοποθέτηση) μου φαίνεται λιγο τσιμπημένο.
Μίλα με τον ιδιοκτήτη να το αναλάβει αυτός γιατί αφού υπάρχει θέμα με την κεντρική, το διαμέρισμα είναι σαν να μην έχει θέρμανση.
Αν πιάνεσαι με υδραυλικά πιστεύω ότι θα κοστίσει κάτω από 2000 όλα μαζί.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140368

• Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Και γιατι δε βαζεις τη σομπα στην γωνια κοντα στην εισοδο και αριστερα οπως βλεπουμε στο σχεδιο, πας κατευθειαν στα κολλεκτερ και βγαινεις καμιναδα στο μπαλκονι.

Η καμιναδα ΔΕΝ βγαζει τοση μαυριλα να φτασει στους αποπανω... σε τελική βαζεις και ενα ψευτοφιλτρο νερου.

Κοιταω στο skroutz και υδραυλικές πελετοσομπες βρισκεις απο τα 1300 - 1400....

www.skroutz.gr/c/1384/pellet_stoves.html...B9%CF%86%CE%B5%CF%81

ΑΥΤΟΣ ειναι ο σωστός τροπος να ζεσταθεις.

Με αεροθερμη και τοσες μεσοτοιχιες...

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140369

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1181
    • Κάρμα: 39
στα κβ που σου ειπα + κατι ακομα :)
ομως η υδραυλικη ειναι μια πιο μονιμη εγκατασταση κι αν φυγεις απ το σπιτι πιθανον δεν θα ξερεις τι να την κανεις
εκτος κι αν ,,,,την εβαζες μετα απο καποιου ειδους συμφωνια με τον ιδιοκτητη,,, το ιδιο μπορει να γινει και με λεβητα αεριου αν περναει απ την γειτονια σας .

υγ ...τωρα ειδα οτι με προλαβαν :)

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140374

• gkarabid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αρχισε να μου αρεσει η προταση για την σομπα καλοριφερ.Και η τοποθετηση εκει που προτεινε ο φιλος αμεσως μετα την εισοδο δεξια (εχω κενο απο επιπλα) ωστε να μην χασω ;) την θεση διπλα στο τζακι που καθομαι το βραδυ για ξεκουραση.Στο λιγκ που ειδα βλεπω σομπες απο 1300 ευρω 14-15kw ,ειναι καλες σαν μαρκα (η αν εχεται να προτεινεται καποια οικονομικη και καλη ) και να επαρκουν η 14kw για τα τετραγωνικα που εχω.Να σημειώσω εχω 9 σωματα σε ολο το σπιτι.
Επισης μια προχειρη εκτιμηση για το κοστος τοποθετησης στα υδραυλικα?
Πιστευω οτι και με την σομπα νερου δεν θα ειναι μονιμοι αφου οταν με το καλο φυγω της σωληνες μπορω να της επαναφερω στην αρχικη τους κατασταση αλλα και δυο τρυπες μπορω να μπαλώσω.
Υπαρχει καποιος περιορισμος κατα ποσα μετρα θα ειναι η καμιναδα στης σομπας?
Και επισης με τετοια σομπα ποση θα ειναι η καταναλωση σε kg την ωρα.Η χρηση της θα ειναι στα κρυα 8-12 ωρες την ημερα πιστευω

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140376

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες50
Πέρυσι τέτοια εποχή που έκανα αλλαγή του λέβητα πετρελαίου στο λεβητοστάσιο με λέβητα πέλλετ 21 Kw, τα υλικά μου κόστισαν 170 € (χαλκοσωλήνες εξαρτήματα, ανόδιο, ρελέ κλπ). Η εργασία έγινε όλη από μένα, άρα κόστος 0.

Εσύ υπολόγισε κάτι παραπάνω ανάλογα με το μήκος των σωληνώσεων μέχρι τον κολεκτερ και τα εργατικά άμα δεν καταπιάνεσαι.

Προσοχή στο οριζόντιο μήκος του τμήματος της καμινάδας να μην είναι μεγάλο.
Για την κατανάλωση μην στεναχωριέσε ιδιαίτερα γατί οι απώλειες θα είναι μηδενικές μιας και η σόμπα θα είναι μέσα στο σπίτι. Άντε να κάψεις το 24ωρο σε πολύ κρύο 15-25 κιλά (1-1,5 γεμισμα ανάλογα με σιλό της σόμπας).
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140378

• Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Λογικά απο τα 9 σωματα "αφαιρεσε" το ή τα του σαλωνιου καθοτι αυτο θα ζεσταινεται απο την ιδια τη σομπα.
Αρα πας για τα υπολοιπα.

Απαξ και το σπιτι ζεσταθει ( ή δε κρυωσει ) δε νομιζω οτι θα φτανεις το 1 τσουβαλακι την ημερα με λογική χρηση. ( Ε ναι αν εχεις το θερμοστατη στους 24.... )
οση οριζοντια καμιναδα βαλεις φροντισε να... ΜΗΝ ειναι οριζοντια αλλα να εχει μια καποια κλιση.
Περιορισμός?? και ναι και οχι... αλλα κρατησε τη μαζεμενη οσο μπορεις. Δε χρειαζεται να πιασεις ταρατσα...

Για τιμες υδραυλικών αλλα και μαρκα δεν εχω αποψη

Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #140397

• panosf01
  • Το Άβαταρ του/της panosf01
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες35
    • Κάρμα: 2
Αν οι σομπες αυτες εχουν στο εσωτερικο τους κυκλοφορητη δοχειο διαστολης και τις απαραιτητες βαλβιδες ασφαλειας τοτε το κοστος συνδεσης ειναι μικρο,οι σωληνες και ενα μεροκαματο στον υδραυλικο.Αν δεν μπορεις να το κανεις μονος σου.Αν δεν εχουν τιποτα απο αυτα θελεις 300 - 400 μονο για αυτα υπολογισε χωρις την αμοιβη του μαστορα.
Παντως κοιταξε οτι σομπα και να παρεις να εχει το καταλληλο after sale service και να μαθεις καλα και το μενου.Πρσωπικα δεν εχω αλλα απο οτι διαβαζω και εγω απο εδω χρειαζεται να εισαι σε θεση να κανεις τις καταλληλες ρυθμισεις..
Σε περιπτωση που στο μελλον θες να μετακομισεις την σομπα μπορεις να την μεταφερεις στο επομενο σπιτι.Αρκει να υπαρχουν σωματα καλοριφερ για να δουλεψει.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.313 δευτερόλεπτα