Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140344 από gkarabid
Καλησπερίζω την παρεα.
Γιωργος ονομαζομαι ,κατοικος Λαρισας με 3 υπεροχα τεκνα.
Κατοικο οπως ανεφερα στην Λαρισα σε ενοικιαζόμενο σπιτι περιπου στα 110τμ.Στο σπιτι βρησκεται στο 2 οροφο (αλλοι 3 απο επανω μου) και ακαλυπτες 2 πλευρες,(μια απο την μερια του τζακι και μια απο τα υπνοδωματια..βλεπε φωτο)Η πολυκατοικία πετρέλαιο δεν βαζει (20 διαμερισματα) και αυτην την στιγμη ειμαι με ενα τζακι απλο-ανοιχτο και καποιοι θερμοπομποί.
Εφερα σημερα στο σπιτι φιλο- τζακα και μου προτεινε να αγορασω μια σομπα πελλετ tmc 8kw για να ζεστανω το σπιτι μου.Η σκεψη του ειναι τοποθετηση διπλα στο τζακι και εξοδο για καυσαερια θα δοσουμε κανοντας μια τρυπα την καμιδα του τζακι.Στο προχειρο σχεδιο που εκανα φαινεται κιολας που θα μπει η σομπα.Το σαλονι πανω απο 35 τετραγωνικα δεν το κοβω και διαδρομη κουζινα μπανια αλλα 30 ,ισως λεω και πολλα.Τα υπνοδωματια ειναι περιπου στα 14 τετραγωνικα το καθενα.Επισης οπως φαινεται στο σχεδιο απεναντι απο την σομπα (κοκκινο) υπαρχει ενας εσωτερικος τοιχος ,που εχω σκοπο τερμα επανω ψηλά (κατω απο το δοκαρι) να κανω ενα ανοιγμα 40-50 εκατοστα ωστε η ζεστα που εγκλωβίζεται στο σαλονι να απλωνεται στα υπνοδωματια.
Τωρα η ερωτησεις μου :cheer:
Πιστευται οτι μια σομπα με 8kw θα ζεστανω το σπιτι μου?
Αυτο με το σχησιμο του τοιχου θα εχει καποιο αποτελεσμα στο να ζεστανω τα δωματια (αυτος ειναι κιολας ο σκοπος μου) γιατι το σαλονι εστω και με απλο τζακι πιανω μια θερμοκρασια τωρα 24 βαθμους.
Να αναφερω οτιτου ειπα για μεγαλυτερη σομπα και απαντησε οτι δεν χρεαιζεται γιατι θα εχεις υπερβολική ζεστη στο σαλονι,με αποτελεσμα η σομπα να σβηνει αναβει συνεχεια.
Ευχαριστω
Φιλικα Γιωργος

Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gkarabid.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140348 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
κατ αρχην μ αυτα που ειπε ο τζακας σου το μονο που δηλωνει ειναι αγνοια του αντικειμενου
οι σομπες πελλετ εχουν σκαλες λειτουργιας και ρυθμιζονται και δεν ειναι on-off συνεχως
το αν σου φτανουν τα 8 κβ μονο μελετη μπορει να στο πει ,,,η εκτιμηση μου παντως ειναι οχι τουλαχιστον 12-4 και προσοχη,,, συνηθως η ισχυς που αναφερεται δεν ειναι η πραγματικη που αποδισει η σομπα στον χωρο
οσο αφορα τον τοιχο με μια απλη τρυπα μαλλον δεν θα κανεις τιποτα ....αυτο ομως μονο αφου τοποθετησεις και εγκαταστησεις την σομπα μπορεις να το διαπιστωσεις ....ειναι πιο βολικο μια η και 2 τρυπες φ100 (10 εκ) με μικρα ανεμιστηρακια ,,,επισης το να ριξεις απλα την καμιναδα της σομπας στο τζακι και να λειτουργεις και τα 2 δεν ειναι οτι καλυτερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gkarabid

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140349 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Οχι. σε ολα. ( Απαντω στο αρχικο ερωτημα προφανως και οχι σε αυτα που λεει ο Δημητρης)
Τα δωματια δεν θα ζεσταθουν με την καμια.... δε μπορουν να περασουν 2 χωρισματα.
Η σομπα για να εχει ελπιδες πρεπι να μπει

ειτε εξω απο το Δωματιο 1 ωστε να κοιταει και διαδρομο δωματιων και σαλονι ( αφου λες οτι ειναι ζεστο δε θα θελει ολη την ισχυ )

ή ιδανικά ( για τα δωματια ) στο τοιχο του χωλ εξω απο το Δωματιο 2 κοιτωντας και παλι το διαδρομο. Εδω βεβαια κανεις το αναποδο, βαζεις ανεμιστηρες - απλή τρυπα δε θα σου κανει τιποτα - ΠΡΟΣ το σαλονι

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140350 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Και οπως το ξαναβλεπω στη δευτερη λυση θα πρεπει ιδανικά να βαλεις ΚΑΙ πορτα ( στην προεκταση του καθετου στο σχεδιο τοιχου ) ωστε να εγκλοβησεις τη ζεστη στο χωλ... κατι σαν "λεβητα".....

Κρατα στο νου σου οτι αν δεν υπαρχει ροη αερα μεσα στα δωματια δυσκολα θα μπει ο ζεστος μεσα....

Απο τις πιο δυσκολες διαρυθμισεις θα ελεγα...

Αν τα κολλεκτέρ ειναι σε βολική θεση σκεψου ΣΟΒΑΡΑ την αγορά υδραυλικής σομπας να συνδεθει πανω τους....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140352 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Με ολο το θαρος και επειδη ειπες οτι μενεις με ενοικιο,ο ιδιοκτητης το ξερει οτι ετοιμαζεσαι να κοψεις τους τοιχους..?Παντως με την αεροθερμη σομπα δεν προκυτε να ζεστανεις τα υπνοδωματια με τιποτα.Σκεφτηκες για υδραυλικη?Θα σου παει λιγο παραπανω αλλα θα ζεσταθεις σιγουρα.Δες που ειναι τα κολλεκτερ για τα σωματα και σκεψου το.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140359 από gkarabid
Απαντήθηκε από gkarabid στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Ευχαριστω παιδια για της απαντησεις σας.
Η πρωτη μου σκεψη ηταν να μπει η σομπα στον διαδρομο (διπλα στο δωματιο 1 ) αλλα δεν ξερω που να βγαλω την εξοδο ?
Πρεπει να τρυπησω ενα εσωτερικο και εναν εξωτερικο τοιχο.Αλλα αλλου ειναι το θεμα οτι η εξοδο της καμιναδας στο μπαλκονι θα εχω θεμα με τους αλλους ενοικους ως προς τα καυσαέρια , μαυριλα (ξερεται δεν θα μπορουν να απλωσουν ρουχα οι απο επανω) και δεν ξερω αν επιτρεπεται καν να βγαλω την καμιναδα (εστω και φ80) στο μπαλκονι.
Επισης αλλο θεμα ειναι οτι πιστευω οτι η σομπα θα ειναι υπερβολικη για τα τρια υπνοδωματια (νομιζω κιολας)
Για της τρυπες στον τοιχο (φυσικα και γνωριζει ο ιδιοκτητης) και εγω σκεφτουνα για μοτερακια με τρυπα φ120 αλλα ο τζακας επιμενει οτι απο φυσικη ροη ο αερας απο μονος του θα παει και χωρις μοτερ????/
Τεσπα.
Τα κολλεκτέρ ειναι παιδια ακριβως εξω απο την εξωπορτα μου και σε μια αποσταση απο αυτην που σκεφτομαι να μπει η σομπα (διπλα στο τζακι) καπου στα 7-8 μετρα μαζι με το σπασιμο που κανει ο τοιχος.
Εκει παιδια κολαω στο κοστος και μονο αφου η αεροθερμη θα την παρω στα 800 ευρω (tmc 8kw) και για την αλλοι απο οτι μου ειπε χονδρικα κανενα 2.200 ευρω συν τα περαστικα του υδραυλικου,που πιστευω δεν θα ειναι κατω απο 300 ευρω.
Ποσα kw υδραυλικη πελλετ πιστευται οτι χρειαζεται το σπιτι ωστε να εχω μια αξιοπρεπες και βιώσιμη θερμοκρασια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ