Πρόβλημα A01 σε feroli P7

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140329 από billzax
Πρόβλημα A01 σε feroli P7 δημιουργήθηκε από billzax
καλημερα
εδώ και κάμποσο καιρό έχω εγκαταστήσει ενα καυστήρα feroli P7 σε λέβητα πετρελαίου πυρκαλ, το πρόβλημα που έχω είναι οτι μου βγάζει Α01 και πρέπει να κατεβαίνω 3 ορόφους για να τον κανω επανεκινηση.....
η καμινάδα ειναι περιπου 12 μετρα και την έχω καθαρίσει, οι ρυθμισεις έγιναν απο καυστιρατζη με όργανο.
τι φταίει και δεν μπορω να τον κανω να δουλεψει κανονικα? συνήθων οταν τον καθαριζω μετα μου βγαζει συχνα το προβλημα αυτό....η τροφοδοσια του πελετ δεν εχει προβλημα γινεται κανονικα
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by billzax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140386 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7

συνήθως οταν τον καθαριζω μετα μου βγαζει συχνα το προβλημα αυτό..

Αν μόνον όταν μετα το καθαρισμα εχεις το πρόβλημα, τοτε καθε φορα που καθαρίζεις ρίχνε με το χερι μια μικρή χουφτα πελλετ μπροστά στο πιάτο- εκει που καταληγει η αντίσταση

Συνήθεις αιτίες:
1. Το μοτερ του κοχλία εχει παρει.....μέντα
2. Η κλίση του κοχλία δεν ειναι η σωστή. (πρέπει να ερχεται εντελώς κάθετα, το μικρό κομμάτι μεταλλικου σωλήνα- αυτό που καταλήγει στην πλαστική διαδρομή τροφοδοσίας.

Αν θέλεις κανε ενα πρώτο βήμα με ρυθμίσεις. Βαλε απο 8 σε 12 το t04. (και 14 αν χρειαστεί)





Σε ποια περιοχη είσαι- Τι πέλλετ καις ? (α..όσοι εβαλαν κεραμική αντίσταση, δεν ειδαν ξανα Α01)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140403 από billzax
Απαντήθηκε από billzax στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Μένω στην Καλαμπάκα (Μετέωρα) Τρικάλων. Πελλετ έχω αυτήν τη στιγμή Makipellet, πολύ φοβάμαι ότι είναι από τα καυσαέρια γιατί μου γυρνάει καπνό μέσα και βγαίνει από το σιλό με το πελλετ... Υπάρχει τέτοια περίπτωση να ζεσταίνετε από τα καυσαέρια που γυρίζει μέσα και να σταματάει τον λέβητα ο αισθητήρας για να μην καούμε?
ρυθμίσεις έχω αυτές(μου τις έκανε ο καυστιρατζης)
t1 0
t2 1
t3 51
t4 9(το άλλαξα τώρα για να δω αν είναι πρόβλημα τροφοδοσίας)
t5 5
t6 100
t7 15
t8 51
t9 28
t10 74
t11 38
t12 120
t13 46
t14 142
t15 53
t16 180
t17 62
Πόσο έχει και από που μπορώ να προμηθευτώ μια κεραμική αντίσταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140404 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Αλλάζουν τα πραγματα, εφ όσον γυρνάει καπνός. (δεν βοηθα προς το παρόν η κεραμεική νομιζω)
Σημαίνει ότι η εξοδος δεν μπορεί να διώξει απρόσκοπτα την ποσότητα αέρα που στέλνει η είσοδος
Εχεις μεγάλη οριζόντια διαδρομή στην καμινάδα?

(στείλε μου αν θέλεις e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. - υπάρχει περίπτωση να ελθω Κυριακη στο χωριο της μητερας μου εκεί.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140416 από billzax
Απαντήθηκε από billzax στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Έχω ένα σπιράλ αλουμίνιο αυτό που βάζουν και στους αποροφητήρες 1 μέτρο πρέπει να είναι. Μήπως χρειάζεται να αλλάξω καπέλο στην καμινάδα? Να βάλω από αυτά τα μεταλλικά? Τώρα η καμινάδα είναι: από τον λέβητα φεύγει το σπιράλ και μετά πάει σε ελινιτ μέσα στον φωταγωγό δεν έχει σπασίματα και είναι γύρω στα 12μετρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140428 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Ο fer έχει αρχικό φόρτωμα 32 δεύτ. που σημαίνει ότι σκεπάζει την αντίσταση. Τοποθέτησε σωστά το σχαράκι ώστε η αντίσταση να βρίσκεται πάνω από αυτό περίπου 1 cm. Τώρα το πέλλετ θα καεί σε χρόνο νομίζω 140 sec και μετά θα προχωρήσει στη p1 σωστά? Αν το καίει γρηγορότερα από τα 140 δευτ. τότε και μόνο τότε αύξησε τον χρόνο του αρχικού γεμίσματος. Αν όχι τότε βάλε τον χρόνο t09=1,5 sec kai ton αέρα t08=52 για να καίει συγχρόνως το αρχικό και αυτό που ρίχνει. Άλλος αυξάνει το βήμα το t07=από 15 στο20 sec. Αυτό θα ααυξήσει την κατανάλωση γιατί μειώνει τα KW ανά ώρα αλλά είναι μια καλή λύση να κάψεις και κακό πέλλετ (βραδύκαυστο).

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ