Ακαυτα πελλετ σε φερολι ρ12

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140141 από kostas71
Καλησπερα σε ολους!Συγχαρητηρια στους διαχειριστες και πολλα μπραβο σε οσους δινουν ζωη σε αυτο το φορουμ!Ειμαι απο αυτους που διαβαζαν τις σελιδες σας με μεγαλο ενδιαφερον αλλα χωρις εγγραφη μεχρι χθες.Ειμαι κατοχος ενος φερολι σφλ 5,με καυστηρα ρ12.Εχω καρβουνακια μαυρα αντι για σταχτη και κανοντας μερικες ρυθμισεις μονος μου οπως να μειωσω το ταισμα τ07 απο 12σε15 και αερα τ12 απο 100σε105 ολα αυτα στη υ3.Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν πεφτει το πελλετ στο πιατελακι πεταγονται εξω αναμενε καρβουνακια.Αν καποιος εχει παρομοιο προβλημα ας γραψει κατι.Ευχαριστω πολυ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140163 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Ακαυτα πελλετ σε φερολι ρ12

kostas71 έγραψε: Καλησπερα σε ολους!Συγχαρητηρια στους διαχειριστες και πολλα μπραβο σε οσους δινουν ζωη σε αυτο το φορουμ!Ειμαι απο αυτους που διαβαζαν τις σελιδες σας με μεγαλο ενδιαφερον αλλα χωρις εγγραφη μεχρι χθες.Ειμαι κατοχος ενος φερολι σφλ 5,με καυστηρα ρ12.Εχω καρβουνακια μαυρα αντι για σταχτη και κανοντας μερικες ρυθμισεις μονος μου οπως να μειωσω το ταισμα τ07 απο 12σε15 και αερα τ12 απο 100σε105 ολα αυτα στη υ3.Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν πεφτει το πελλετ στο πιατελακι πεταγονται εξω αναμενε καρβουνακια.Αν καποιος εχει παρομοιο προβλημα ας γραψει κατι.Ευχαριστω πολυ!!!

Μονον τοτε φευγουν τα ακαφτα.?
Μείωσε δραστικά τον αερα και γενικά, παιξε με ρυθμισεις.

(Απο καμιναδα πως πας? Πολύ ψηλη- καθολου)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas71

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140175 από kostas71
Απαντήθηκε από kostas71 στο θέμα Ακαυτα πελλετ σε φερολι ρ12
4 metra kaminada

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140182 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ακαυτα πελλετ σε φερολι ρ12
Μήπως το ύψος μεταξύ λαιμού καυστήρα και κοχλία είναι πάνω απο 55cm; Αν ναί τότε μπορεί να ευθύνεται αυτό καθώς η πτώση είναι απο μεγάλο ύψος και τα πέλλετ απομακρύνονται απο τη περιοχή κοντά στην αντίσταση. Τον αέρα τον έβαλες πολύ και το βήμα πιο πολύ. Η φλόγα σου θα έχει αστάθεια και δε θα ζεσταίνει γρήγορα το νερό.
Τα καρβουνάκια δημιουργούνται απο τον πολύ αέρα που έβαλες δηλ. τα καρβουνιάζει αντί να τα καίει. Ο αέρας πρέπει να τροποποιείται 1-2 pa πάνω κάτω. Το βήμα το πήγες πολύ. Παίξε με τη παροχή στην ισχύ που δουλεύεις λίγα δέκατα κάτω και μη πειράζεις το βήμα γιατί θα βάζεις στο χρόνο λιγότερα kw και θα αυξήσεις την κατανάλωση. Στο πρώτο φόρτωμα βάλε λίγο πέλλετ παραπάνω και εκεί αύξησε τον αέρα απο 52 σε 65. Η καπνοδόχοσ σου είναι μικρή αλλά όχι και κακή.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas71

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140183 από alexx
Απαντήθηκε από alexx στο θέμα Ακαυτα πελλετ σε φερολι ρ12
Παίζει ρόλο και το pellet, έχω και εγώ τον p12 και μου έκανε το ίδιο στα gold ενώ με της ίδιες ρύθμισης έβαλα ένα βουλγάρικο και το έκανε σταχτί!!! το κάθε pellet θέλει και της ανάλογες ρυθμίσεις για καλή καύση!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas71

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140185 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ακαυτα πελλετ σε φερολι ρ12
Θέλω να μου γράψεις τις παραμέτρους του κοντρόλλερ.
1. Πόσο σε γρ. είναι το αρχικό πέλλετ.
2. Πόσο είναι ο μαχ. χρόνος για να το κάψει πρίν προχωρήσει στην κανονική καύση.
3. Πώς μπαίνει στη κανονική καύση πχ πρώτα πάει στη p1 μετά στη p2 , p3 , p4, και p5.
4. ¨οταν μπαίνει στη κανονική καύση δημιουργείται για λίγο καπνός γιατί καίγεται και λίγο απο το αρχικό πέλλετ;
5. Η μετάβαση απο τη μεγάλη στη μικρή ισχύ και αντίστροφα είναι αναλογική;
6. Αν είναι ο λέβητας λερωμένος μπορεί να πάει στη μεγάλη ισχύ ή όχι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ