Pellet Χωρίς κλινκερ και τεφρα για σομπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139823 από stergiosbik
Χαρα στο κουραγιο σου ρε Fokion!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139826 από spartah3ad
το κατάλαβα τι εννοείς πριν καν σου στείλω την πρώτη φορά, το ζήτημα είναι αν βάλεις πιο χοντρό (και μακρύ) δεν θα καίγεται καλύτερα. Έχω έρθει και εγώ ο ξερόλας και σας ζαλίζω.
Σύγκρινε την αγορά ένα-ένα τσουβάλι (που το έχουν πάει 40 βόλτες από μαγαζί σε αποθήκη) και της συσκευασμένης ολόκληρης παλέτας ας πούμε. Δεν σας έχει τύχει να ρίξετε στο τέλος της σακούλας παραπάνω από μια χούφτα σκέτη σκόνη ή τρίμματα;

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139827 από dimlyk
για να τελειωνει το πανηγυρι,,,,πριν απο μας ταχουν κανει τα τεστ οι ιταλοι ...αλλα κοινμο μυαλο χρειαζεται...
1. πιο μακρυ δεν σημαινει και πιο χοντρο
2. πιο μακρυ σημαινει οικονομια στην καταναλωση και φυσικα λιγοτερη θερμανση
3. πιο χοντρο λογικα παει αναποδα ...μια και ο κοχλιας μετραει ογκο κι οχι βαρος αλλα αγοραζουμε εμ το κιλο
4.ολα τα πελλρτ του λερου ειναι οπως αναφερεις κι ας ταξιδευουν σε παλετες :evil:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139831 από Fokion
Αμ γρι δε καταλαβες αλλα μη το κανουμε θεμα....
ελπιζω μονο καποτε να το καταλαβεις.

δεν εισαι ξερολας ΚΑΝΕΙΣ το ξερολα κι αυτο ειναι χειροτερο...

πιστευεις ΔΕΝ εχω αγορασει πελλετ σε παλετα τοσα χρονια....

την ιστορια με το βαζο που πρωτα το γεμιζουμε πετρες μετα χαλικα μετα αμμο σου λεει κατι???

τελος παντων εχουμε φυγει εκτός θεματος...........

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140100 από Δημήτρης Κατσούνης
dimlyk
Δημήτρης Κατσούνης ...οι θερμοκρασιες που αναφερουν οι κατασκευαστες δεν ειναι ρυθμιζομενες αλλα αυτες στις οποιες οι ιδιοι εχουν μετρησει τις καλυτερες αποδοσεις σε καθε ¨σκαλα" λειτουργιας ...αρα θερμοκρασιες πανω απ αυτην σημαινει περισσοτερες απωλειες ...πιθανον κακη καυση λογω λιγοτερου αερα....
Έχει ξαναειπωθεί ότι ναι μεν δεν είναι ρυθμιζόμενες άμεσα αλλά έμμεσα είναι (τουλάχιστον αυτό έχω δει με την μικρή εμπειρία μου). Αυξάνεις αέρα καύσης ή ροή πέλλετ ή και τα δύο και ανεβαίνει (μαζί με την θερμοκρασία του αέρα εξόδου για ζέστα στο χώρο) η θερμοκρασία των καυσαερίων. Και ναι μεν δεν έχεις την καλύτερη απόδοση με ό,τι σημαίνει αυτό, αλλά έχεις σίγουρα υψηλότερη θερμοκρασία εκπομπής στον χώρο. Ο κατασκευαστής απαγορευτικό βάζει (εμένα έχει κόφτη στους 250 βαθμούς καυσαερίων) εκεί που ξέρει (ας πούμε ότι είναι έτσι) ότι υπάρχει κίνδυνος για τη σόμπα πρωτίστως.

...το κλινκερ ειναι απλα απαραδεκτο και αποτελεσμα κακων ρυθμισεων κατα κανονα,,,τωρα αν καποιο πελλετ μας κανει κλινκερ οτι και να κανουμε η δεν το ξανααγοραζουμε η ζουμε μ αυτο
η σταχτη αναφερεται στις προδιαγραφες καθε πελλετ ....0 μηδεν ομως δεν εχει κανενα
μονο τα ευγενη καυσιμα οπως τα αερια και οι αλκοολες εχουν σχεδον μηδενικα στερεα καταλοιπα
Συμφωνώ απόλυτα και για τα παραγόμενα κατάλοιπα αν είδος καυσίμου και κυρίως για το ότι πέλλετ που ότι και να κάνουμε κάνει κλίνκερ ή δεν το ξανααγοράζουμε ή ζούμε με αυτό. Όμως ρε γμτ όταν πληρώνεις τσουχτερά με σκοπό να έχεις το λιγότερο δυνατό και ανακαλύπτεις στην πράξει ότι σε δουλεύουν σου καλοφαίνεται λίγο.

Και τέλος θα πω κάτι που έχει ξαναειπωθεί σαν απάντηση σε ερώτημά μου σχετικό, ή μάλλον θα καταθέσω την εμπειρία μου για ένα εξαιρετικό στην κυριολεξία της λέξης πέλλετ και με σχετικά καλή τιμή. Το egger. Παιδιά το ψηφίζω με 1000. Τα λιγότερα κατάλοιπα και η περισσότερη ζέστα (πάντα με την επιφύλαξη όπως λέω και πιο πάνω για τον έλεγχο της κάπνας και των σχετικών καταλοίπων στο εσωτερικό της σόμπας και στο μπουρί, όμως έχω την άποψη ότι δεν μπορεί έξω να είναι καθαρό και μέσα να μην είναι. τουλάχιστον αυτό έχω δει με την μικρή μου πείρα που έχω κάψει κι αν έχω κάψει...) Εμφανώς καλύτερο από τα καλύτερα και πιο ακριβά πέλλετς της αγοράς (από όσα ξέρω και έχω δοκιμάσει)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140103 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
οντως ειναι απο τα καλυτερα το εγγερ ... αλλα οταν γραφουμε τετοια ακρυβαινει :P
παντως θελει να μειωνεις λιγο την ριψη πελλετ γιατι ειναι πολυ μικροκοκκο (βασικα σπαει πανευκολα) κι εχει μεγαλυτερη καταναλωση.... ειναι ομως ιδανικο για αναμιξη με "κακα" πελλετ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ