Pellet Χωρίς κλινκερ και τεφρα για σομπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139223 από spartah3ad
Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet δημιουργήθηκε από spartah3ad
Υπάρχει πελλετ που να μην αφήνει καθόλου κλινκερ κ τέφρα; ώστε να μην χρειάζεται καθάρισμα για να ανάψει η σόμπα;;

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139233 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Από την στιγμή που υπάρχει καύση θα έχουμε και κατάλοιπα αυτής.Το καλύτερο πέλλετ του πλανήτη να αγοράσεις θα έχεις στάχτη,απλά θα είναι λιγότερη από ένα μέτριο ή κακό πέλλετ.Τώρα για το κλίγκερ που λες σίγουρα ένας καλής ποιότητας πέλλετ θα ελαχιστοποιήση την παρουσία του.Να μην καθαρίζεις καθόλου απλά το ξεχνάς.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139247 από γιαννης-δραμα
Δεν φταίει μονο το Πελλετ αλλά και οι ρυθμίσεις που γίνονται στο εκάστοτε μηχάνημα!
Εγώ ας πούμε καιω καλό πελλετ και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις καθαρίζω κάθε 7-8 μέρες(τοτε γεμίζει το συρτάρι στάχτης),το βραδυ την κλεινω τη σομπα και το πρωι την αναβω κατευθείαν, δεν έχω καθόλου κατάλοιπα στο ποτηράκι(τασάκι).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139257 από spartah3ad
Εγώ καθαρίζω κάθε μέρα η φορά που πρεπει να αναψω. Συγκεκριμένα βάζω κ λίγο πελλετ στο επανω στο καψουλι για σίγουρο άναμμα.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139261 από Δημήτρης Κατσούνης
Εγώ καίω την σόμπα από ώρα 13.00 μεσημέρι μέχρι 08.30 την άλλη μέρα το πρωί και σε θερμοκρασίες καυσαερίων 200-210 βαθμούς περίπου (παρά το ότι ο κατασεκυαστής συνιστά 180 βαθμούς) γιατί πρέπει να ζεστάνει πολύ μεγάλο χώρο. Έχω χρησιμοποιήσει τα καλύτερα πέλλετς της αγοράς και τα πιο ακριβά με περγαμηνές, αλλά το κλίνκερ δεν εξαλείφεται με τίποτα. Το ίδιο και οι στάχτες στο κουπάκι και στα γύρω τοιχώματα στο θάλαμο καύσης. Κάθε μέρα καθαρισμός. Εκείνο που πρέπει να προσεχθεί είναι η παραγόμενη κάπνα και αιθάλη που φεύγει και δεν φαίνεται καθε μέρα. Όταν πέρυσι έκαψα για ένα αρκετό διάστημα κάτι πέλλετς που αμφιβάλλω αν και ο παραγωγός θα τα έκαιγε στο σπίτι του και χρειάστηκε να καθαρίσω τη σόμπα μέσα είδα το αδιαχώρητο από 'αποψη κάπνας και μαυρίλας. Ίσα ίσα που υπήρχε ελεύθερος χώρος να γυρίζουν τα βιντιλατέρ. Και ξέρετε έτσι πέφτει και η απόδοση της σόμπας σημαντικά. Η δε σωλήνα της καμινάδας σίγουρα δεν θα έβγαζε χρόνο.
Και με την ευκαιρία αυτή απευθύνω κι εγώ στην ομήγυρη το ερώτημα για το πέλλετ με τα λιγότερα εξακριβωμένα κατάλοιπα. Και αυτό ανεξάρτητα τιμής. Τουλάχιστον έτσι για τη γνώση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139310 από spartah3ad
Τι ποτηράκι είναι καλυτερο ,ινοξ η μαντέμι;

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ