Γνώμες περί αλλαγής καυστήρα πετρελαίου σε πέλλετ.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135774 από jnet
Θα συμφωνήσω μαζί σου Χρήστο.

Ίσως ή περίπτωση που αναφέρουν είναι ότι τα 45kw τα χρειάζεται το σπίτι αλλά καλύτερα να μας απαντήσει ο Μιχάλης.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135776 από mikel
Ξεκινάμε με τις πραγματικές συνθήκες δλδ
1)θερμιδομέτρηση των σωμάτων .
2)θερμικές απώλειες του χώρου
Σύμφωνα με τα παραπάνω καταλήγουμε στην ισχύ του καυστήρα.
Έχουμε μαντεμένιο λέβητα η χαλύβδινο ?
λαϊκά σκληρό=χαλύβδινο μαλακό=μαντέμι.
Σε χαλύβδινο λέβητα έχουμε θέμα με τους επιβραδυντές γι αυτό και τους βγάζουμε (τουλάχιστον τους μισούς).
Ας πούμε πως έχουμε έναν μαντεμένιο λέβητα 40kw ενώ οι θερμικές απώλειες είναι μόλις 28.000 θερμίδες με τις προσαυξήσεις . Τον Καυστήρα θα τον ρυθμίσουμε στα 30kw. Μέχρι εδώ όλα καλά αλλά μπορούν να φύγουν τα καυσαέρια μου σε αυτήν την ισχύ ? (δεν έχω την πίεση του καυστήρα πετρελαίου καρδία μου ) Πάμε στο σημαντικότερο παράγοντα που είναι η καμινάδα.
Το ότι δουλεύει με το πετρέλαιο δεν σημαίνει πως θα μπορεί και με το πελλετ .
Αυτό μπορούμε να το δούμε με το κατάλληλο όργανο η στην πράξη με την συμπεριφορά των καυσαερίων .
Μπουκώματα με θολή φλόγα και αρκετό άκαυστο είναι συμπτώματα έλλειψης ελκυσμού .
Στο σπίτι μου έχω 70kw μαντεμένιο λέβητα 25 χρονών με καυστήρα πελλετ b-eco 55kw .
Κάτω από 21 βαθμούς δεν πέφτει αλλά 24 δεν πάει .
Το οτι ζεσταίνει είναι και λίγο υποκειμενικό. Εσύ μπορεί να θέλεις 25 βαθμούς για να ευχαριστηθείς ζέστη.
Εγώ με 20 βαθμόυς πετάω τα ρούχα (δεν ισχύ για την υπόλοιπη οικογένεια) .

Ο Χρήστος αναφέρεται στην μέγιστη απόδοση ενός λέβητα πετρελαίου .
Η θεωρία λέει πως η μέγιστη απόδοση του λέβητα επιτυγχάνεται με την σωστή φόρτιση του .
45 kw o λέβητας 45kw o καυστήρας . ναι ισχύ αυτό όπως και ότι ο λέβητας πρέπει παντα να ειναι stand by δλδ να έχει πάντα ζεστά τα νερά του (σε αυτήν την περίπτωση ο καυστήρας ανάβει και σβήνει ανάλογα την θερμοκρασία του λέβητα και όχι από τον θερμοστάτη χώρου . Αν με την αντικατάσταση κάνεις και αυτήν την αλλαγή είσαι καλυμμένος.
Σε όσα λεβητοστάσια εχω μπει δεν τον είδα εκτός κάνα δυο που είχανε υδραυλικούς που είχανε εμπειρία από το εξωτερικό (συνήθως Γερμανία).
Νομίζω πως μια σωστή αντικατάσταση πρέπει να πληρεί τα παραπάνω + την εμπειρία του τεχνικού .
Βέβαια άκουσα στο παρελθόν για 800-900 ευρώ αντικατάσταση . Αρεσκόμαστε στο φθηνό, γρήγορο και "καλο" . Δεν υπάρχει το έβαλα εναν καυστήρα πελλετ σε λέβητα πετρελαίου και δεν ξαναπάτησα . Θα ξαναπάς τουλάχιστον 3 φορές . Στην Ελληνική αγορά υπάρχουν καυστήρες πελλετ με 500 ευρώ αγορά όπως και εγκαταστάτες που σου κάνουν την δουλέια με 80-100 ευρώ .
Αν ο εγκαταστάτης έχει φιλότιμο πρέπει να κάνει τουλάχιστον τα προβλεπόμενα . Αν είναι λαμόγιο και τον καλύτερο καυστήρα να σου βάλει και 2000 ευρώ να σου πάρει δεν πρόκειται να είσαι ποτέ ευχαριστημένος .
Το λέω αυτό γιατί κάποιοι αγόρασαν ακριβά μηχανήματα που δεν ξέραν και δεν τους έμαθε ποτέ κανείς πως δουλέυουν .
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135777 από mikel
Yυπολογισμός εξοικονόμησης χρημάτων χρησιμοποιώντας πελλετ αντί πετρελαίου
www.adgreen.gr/support/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135778 από χρηστος8
Μιχαλη απομονωσα και εξηγησα για ποιο λογο δεν ισχυει μια συγκεκριμενη προταση...τωρα οσο ανοιγεις το θεμα με το... αν ζεσταινει ειναι υποκειμενικο κτλ...μαλλον ξεφευγουμε απο αυτο που εγω σχολιασα...εννοειτε πως πριν και μετα μιλαμε για τις ιδιες θερμοκρασιες.

Αν θες να ξεφυγω κι εγω απο το θεμα ακου κι αυτο...ποιος σου λεει πως αν ενα σπιτι δεν πιανει πανω απο 20 βαθμους φταιει η ισχυς του λεβητα - καυστηρα και οχι τα ιδια τα σωματα με την συνολικη ισχυ τους;;;

Επαναλαμβανω πως η συγκεκριμενη προταση συμφωνα με αυτα που εγω γνωριζω δεν ισχυει.

Ο λογος ειναι πως 9 στα 10 λεβητοστασια στην Ελλαδα ειναι υπερδιαστασιολογημενα...ευλογα αν εχεις 100αρη η 50αρη λεβητα ενω χρειαζεσαι τον μισο, θα ρυθμισεις αντιστοιχα και την ισχυ του καυστηρα ωστε να μην καις τα αντερα σου (μειωνοντας φυσικα τον βαθμο αποδοσης του λεβητα).

Αντιστοιχα οταν ερθει η στιγμη να αλλαξεις τον καυστηρα πετρελαιου με καυστηρα πελλετ... πρεπει καλως η κακως να πας σε αντιστοιχα μεγεθη με αυτα του καυστηρα πετρελαιου και οχι με τις θερμιδες που εχει ο λεβητας.

Μην ξεχνας πως οι περισσοτεροι Ελληνες κατασκευαστες καυστηρων πελλετ που κατασκευαζονται για κουμπωμα σε πετρελαιολεβητες τους φτιαχνουν πιεστικους ακριβως γι αυτο το λογο...να μπορουν να υπερνικουν τις αντιστασεις του λεβητα και της καμιναδας.

www.topfire.gr/ell/proionta.html

Αν διαφωνεις το συζηταμε :)

ΥΓ. Αν θες ανοιγουμε ενα θεμα, που να γραφει ο καθενας την ισχυ του λεβητα πετρελαιου και αντιστοιχα το μπεκ πετρελαιου που φοραει ο καυστηρας.
Θα εκπλαγεις (οπως κι εγω) απο αυτα που θα διαβασεις...κανονικα ο 70αρης σου λεβητας πρεπει να εχει μπεκ καυστηρα 1,65...καταναλωση σχεδον 7 κιλα πετρελαιο την ωρα :pinch:
Το εχει;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135781 από mikel
Δεν αναφερομαι σε σενα Χρηστο . Μιλησα γενικά και απλα είπα την γνώμη μου . Ο καθένας λέει την γνώμη του .
Δεν θα διορθώσω τα λεβητοστάσια ουτε θα αλαξω τους λέβητες πετρελαιου . Είναι σαφες .
Το αν είναι οι καυστήρες πελλετ πιεστικοί ? Μπορεις να μου απαντήσεις τι σημαινει πιεστικός καυστήρας ? :evil: . Εφερα ενα παράδειγμα για τον λεβητοστάσιο μου. Την μετατροπή την έκανα μόνος μου και υπολόγισα τα πάντα . Ναι έιναι μεγαλυτερος από οτι πρέπει για τον λόγο οτι δεν έγινε ποτέ ο δευτερος όροφος . Αλλα 4,000 πετρέλαιο τον χρόνο δεν έκαιγε επειδή ηταν μεγάλος ο λέβητας αλλα επειδη το σπίτι έχει παρα πολες απώλειες .
¨οταν λές μειωνοντας φυσικα τον βαθμο αποδοσης του λεβητα .
Εξηγησέ μου πως γίνετε αυτο ? δλδ μπορεις και να ανεβάσης την απόδοση του λέβητα με κάποιο τροπό ?
Ολοι οι λέβητες εχουν μια καμπυλη λειτουργίας .πχ απο 45 -55 kw η από50 -80kw .
Λές πως 9 στα 10 λεβητοστασια στην Ελλαδα ειναι υπερδιαστασιολογημενα.
Δεν έχεις άδικο . Και στην κατασκευη σπιτιού κανείς δεν έδεινε σημασία στην μόνωση αλλα στα πόμολα της πόρτας και στις κουρτίνες . Ουτε καν στην μόνωση των σοληνόσεων . βέβαια κάποιοι υπολόγιζαν τον λέβητα και για τον όροφο που θα χτίζανε. Βασικά σε όσους λέβητες η λεβητοστάσια οπώς τα λες είναι υπερδιαστασιολογημενα δεν έιναι πρόβλημα να βάλεις καυστήρα πέλλετ . Και οπώς ανέφερες για τα μπεκ, όλοι βάλανε μικρότερο . οπότε βάλε και εναν καυστήρα πελλετ που θα σε ζεστάνει όμοια του πετρελαίου .


Γνώμες περί αλλαγής καυστήρα πετρελαίου σε πέλλετ είναι το θέμα και είναι και 3/7/2014 :oops: .
Αν θες έλα μια βόλτα να πάμε πλαταμώνα για να κάνουμε σε βάθος την συζητηση πίνοντας και βλέπόντας (χωρις τις οικογένειες )
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135795 από valsam
Αν ήταν σήμερα να διαλέξω εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης αντί του πετρελαίου και'γω θα άλλαζα μόνο τον καυστήρα πετρελαίου σε πελλετ!
Με 170 ευρώ αγορά πιστοποιημένου πελλετ και με 800 ευρώ συνολικό κόστος μετατροπής αυτό θα διάλεγα ασυζητητί,όταν όμως πρόπερσι που ψαχνόμουν τι να βάλω δεν έβρισκα τιμή πελλετ κάτω από 260-300 ευρώ τον τόνο και καυστήρα κάτω από χιλιάρικο το απέρριψα!
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ