Περι Pellet ... και αλλα τινά

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147502 από Δημήτρης Κατσούνης

dimlyk έγραψε: το ξυλο ειναι ζωντανοσ οργανισμος ακομα και μετα την κατεργασια ....αλλα ας μην το κανουμε τραγικο λιγη προσοχη χρειαζεται σε καποιες περιπτωσεις πχ αν δεν υπαρχει καθολου εξαερισμος κι ανοιγει η πορτα μια φορα τον μηνα μην μπεις μεσα αμεσως αφηνεις την πορτα για λιγο ανοιχτη να μπει αερας και μετα μπαινεις :)


Τέλος πάντων φίλε dimlyk σίγουρα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Και οι αποθήκες δεν είναι ερμητικά κλειστές και λίγο πολύ παίρνουν αέρα και τα πέλλετ είναι πιστοποιημένα και δεν περιέχουν (έτσι λέει ο κατασκευαστής τουλάχιστον κι εγώ προσωπικά από την μέχρι τώρα χρήση μάλλον το επιβεβαιώνω) μέσα προσμίξεις από χημικα μελαμίνες μπογιές κλπ σκουπίδια, και μέρα παρα μέρα μπαίνεις μέσα ανοίγοντας πόρτα και μέχρι τώρα δεν υπήρξε φαινόμενο της παραμικρής αδιαθεσίας, τι στην ευχή. Ακόμα και όταν ήταν στον ήλιο μία μέρα κλειστό το μεγάλο βαν του φίλου μου που έκανε τη μεταφορά με 3,5 τόνους φρέσκο αλφαγούντ παραγωγής 28/5/15 και το άνοιξα και μπήκα μέσα μου ηρθε μια έντονη μυρουδιά ρετσινιου που μου εφερε έναν ερεθισμό στο βλενογόνο της μύτης και 3-4 φτερνίσματα και τίποτα άλλο. Απλά όπως είπα το θέμα είναι σοβαρό και η υπερβολή στην προφύλαξη δεν κάνει κακό.
Επίσης τώρα το καλοκαίρι όλο και ανοίγεις πόρτες που και που για άλλο λόγο και αερίζεται έστω λίγο, το χειμώνα όμως? Βέβαια πιστεύοντας ότι η έκλυση μονοξειδίου δεν διαρκεί αμείωτη στο διηνεκές (αν όντως υπάρχει) πραγματικά δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα επί της ουσίας.Εγώ έχω ένα υπόγειο που έχω βάλει ντανιασμένες δύο παλέτες και μία την έχω διεσπαρμένη στη σκάλα που οδηγεί στο σαλόνι όπου είναι η μία σόμπα (για ευκολότερη πρόσβαση). Και σχεδόν καθημερινά και αρκετές φορές ανοίγουμε την πόρτα και κατεβαίνουμε κάτω για άλλους λόγους. Και επίσης σκοπεεύω να βάλω άλλες τρείς παλέτες στο υπόγειο
Και τέλος για να μην κουράζω υπάρχει διαθέσιμο κανα λίνκ για μετρητή μονοξειδίου ?
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147503 από Still
εγω παλι ξερω οτι το ζωντανο δεντρο εκλύει οξυγονο και δεσμευει διοξείδιο του ανθρακα
ενω κατα την καυση και μονο απελευθερωνεται μονοξειδιο.
δεν καταλαβαινω την ανησυχια αφου μιλαμε για την αποθηκευση
και αφου οτι αντιλαμβανεσαι εχει μυρωδια, τοτε πως το συσχετιζεις με το αοσμο μονοξειδιο ?

μην αγχωνεσαι, τσαμπα σκας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147505 από Δημήτρης Κατσούνης

Still έγραψε: εγω παλι ξερω οτι το ζωντανο δεντρο εκλύει οξυγονο και δεσμευει διοξείδιο του ανθρακα
ενω κατα την καυση και μονο απελευθερωνεται μονοξειδιο.
δεν καταλαβαινω την ανησυχια αφου μιλαμε για την αποθηκευση
και αφου οτι αντιλαμβανεσαι εχει μυρωδια, τοτε πως το συσχετιζεις με το αοσμο μονοξειδιο ?

μην αγχωνεσαι, τσαμπα σκας


Αυτό φίλε μου ξέρω κι εγώ.
Ότι μονοξείδιο εκλύεται μόνο κατά την κάυση και συγκεκριμένα κατά την ατελή καύση. Την καύση την ανολοκλήρωτη. Πχ όταν οι γκαζιέρες οι παλιές πετρελαίου σβήναν και το φυτίλι έκαιγε ακόμα χωρίς φλόγα Ή το κλασσικό μαγκάλι που ενώ δείχνει να έχει σβήσει το κάρβουνο δεν έχει σβήσει αλλά σιγοκαίει. Ή εν πάσει περιπτώσει ότι καύσιμο είναι σε κατάσταση ατελούς καύσης (πχ το πέλλετ όταν δεν καίγεται καλά και δεν παροχετεύεται κανονικά έξω το καυσαέριο αλλά έχει διαροή προς τα "μέσα" και ένα σωρό άλλες περιπτώσεις. Αυτά ήξερα και ότι όπως λες το ξύλο σε κατάσταση φρέσκια ζωντανή θεωρείται πχ το καλύτερο και πιο "υγιεινό" υλικό για χρησιμοποίηση στο σπίτι πχ κουφώματα ή στέγες κλπ.
Υποθέτω ότι μία περίπτωση ίσως υπάρχει για μονοξείδιο ειδικά στο πέλλετ. Αν έχει ρουφήξει υγρασία αρκετή έχει βραχεί δηλαδή και στριμωγμένο όπως είναι σε τσουβάλι ή σε σάκκκους "ανάβει" (πράγμα που συμβαίνει με όλα τα οργανικά και ζωντανά "υλικά" πχ σπόρους δημιτριακών κλπ) αναπτύσοντας μεγάλες θερμοκρασίες. Έχω δει σε αποθήκη με σωρό σιτάρι κυβικά ολόκληρα να βάζεις το χέρι μέσα μέχρι τον αγκώνα και να μην αντέχεις από την υψηλή θερμοκρασία. Μήπως αυτό συμβαίνει και με το πέλλετ. Πάει δηλαδή να καεί και δεν καίγεται. Επίσης να πώ ότι δεν συσχετίζω τη μυρουδιά που έχει με το μονοξείδιο. Απλά το αναφέρω.
Πιστεύω όμως ότι κάποιος από το φόρουμ που έχει μελετήσει διεξοδικά το θέμα ή εν πάσει περιπτώσει το ξέρει από θεωρητική άποψη κάποιος επιστήμονας δλδ θα ήταν σκόπιμο να αναλύσει το θέμα διαφωτίζοντας σχετικά γιατί επαναλαμβάνω ότι είναι πάρα πολύ σοβαρό. Έστω εν δυνάμει.
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147513 από theoilia
είχε ξαναγίνει συζήτηση για το θέμα αλλά δεν μπορώ να το βρω.Έτσι ξαναποστάρω την έκθεση του οργανισμού υγείας και ασφάλειας της Μεγάλης Βρετανίας,τροφή για σκέψη... www.hse.gov.uk/safetybulletins/co-wood-pellets.htm

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147514 από Δημήτρης Κατσούνης
Εδώ είχε γίνει η σχετική συζήτηση. Δες πιο πάνω. Σε ότι αφορά το λίνκ που έβαλες, με την γκουγκλομετάφραση που έκανα δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό.
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #147516 από dimlyk
η συζητηση ειχε γινει παλιοτερα ακριβως γιατι ειχαν υπαρξει ατυχηματα σε γενικες γραμμες ομως δεν μας αφορα μια και δεν υπαρχουν οι ερμητικα κλειστες αποθηκες
annhyg.oxfordjournals.org/content/56/7/755.full
υπαρχουν κι αλλες προφυλαξεις για το χυμα πελλετ που δεν νομιζω να μας αφορουν
biomassmagazine.com/blog/article/2013/02...s-and-storage-safety
για ανιχνευτες ειχαμε κανει μια κουβεντα εδω
energ.gr/index.php?option=com_kunena&cat...Itemid=74&view=topic
δεν εχω κατι υποψη μου ξερω ομως οτι πουλανε και πολυκαταστηματα αλλα χρεςιαζεται λιγο προσοχη στην ποιοτητα νομιζω ομως οτι πιο "απαραιτητο " ειναι μεσα στο σπιτι σε τζακια και σομπες παρα στην αποθηκη του πελλετ
σαφως και οι προφυλαξεις ποτε δεν κανουν κακο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis, theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ