Ερωτηση για pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119669 από November
Ερωτηση για pellets δημιουργήθηκε από November
καλησπερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες.
θα ηθελα να ρωτησω τα μελη το εξης.
ειμαι νεος στην θερμανση με pellets και εχω καψει δυο ειδων.
το ενα εχει πολυ καλη φλογα στο ποτηρακι της καμιναδας αφηνει πολυ λιγα υπολλειματα
και το αλλο εχει μικρη φλογα αφηνει αρκετη σταχτη στο ποτηρακι
για το πρωτο τα υπολλειματα στο δοχειο ειναι συμπαγη κομματια ενω γιατο δευτερο ειναι περισσοτερο σαν
σταχτη
δεν εχω πειραξει καθολου τις ρυθμισεις της σομπας
ποιο πιστευεται οτι ειναι το πιο καλο??
ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119673 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ερωτηση για pellets
ετσι οπως τ ακουω το πρωτο

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119675 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Ερωτηση για pellets

το ενα εχει πολυ καλη φλογα στο ποτηρακι της

Με την προϋπόθεση αυτή η φλόγα να μην είναι "ερυθρή" ή πολύ "φουντωμένη" ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω ... π.χ. στις παλιές σόμπες πετρελαίου όταν κάτι δεν πήγαινε καλά έβλεπες "ερυθρή" φλόγα φουντωμένη ... ενώ η σωστή φλόγα όπως όλοι γνωρίζουμε είναι αυτή που είναι "συμμαζεμένη" σε μικρό όγκο και προς το μπλε..

Για το αν αφήνει υπολείμματα ή όχι μπορεί να σε κοροιδέψω γιατί αυτό μπορεί να εξαρτήθηκε και από την ώρα που έκανες την παύση της σόμπας στην συγκεκριμένη φάση φόρτωσης με πέλλετ. ή κάποια προβλήματα κυκλοφορίας αέρα / έντασης που το είχες κτλ

Εγώ το βλέπω κάπως αλλιώς ... δηλαδή αφού σβήσω την σόμπα και κρυώσει... κοιτάζω στο ποτήρι αν τυχόν δω την στάχτη "πέτρα" δηλαδή να χρειάζεσαι και σπάτουλα που λέει ο λόγος για να την βγάλεις .

Τα ποιο καλά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής από τα καμιά 10 αριά προϊόντα που δοκίμασα τα Golden Nuggets δεν μου αφήνουν σχεδόν καθόλου στάχτη , και αν αφήνουν σε καμιά περίπτωση δεν πετρώνει η στάχτη .

Και ένα άλλο προϊόν μου άρεσε πολύ (δεν θυμάμαι την μάρκα και δεν την ξαναβρίσκω γιατί δεν τα ξαναέφερε ) .. έξω στην σακούλα είχε μια εικόνα Αρκούδας η οποία έδειχνε να κουβαλάει στο ώμο της έναν κορμό δέντρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ