Προσθήκη καυστήρα Pellet σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112645 από steliosnalb
Χαιρετώ την πάρεα του forum.
Το Budget είναι μικρό οπότε η πρώτη σκέψη αλλαγη καυστήρα.
Εχει κανει καποιος αλλαγή στον λέβητα Heizert GL7 65,7kw 56500 kcal/h









Δεν γνωρίζω ουτε καν πως ανοίγει για καθάρισμα. Μηπως γνωρίζει κανείς?
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by steliosnalb.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112647 από rivol
Για να βαλεις καυστήρα πέλετ σε αυτόν τον λέβητα αλλά και γενικότερα σε όλους τους λέβητες πετρελαίου, πρέπει για αρχή να μάθεις πως ανοίγει και καθαρίζει γιατί θα χρειάζεται να το κάνεις δυο φορές την εβδομάδα τουλάχιστον, ανάλογα την χρήση.

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα το είχαμε κάνει όλοι :(

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112650 από steliosnalb

rivol έγραψε: Για να βαλεις καυστήρα πέλετ σε αυτόν τον λέβητα αλλά και γενικότερα σε όλους τους λέβητες πετρελαίου, πρέπει για αρχή να μάθεις πως ανοίγει και καθαρίζει γιατί θα χρειάζεται να το κάνεις δυο φορές την εβδομάδα τουλάχιστον, ανάλογα την χρήση.


Δεν ξέρω αν είδες την ερώτηση μετά τις φωτογραφίες.
Συμφωνούμε, στην διερεύνηση είμαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112655 από kosmidis80
Οπως τον βλεπω τον λεβητα φιλε μου, θα σε απογοητευσω κι εγω!

Αν θες να τον ανοιξεις λογικα θα πρεπει να βγαλεις τον καυστηρα πρωτα και μετα να αφαιρεσεις το επανω μερος και αντιστοιχα και την φατσα. Οι λαμαρινες πρεπει να ειναι με κλιπς, οποτε τραβοντας πρωτα προς τα πανω το καπακι και μετα την φατσα θα πρεπει να βγαινουν.

Εφοσον ο λεβητας δεν εχει πορτα να ανοιγει ανα πασα στιγμη, η μετατροπη εξ αρχης ειναι καταδικασμενη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112709 από steliosnalb
Θα προσπαθήσω να ανοίξω τα καπάκια και να δώ τι γίνεται. Απλά ελεγα μηπως το αποφυγω αν τον ήθερε καποιος εγκατασταστης - συντηρητής.

Επιπλεον να πώ οτι η σκέψη στην αγορά καυστηρα είναι από ενα σύστημα θερμανσης Pellet που εχει καυστήρα με λέβητα . Αγορά στην αρχη του καυστήρα, εξοικονόμηση χρήματων, δυσκολία στο καθάρισμα και μειωμένη απόδοση αλλά εξοικονόμηση χρήματων και τελικά αλλαγή και του λεβητα μετά από 2 χρόνια.
Δεν είναι μια καλή σκέψη, αν μπορεί να γίνει φυσικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112715 από electron
Καλήμερα, φιλε και εγω παρόμοιο καυστηρα ειχα, βγαλε το μπροστινό καπάκι (λαμαρίνα) και δες αν εχει μεντεσέδες η πόρτα του.. Αν δεν εχει τον ξεχνας.. αν εχει παλι να ξερεις οτι ειναι πακετο μετα το καθάρισμα καθως οι λέβητες πετρελαίου δεν εχουν σχεδιαστεί για να ανοίγουν καθε μερα.
Γνωμη μου ειναι να πας σε καυστηρα-λεβητα πελλετ, προτίμησε αυτους της βιομάζας για να εχεις επιλογές μετα στο τι θα κάψεις. Ουτοσι αλλως με τις τιμες που εχει φτασει το πετρέλαιο θα τον κανεις απόσβεση γρηγορα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ