Κριτήρια επιλογής pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101614 από lefterikas
Κριτήρια επιλογής pellet δημιουργήθηκε από lefterikas
Λεγομαι Λευτέρης και γραφω πρωτη φορα . Ειμαι νέος χρηστης και δεν ξέρω αν το σημειο που γραφω ειναι το σωστό .
Προκειται να προβώ στην αγορά πελλετ για πρωτη φορα μιας και προσφατα εγκατέστησα τον λεβητα maxi30 και η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει με οσα εχω διαβάσει για το αν θα κανω την σωστή αγορά .

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :
1ον Με ποια κριτήρια θα επιλέξω το καταλληλο πελλετ ?
( γνωριζω οτι σημαντικό ρολο παιζει η υγρασια , η θερμική αποδοση , η σταχτη και φυσικά η τιμή , αλλα δεν ξερω ποια ειναι τα καταλληλα όρια

2ον Πιστοποιημενα πελλετ θεωρουνται ολα οσα αναγραφουν στα σακια τα χαρακτηριστήκα του πελλετ ή οχι ?

3ονΟ καθε λέβητας εχει τις δικές του απαιτήσεις για το καυσιμο πελλετ ? Αν ναι τοτε ποιες ειναι οι απαιτήσεις του maxi30 ( στο εγχειρίδιο που εχω δεν λέει σχεδόν τιποτα για το πελλετ )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101618 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κριτήρια επιλογής pellet
καλως ηρθες στην παρεα μας
χαλαρα και υπομονη με το νεο σου λεβητα και καλοριζικος :)

να ξεκινησω απ τα πιστοποιημενα ... μiα και τιποτα δεν ειναι σιγουρο με τις σακουλες ριχχνεις μια ματια
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...9&id=56975&Itemid=53

γενικα πιστοποιημενα ειναι οσα πληρουν καποιες προδιαγραφες και στο σακουλακι γραφουν EN+ H DIN PLUS
9υπαρχουν και εξειρεσεις ομως :) )

ο καθε λεβητας δεν εχει τις δικες του απαιτησεις σε συγκεκριμενο πελλετ
αλλα καποιοι μπορουν να καψουν και χαμηλοτερης ποιοτητας πελλετ

στην οπυσια ειναι θεμα ρυθμισεων κλαι μια και επελεξες αυτο τον τροπο θερμανσης θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο μια και στην ουσια μονος σου η σχεδον μονος σου θα πρεπει να βρεις το καλυτερο συνδυασμο ρυθμισεων και καυσιμου .

αυτο που θα σου προτεινα ομως θα ηταν να μην παρεις ευθυς εξ αρχης μια μεγαλη ποσοτητα απο ενα ειδος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101634 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κριτήρια επιλογής pellet
Λευτέρη, καλώς όρισες! :cheer:

Πολύ σωστά μίλησε ο dimlyk.

Μέχρι να αποκτήσεις την απαραίτητη εξοικείωση με το καύσιμο και το μηχάνημα, θα σου πρότεινα να περιοριστείς στα πιστοποιημένα πέλλετ κατηγορίας Α1 και Α2 (αν και σπάνια θα βρεις πέλλετ Α2). Αυτά τα πέλλετ είναι σίγουρα κατασκευασμένα από αγνές πρώτες ύλες και τηρούν τα ελάχιστα ευρωπαϊκά αποδεκτά όρια. Ρίξε κι εδώ μια ματιά. Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, αξίζει να διαβάσεις το εγχειρίδιο του ENplus να πάρεις μια ιδέα τι καλύπτει η πιστοποίηση.

Ειδικά τα πέλλετ που προέρχονται από κωνοφόρα χωρίς φλοιό αποδίδουν γρήγορα θερμότητα και αφήνουν ελάχιστη στάχτη (της τάξης των 250-300 γραμμαρίων στα 100 κιλά). Αυτή τη στιγμή τρέχουν προσφορές για τα μέλη του energ.gr. Από τη λίστα, τα Golden Nuggets είναι πιστοποιημένα πέλλετ κωνοφόρων χωρίς φλοιό. Επίσης ο mega pellet πουλάει τα πέλλετ της Egger σε ανάλογη τιμή. Και οι δύο μάρκες έχουν δοκιμαστεί από μέλη του forum μας και απέσπασαν πολύ καλές κριτικές. Τα έχω δοκιμάσει κι εγώ και τα βρήκα πολύ κοντά σε συμπεριφορά. Εδώ μπορείς να διαβάσεις τις εντυπώσεις μου και από άλλες 2 διαφορετικές μάρκες.

Έχεις καιρό μπροστά σου. Μελέτησε το forum, διάβασε κριτικές και αν μπορείς πάρε δείγματα των 5-10 τσουβαλιών να κάψεις και να δεις μόνος σου τη συμπεριφορά του λέβητα.

ΥΓ: Ο δικός μου λέβητας είχε σαν απαίτηση καυσίμου πέλλετ κατηγορίας Α1 και Α2...

ΥΓ2: Σχετικά με τις ρυθμίσεις να ξέρεις πως υπάρχουν μηχανήματα (αναλυτές καυσαερίων) για τη ρύθμιση της αναλογίας αέρα-καυσίμου. Όλοι οι ιδιοκτήτες υποχρεούνται από το νόμο να καλούν συντηρητή καυστήρων (καυστηρατζή) και να ζητάνε Φύλλο Ελέγχου μετά το πέρας των ρυθμίσεων. Κάτι τέτοιο, εκτός του ότι σε καλύπτει νομικά, σου δίνει τη δυνατότητα να σιγουρευτείς ότι δε σπαταλάς καύσιμο και ότι απολαμβάνεις τα οφέλη της αλλαγής καυσίμου στο μέγιστο.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101707 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Κριτήρια επιλογής pellet
ενας γρηγορος τροπο ο παρακατω

για ποιο σιγουρα μονο με test drive!!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101744 από lefterikas
Απαντήθηκε από lefterikas στο θέμα Κριτήρια επιλογής pellet
Αρχικα θα ηθελα να ευχαριστήσω οσους διεθεσαν τον χρόνο τους για να απαντήσουν .
Απο χθες που βρηκα το φορουμ διαβάζω συνεχεια και ομολογω οτι εμαθα αρκετά πραγματα.

Κατι ακομη που θα ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικά με τις απαντησεις σας .
Απο οτι καταλαβα τo "test drive" ειναι η καλυτερη κινηση για την επιλογή , προσεχωντας την συμπεριφορα του λέβητα εδω ακριβως θελω να ρωτήσω : τι πρεπει να προσέχω στην συμπεριφορά του λεβητα για να αποφασίσω ?

(starfire maxi30).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101754 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Κριτήρια επιλογής pellet
Να συμπληρωσω κι εγω με την σειρα μου καποιες παρατηρησεις μου...

Καλα ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα παραπανω περι πιστοποιησεων των πελλετ ομως δεν αρκουν δυστηχως :(

Το αποτελεσμα μιας αγορας καυσιμου πελλετ πρεπει να ειναι η οικονομια (εναντι στο πανακριβο πετρελαιο)...απο μονη της οποια κι αν ειναι αυτη η επιλογη δεν προσφερει τιποτα, αν δεν συνδυαζεται απο μια αγορα αξιοπιστου λεβητα - καυστηρα πελλετ που να δουλευει σωστα και χωρις προβληματα, προσφεροντας οντως οικονομια.

Με λυπη μου σας λεω ως υδραυλικος (που εχει τοποθετησει δεκαδες διαφορετικους λεβητες), και ως 3 χρονια χρηστης πελλετ... οτι η μεγαλη πλειοψηφια των εταιριων που πουλανε λεβητες - καυστηρες πελλετ δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ και πειραματιζονται στου κασιδη το κεφαλι.

Ενα μηχανημα αν δεν υποστηριζεται τεχνικα απο την αντιπροσωπεια που το πουλαει...και δεν εχει χρονια λειτουργιας ωστε να εχει κριθει απο χιλιαδες αγοραστες ειναι πειραματισμος στου κασιδη το κεφαλι που εχει πληρωσει κιολας 3 - 4 χιλιαρικα τουλαχιστον.

Δεν προτρεπω να αγορασουν ολοι λεβητες των 5+ χιλιαδων ευρω...καμια σχεση...υπαρχουν και λεβητες οικονομικοι με αριστα αποτελεσματα και εμπειρια χρονων στην καυση πελλετ (starfire maxi - opop και αλλοι)...η ουσια του μυνηματος μου ειναι μια...

Αριστο πελλετ (ποιοτικως)...σε λεβητα που ακομη καποιοι πειραματιζονται δεν ειναι πανακεια οικονομιας και σωστης καυσης σιγουρα...ουτε φυσικα το αριστο πελλετ (με din plus κτλ) εχει περισσοτερες πιθανοτητες να καει απλα αξιοπρεπως σε εναν τετοιο λεβητα...αριστο πελλετ μπορει να ειναι και ενα οικονομικο στην τιμη χωρις πιστοποιησεις...αυτη η καραμελα βολευει πολλους που πουλανε πελλετ και αντιστοιχα μηχανηματα...οχι ομως κι εμας που τα χρυσοπληρωνουμε B)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ