Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82830 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

DOOM_NX έγραψε: Εγώ για πέλλετ δεν έχω συγκριτικά στοιχεία. Με βάση την περσινή κατανάλωση, όμως, υπολογίζαμε ότι θα καίμε 1 τόνο πέλλετ το μήνα περίπου, και όντως τόσο καίμε. Ας λένε ότι έχουμε καλύτερο χειμώνα. Στα καύσιμα δε βλέπω διαφορά :P

Αν ο χειμώνας ήταν όπως πέρσι, θα σου έφτανε ο τόννος ανά μήνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82834 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013
Οι παράγοντες που επηρεάζουν την έτσι κι αλλιώς μειωμένη φετινή κατανάλωση πέλλετ,είναι η καθυστερημένη φέτος έναρξη των καυστήρων περίπου κατά 15 μέρες (προσωπικά 14 μέρες),και ο σαφώς ηπιότερος χειμώνας (χαρακτηριστικά πέρσι τέτοια εποχή πολλές μέρες έφτανα τα πέντε και πεντέμισι τσουβάλια ημερησίως,ενώ φέτος δεν ξεπέρασα τα τέσσερα καμία μέρα)
Με παρόμοιο πέλλετ καύσης (πέρσι αλφα γουντ και μακη,ενώ φέτος ανώνυμο βουλγάρικο και μόνο)βρισκόμαστε με μια εξοικονόμηση περί τα 700-800 κιλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82840 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

azio1967 έγραψε: Οι παράγοντες που επηρεάζουν την έτσι κι αλλιώς μειωμένη φετινή κατανάλωση πέλλετ,είναι η καθυστερημένη φέτος έναρξη των καυστήρων περίπου κατά 15 μέρες (προσωπικά 14 μέρες),και ο σαφώς ηπιότερος χειμώνας (χαρακτηριστικά πέρσι τέτοια εποχή πολλές μέρες έφτανα τα πέντε και πεντέμισι τσουβάλια ημερησίως,ενώ φέτος δεν ξεπέρασα τα τέσσερα καμία μέρα)
Με παρόμοιο πέλλετ καύσης (πέρσι αλφα γουντ και μακη,ενώ φέτος ανώνυμο βουλγάρικο και μόνο)βρισκόμαστε με μια εξοικονόμηση περί τα 700-800 κιλά.


δηλ μιλας για 25-30% οικονομια για την ιδια περιοδο?.... κι επιμενω στο ερωτημα του θεοδοση ,,,με 24 ωρη λειτουργια ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82856 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

dimlyk έγραψε:

azio1967 έγραψε: Οι παράγοντες που επηρεάζουν την έτσι κι αλλιώς μειωμένη φετινή κατανάλωση πέλλετ,είναι η καθυστερημένη φέτος έναρξη των καυστήρων περίπου κατά 15 μέρες (προσωπικά 14 μέρες),και ο σαφώς ηπιότερος χειμώνας (χαρακτηριστικά πέρσι τέτοια εποχή πολλές μέρες έφτανα τα πέντε και πεντέμισι τσουβάλια ημερησίως,ενώ φέτος δεν ξεπέρασα τα τέσσερα καμία μέρα)
Με παρόμοιο πέλλετ καύσης (πέρσι αλφα γουντ και μακη,ενώ φέτος ανώνυμο βουλγάρικο και μόνο)βρισκόμαστε με μια εξοικονόμηση περί τα 700-800 κιλά.


δηλ μιλας για 25-30% οικονομια για την ιδια περιοδο?.... κι επιμενω στο ερωτημα του θεοδοση ,,,με 24 ωρη λειτουργια ?


Τα δικά μου δεδομένα είναι με το ρυθμό που λειτουργώ εγώ το σύστημά μου και αυτός ο ρυθμός είναι ίδιος πέρσι και φέτος.
Με δεδομένο ότι βρισκόμαστε στο μέσο σχεδόν της θερμαντικής σεζόν (χοντρά χοντρά από 1/11 έως 30/4),ενώ πέρσι είχα καταναλώσει περί τους 5 τόνους,φέτος είμαι στα 4200-4300.Ποσοστιαία 15-17%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82872 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Εγώ για πέλλετ δεν έχω συγκριτικά στοιχεία. Με βάση την περσινή κατανάλωση, όμως, υπολογίζαμε ότι θα καίμε 1 τόνο πέλλετ το μήνα περίπου, και όντως τόσο καίμε. Ας λένε ότι έχουμε καλύτερο χειμώνα. Στα καύσιμα δε βλέπω διαφορά :P

Αν ο χειμώνας ήταν όπως πέρσι, θα σου έφτανε ο τόννος ανά μήνα;

Στα χαρτιά αυτή είναι η κατανάλωση. Αλλά μάλλον το δικό μου μηχάνημα καίει τα κέρατά του φέτος :/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82935 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013
Μήπως να άλλαζε λίγο ο τίτλος και να είχε και καταναλώσεις ξύλων?
Ούτως η άλλως η διαφορά στην κατανάλωση θα φαίνεται ποσοστιαία οπότε δεν έχει διαφορά η προέλευση της ενέργειας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ