Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76309 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Doom πολυ καλο το συστημα υπολογισμόυ κόστους. Θα το χρησιμοποιήσω και εγω. Νομίζω οτι ετσι πρέπει να γινεται. Ειδικά με τον υπολογισμό αποσβεσης κόστους λεβητα. Ίσως η τιμη του πετρελαίου θα έπρεπε να ειναι λίγο παραπάνω πάντως πολυ σωστή δουλεια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76428 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

mourgos έγραψε: Doom πολυ καλο το συστημα υπολογισμόυ κόστους. Θα το χρησιμοποιήσω και εγω. Νομίζω οτι ετσι πρέπει να γινεται. Ειδικά με τον υπολογισμό αποσβεσης κόστους λεβητα. Ίσως η τιμη του πετρελαίου θα έπρεπε να ειναι λίγο παραπάνω πάντως πολυ σωστή δουλεια.

Την τιμή την αλλάζεις εσύ... Εγώ την έβγαλα με βάση τις τιμές της Καρδίτσας και το επίδομα θέρμανσης για τα πρώτα 2800 λίτρα και στο τέλος πήρα τον μέσο όρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100944 από thomakiss

thomakiss έγραψε: Είμαστε πλέον στη μέση του χειμώνα και νομίζω ότι μπορώ να κάνω κι εγώ μια εκτίμηση...
Με βάση λοιπόν τους 5 προηγούμενους χειμώνες η μέση κατανάλωση σε πετρέλαιο ήταν 5 τόνοι.
Είμαστε δύο διαμερίσματα στη ζώνη Β΄ άρα δικαιούμαστε 3600 λίτρα επιδότησης.
Με σημερινές τιμές πετρελαίου (1,30 €/lit) για όλο το φετινό χειμώνα θα έπρεπε να πληρώσουμε :
5000 Χ 1,30 = 6500 €
Μείον την επιδότηση : 3600 Χ 0,28 = 1008 €
Τελικό κόστος : 5492 €

Με τα πέλλετ , μέχρι τώρα έχω κάψει λίγο λιγότερο από 4 τόνους.
Να υποθέσω ότι μέχρι το Μάιο θα κάψω άλλους 5 ; Ας πούμε 6 να είμαστε μέσα.Σύνολο 10 τόννοι το πολύ πολύ.
Με μια μέγιστη τιμή 300€ ανά τόνο (που δεν είναι τόσο αφού αυτό που καίω τώρα κάνει 277 € ο τόνος) είναι 3000 € το πολύ !
Σχεδόν τα μισά !!! :cheer:
Μια χαρά το βρίσκω !!! :)
Φυσικά ακριβέστερες μετρήσεις στο τέλος της σεζόν.



Έφτασε πλέον η ώρα για τα ακριβή νούμερα του χειμώνα που μας πέρασε.
Η τελική κατανάλωση λοιπόν ήταν 9,3 τόνοι στους οποίους συμπεριλαμβάνονται 300 κιλά που έχω τώρα στην αποθήκη για ζεστό νερό χρήσης σε μέρες χωρίς ήλιο.
Το τελικό κόστος ανήλθε σε 2.640 €. :cheer:
Ούτε τα μισά σε σχέση με το πετρέλαιο.
Βέβαια θα πρέπει να πω ότι ο φετινός χειμώνας ήταν λίγο ...ημιτασιόν.Ουσιαστικά κρύο έκανε μόνο τον Δεκέμβρη.
Καλό καλοκαίρι σε όλους !
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by thomakiss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101047 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

thomakiss έγραψε: Βέβαια θα πρέπει να πω ότι ο φετινός χειμώνας ήταν λίγο ...ημιτασιόν.Ουσιαστικά κρύο έκανε μόνο τον Δεκέμβρη.

Ιμιτασιόν, ξε-ιμιτασιόν, οι θερμοκρασίες που έκανε ήταν αρκετά χαμηλές για να καίει συνέχεια ο λέβητας! :P

Καλό καλοκαίρι! :)
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101052 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
οσοι κανετε τετοιες συγκρισεις θα πρεπει να μετρατε οικονομια της ταξης του 50-60% ασχετως χειμωνα .

καποιοι ισως καταφερουν και καλυτερα
κι οσοι δεν τα καταφεραν καλο ειναι να ψαχνουν τι φταιει

το αποτελεσμα ομως δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο για τον απλο λογο οτι κατα κανονα οι νεοι λεβητες μαζι με τους αυτοματισμους που τους συνοδευουν εχουν πολυ καλυτερους βαθμους αποδοσης απο τους παλαιοτερης τεχνολογιας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101161 από thomakiss

dimlyk έγραψε: οσοι κανετε τετοιες συγκρισεις θα πρεπει να μετρατε οικονομια της ταξης του 50-60% ασχετως χειμωνα .

καποιοι ισως καταφερουν και καλυτερα
κι οσοι δεν τα καταφεραν καλο ειναι να ψαχνουν τι φταιει

το αποτελεσμα ομως δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο για τον απλο λογο οτι κατα κανονα οι νεοι λεβητες μαζι με τους αυτοματισμους που τους συνοδευουν εχουν πολυ καλυτερους βαθμους αποδοσης απο τους παλαιοτερης τεχνολογιας


Στο δικό μου σπίτι πάντως ο λέβητας πετρελαίου είναι αλλαγμένος τον Νοέμβριο του 2009 και είναι De Dietrich μαντεμένιος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ