Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71841 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Για πετρέλαιο έπρεπε να δώσω 2500-2700 ευρώ. Έδωσα 1300 για την κινέζα μαζί με τα μπουριά, και 790 για 3 τόνους πέλλετ = 2090. Κέρδος 500-600 ευρώ για φέτος συν το κέρδος της σόμπας. Μέχρι τώρα σχεδόν 2.5 μήνες, έκαψα τον ένα τόνο, πιστεύω ότι ο ένας τόνος μάλλον θα περισσέψει. Του χρόνου με 2 τόνους πέλλετ 500-600 ευρώ και καθαρίσαμε ;) ;) :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scalpel, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72525 από davidperry
καπως ετσι ειμαι και εγω.. πηρα 5,25 τοννους biotherm με 240 τον τονο και λογο καλου καιρου εχω καψει ακριβως 80 τσουβαλακια δλδ 1200 κιλα.. δλδ 290 ευρω.
Στανταρ θα εχουμε και για του χρονου! (εκτος εαν χιονιζει τον Απριλιο)

με πετρελαιο θα ηθελα σιγουρα τριπλασια χρηματα χωρις να εχουμε στο σαλονι πανω απο 20 βαθμους.. (ενω τωρα εχουμε 21-22)

πιστευω οτι για ενιαιους μεγαλους χωρους η αεροθερμη σομπα ειναι η καλυτερη λυση με
μειονεκτηματα τον ΘΟΡΥΒΟ.. και την μη ομοιομορφη θερμοκρασια.

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72641 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Καλα παιδιά δεν το συζητάμε οτι γινεται τεράστια οικονομία! Σε 170 μέτρα σπιτι διώροφο πέρσι έκαψα 2,5 τόνους πετρέλαιο και κρυοναμε συν το τζάκι που έκαιγε συνέχεια. Φέτος εχω κάψει μέχρι τωρα 3,5 τόνους πελλετ με μωρό παιδί στο σπιτι και ζεστενομαστε και ειμαστε άνετα. Βέβαια πεφτεις στην παγίδα του έλα μωρά φτηνο ειναι άστο να καεί. Και στο τέλος σου έρχεται η μια η άλλη. Ειναι η πρώτη μου χρόνια οπότε κατα τον Απρίλιο θα έχω πλήρη εικόνα. Αλλα ειναι σίγουρο οτι συμφέρει. Εκπλήξεις απο τους 300 φωστήρες να μην έχουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72659 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Δε συζητάμε την οικονομία, όμως βρε παιδιά... μην υπερβάλουμε τόσο....
Πέρυσι με φέτος, ο χειμώνας και η θερμοκρασίες δε συγκρίνονται..
Αν εγώ π.χ, με βάση τη φετινή κατανάλωση (μέχρι τώρα) εκαιγα πετρέλαιο και πάρω μιά σόμπα για του χρόνου (έχω σόμπα κι έχω κάψει μισό τόνο μέχρι τώρα)... και μου κάνει του χρόνου, το περσυνό χειμώνα... μάλλον άλλα θα χω να λέω.....
Υπάρχει μεγάλη οικονομία σίγουρα, κι αν κάποιος τη βολεύει με μιά αερόθερμη, (αλλά δε θα χει στους άλλους χώρους την αμάν ζέστη), απλά δε το συζηταμε...
Όμως μ ε΄να λέβητα, που θ αντικαταστήσει ένα λέβητα πετρελαίου, τα νούμερα είναι μεν οικονομικότερα, αλλά όχι΄κι έτσι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72681 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Η πλέον τεράστια οικονομία που μπορεί να κάνει κανείς με το πέλλετ, είναι να βάλει μια αερόθερμη σόμπα στο σπίτι του........σε συνδυασμό με ένα απλό ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο.

Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72695 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δε συζητάμε την οικονομία, όμως βρε παιδιά... μην υπερβάλουμε τόσο....
Πέρυσι με φέτος, ο χειμώνας και η θερμοκρασίες δε συγκρίνονται..
Αν εγώ π.χ, με βάση τη φετινή κατανάλωση (μέχρι τώρα) εκαιγα πετρέλαιο και πάρω μιά σόμπα για του χρόνου (έχω σόμπα κι έχω κάψει μισό τόνο μέχρι τώρα)... και μου κάνει του χρόνου, το περσυνό χειμώνα... μάλλον άλλα θα χω να λέω.....
Υπάρχει μεγάλη οικονομία σίγουρα, κι αν κάποιος τη βολεύει με μιά αερόθερμη, (αλλά δε θα χει στους άλλους χώρους την αμάν ζέστη), απλά δε το συζηταμε...
Όμως μ ε΄να λέβητα, που θ αντικαταστήσει ένα λέβητα πετρελαίου, τα νούμερα είναι μεν οικονομικότερα, αλλά όχι΄κι έτσι...


Πέρσι πάντως ο δυνατός χειμώνας ξεκίνησε απο Ιανουάριο και μετά. Ηταν όμως σίγουρα ποιο μακρύς αφού ξεκινήσαμε τα καλοριφέρ απο τις 18-20 Οκτωβρίου ενώ φέτος πιάσαμε σχεδόν ένα μήνα μετά. Η καταναλώσεις πάντως που αναφέρω σε εμένα (σύγκριση λέβητα με λέβητα) είναι πραγματικές όπως όμως αναγράφω υπο συνθήκες. Που σημαίνει ότι αν ο καυστήρας πετρελαίου μου ήταν ποιο σύγχρονης γενιάς σίγουρα οι αποκλίσεις δεν θα ήταν τόσο μεγάλες.
Θεωρώ λανθασμένη την σύγκριση λέβητα πετρελαίου με σόμπα πέλλετ έχεις δίκιο παραπάνω δεν προσφέρουν την ίδια θερμιδική απόδοση και το βασικότερο δεν ζεσταίνουν όλο το σπίτι, συνεπώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ