Αποθήκευση pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63992 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Αποθήκευση pellet

DOOM_NX έγραψε: Ναι, μπορείς να το κάνεις κι αυτό αν δεν υπάρχει άλλη λύση. Φρόντισε να πατάει σε τσιμέντο αν γίνεται και να την έχεις σκεπασμένη γύρω γύρω κι από πάνω.


Ευχαριστω παιδια πολυ ...βεβαια δεν θα παταει σε τσιμεντο αλλα σε παλλετα ουσιαστικα ειναι ενας και μοναδικος χωρος που εχω οπου ειναι κατω απο ενα μπαλκονι του ισογειου στην αυλη οποτε δεν θα βρεχετε και θα το σκεπαζω με το σελοφαν που τυλιγουν τις παλλετες συν εναν μουσαμα αδιαβροχο απο επανω .Στην Αθηνα μενω οποτε η υγρασια καποιες φορες ειναι μηδαμινη και καποιες αλλες υψηλη αλλα αλλες επιλογες για αποθηκευση δεν υπαρχουν οποτε πορευομαι ετσι .
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64000 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αποθήκευση pellet
Προσπάθησε να βάλεις κάτι που να μην κρατάει υγρασία από κάτω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64003 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Αποθήκευση pellet
Σου περιγράφω τι έκανα εγώ
Μπετό στην αυλή
Παλέτα κάτω. Πέρασα ένα κομμάτι του μουσαμά ώστε να καλύψει το πάνω μέρος της παλέτας και τοποθέτησα δεύτερη παλετα πάνω στον μουσαμά. Εκεί έβαλα ένα ένα τα σακιά του πέλλετ, έχοντας κρατήσει στην παλέτα το διαφανές κάλυμμα
Μόλις τελείωσα την τοποθέτηση των σακιών, τα περισσεύματα από το διάφανο κάλυμμα τα έβαλα από πάνω και κάλυψα σχεδόν τα πάντα
Και μετά από αυτά, έκλεισα το "πακέτο" με τον μουσαμά που είχα αφήσει και μάλιστα σε διπλή στρώση
Αν καταφέρει το νερό να περάσει από όλα αυτά, χαλάλι του
Προχθές που έλεγξα, όλα ήταν κανονικά

Βέβαια, τον συγκεκριμένο 1,5 τόνο δεν θα τον καταναλώσω μάλλον φέτος
Προφανώς η όλη συσκευασία δεν ενδείκνυται για καθημερινή χρήση

Του χρόνου θα αγοράσω πλαστική αποθήκη για την αυλή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64010 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Αποθήκευση pellet

petrosp13 έγραψε: Σου περιγράφω τι έκανα εγώ
Μπετό στην αυλή
Παλέτα κάτω. Πέρασα ένα κομμάτι του μουσαμά ώστε να καλύψει το πάνω μέρος της παλέτας και τοποθέτησα δεύτερη παλετα πάνω στον μουσαμά. Εκεί έβαλα ένα ένα τα σακιά του πέλλετ, έχοντας κρατήσει στην παλέτα το διαφανές κάλυμμα
Μόλις τελείωσα την τοποθέτηση των σακιών, τα περισσεύματα από το διάφανο κάλυμμα τα έβαλα από πάνω και κάλυψα σχεδόν τα πάντα
Και μετά από αυτά, έκλεισα το "πακέτο" με τον μουσαμά που είχα αφήσει και μάλιστα σε διπλή στρώση
Αν καταφέρει το νερό να περάσει από όλα αυτά, χαλάλι του
Προχθές που έλεγξα, όλα ήταν κανονικά

Βέβαια, τον συγκεκριμένο 1,5 τόνο δεν θα τον καταναλώσω μάλλον φέτος
Προφανώς η όλη συσκευασία δεν ενδείκνυται για καθημερινή χρήση

Του χρόνου θα αγοράσω πλαστική αποθήκη για την αυλή

Κατι τετοιο εχω και εγωστο μυαλο μου να κανω ισως οχι με δυο παλλετες λογο περιορισμενου υψους αλλα με μια θα καλυφτει με πλαστικο ωστε να μην περναει απο την κατω πλευρα υγρασια και μετα ολα τα υπολοιπα που περιγραφεις .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64019 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Αποθήκευση pellet
Εγω αρχες Δεκεμβριου ξεκινησα την δευτερη παλετα(οπου ειχε παραπανω απο την πρωτη 20-25 τσουβαλακια)και διαπιστωσα οτι τα τσουβαλακια επανω ειχαν υγρασια,οι παλετες ηταν μεσα σε αποθηκη στο χωριο στο πατρικο και τις ειχα σκεπασει πολυ καλα με ναυλον μετα ο πατερας μου μου ειπε να τις ξεσκεπασω για να αναπνεουν(και περσι τις ειχα εκει χωρις ναυλον και χωρις υγρασιες),οντως μετα απο μια βδομαδα δεν ειχαν ιχνος υγρασιας επανω.Ισως να πηρε νερο η αποθηκη απο τα κεραμιδια(αρχες δεκεμβριου ειχαμε εδω πολλες δυνατες βροχες)και να πηγε πανω στα ναυλον και να περασε μεσα στα επανω τσουβαλακια,βεβαια δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα με τα υγρα τσουβαλακια τα εκαψε μια χαρα η σομπα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64025 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Αποθήκευση pellet

γιαννης-δραμα έγραψε: Εγω αρχες Δεκεμβριου ξεκινησα την δευτερη παλετα(οπου ειχε παραπανω απο την πρωτη 20-25 τσουβαλακια)και διαπιστωσα οτι τα τσουβαλακια επανω ειχαν υγρασια,οι παλετες ηταν μεσα σε αποθηκη στο χωριο στο πατρικο και τις ειχα σκεπασει πολυ καλα με ναυλον μετα ο πατερας μου μου ειπε να τις ξεσκεπασω για να αναπνεουν(και περσι τις ειχα εκει χωρις ναυλον και χωρις υγρασιες),οντως μετα απο μια βδομαδα δεν ειχαν ιχνος υγρασιας επανω.Ισως να πηρε νερο η αποθηκη απο τα κεραμιδια(αρχες δεκεμβριου ειχαμε εδω πολλες δυνατες βροχες)και να πηγε πανω στα ναυλον και να περασε μεσα στα επανω τσουβαλακια,βεβαια δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα με τα υγρα τσουβαλακια τα εκαψε μια χαρα η σομπα!


Σιγουρα δεν περασε νερο αλλα η υγρασια που περναει μεσα εγκλωβιζεται και υγροποιείται θελει μεν σκεπασμα αλλα οχι εγκλωβισμο πρεπει να μπαινουν κατι σαν αποστατες ωστε να αεριζεται .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ