Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68995 από κωνσταντινος 17

N1k0s έγραψε: Φίλτατε Κωνσταντίνε 17 , όταν μιλάς για μία παραγωγή - προσωπική - 5.000 τόννων ετησίως , και η δυνατότητα της αγοράς είναι 200.000 τόννους όπως παρέθεσε ο κ.Γκουντέλιας , η τιμή που θα πουλήσεις δεν θα επηρεάσει άμεσα την αγορά. Πολύ φοβάμαι ότι αν δεν παρουσιαστούν άλλοι 9 σαν και σένα , η τιμή του πελλέτ θα παραμείνει σε παρόμοια επίπεδα με τα φετινά , διότι τους βολεύει η τιμή του πετρελαίου. Ως γνωστόν η ζήτηση και η προσφορά καθορίζει τις τιμές εμπορίου. Καλώς ή κακώς θα πουλήσεις σε συγκεκριμένη τιμή , και αυτός που θα αγοράσει θα μεταπουλήσει , αφού στους 24 τόννους που μεταφέρει το φορτηγό που θα σου φέρει ο αγοραστής , θα έχει ένα 50άρικο για κάθε τόννο δλδ 1200 ευρώ επειδή πίστεψες ότι θα τα έχει για δική του κατανάλωση. Απλά δίνω ένα παράδειγμα , αρκετά κοντά στη πραγματικότητα , ώστε να μην βρεθείς εκτός απροόπτου.

Φίλε Νίκο,
Εγω ξεκίνησα να γράφω για να μπορέσουμε όλοι μαζί να δούμε ποια θα έπρεπε να είναι η τιμή πώλησης του πελλετ στην Ελλάδα. Αναλύοντας παραμέτρους όπως τιμή πρώτης ύλης ( διαφορετική σε κάθε χωρα) κόστος παραγωγικής διαδικασίας, κέρδος παραγωγού, κέρδος έμπορα! Δεν εχω στοιχεία για το μέγεθος της αγορας για το 12-13, πιστεύω οτι θα έχουμε το μαιο - ιουνιο. Εγω δεν θέλω να παράγω πελλετ, αλλα μπρικγετα. Ειπα ότι μπορώ να βάλω μια μικρή μηχανή μια και το σύνολο των απαιτούμενων μηχανημάτων υπάρχουν κατα 90%, και αυτό για να καλύψω πολύ μικρές ανάγκες τις εδώ αγοράς. Πρόθεση μου είναι να πουλήσω το προϊόν μου μονός μου σε χαμηλή τιμή (χωρίς κέρδος εμπόρων και μεταφορών) μια και η ποσότητα που ευελπιστώ να εχω απορροφάται στην περιοχή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68996 από κωνσταντινος 17

Fokion έγραψε: επεκτεινετστε σε κουβεντα επί πιστοποιησεων ( κατι ως εκτός θεματος..)[/quot

Ακριβώς, το θέμα είναι να αναλύσουμε την τιμή, καταθέτοντας ο καθένας τις γνώσεις του και ανταλλάσσοντας πολιτισμένα απόψεις χωρίς να προσπαθούμε να βρούμε ''κρυφά σημεία'' σε ότι λέει ο άλλος.
Και να μην τσιμπάμε απο συμφέροντα και είμαστε συνεχώς εκτός θέματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68999 από vag1234
Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Απαντώ με βεβαιότητα : Πλέον είναι ακριβό...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69008 από κωνσταντινος 17

vag1234 έγραψε: Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Απαντώ με βεβαιότητα : Πλέον είναι ακριβό...


Αποψή μου είναι : εαν πωλειται πάνω απο 220 ευρω και είναι από βουλγαρια, ρουμανία, αλβανία, Ουκρανία (πρωην ανατολικό μπλόκ) είναι ακριβό και αυτο γιατί η πρώτη ύλη είναι πολύ φθηνη εκει και το κόστος παραγωγης επίσης.
¨οσον αφορά τα μεταφορικά αυτο σηκώνει πολύ συζήτηση!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by κωνσταντινος 17.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69015 από Fokion
Κωσταντινε, 1050 κιλα Σερβικο Bioenergy point 305 ευρω στην πορτα μου Αθηνα.
Τι ειναι κατ' εσε φτυνό ή ακριβο?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69018 από valsam
Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

To ξαναγραφω για να το καταλαβετε,με 350 ευρω τον τονο το πελλετ ειναι πανακριβο και ασυμφορο και δεν κανεις αποσβεση της επενδυσης ποτε, τελεια και παυλα!
Οχι σε σχεση με το πετρελαιο(καλα σε σχεση με το πετρελαιο μεχρι και με ρευμα-σωματα λαδιου χρηση ημερισιου-νυχτερινου ζεσταινεσαι φθηνοτερα) αλλα σε σχεση με το φυσικο αεριο οπου με ενα καλο μηχανημα που καιει πελλετ με αποδοση 90% και πελλετ με θερμ.δυναμη 5 και ενα καλο μηχανημα αεριου συμπυκνωσης βγαινει σχεδον μια η αλλη αεριο-πελλετ!
Ακομη και με 300 ευρω τον τονο το πελλετ παλι πανακριβο ειναι γιατι για ενα σπιτι με ετησια καταναλωση 4 τονους πελλετ το συνολικο κερδος 200 ευρω τον χρονο σε σχεση με το αεριο θα θελει καποιος 20-25 χρονια(5 χρονια γιατι η εγκατασταση λεβητα πελλετ ειναι και πιο ακριβη) χαμαλικη και καθαρισμα για να κανει αποσβεση τα 4000 της εγκαταστασης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ