Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59140 από KERBEROS
Ας συνεχίσουμε όλοι μαζί να βρίζουμε τους κακούς εμπόρους, έτσι για να περνάει η ώρα.
Αυτοί φταίνε μόνο για τις τιμές οι τρισκατάρατοι -και μίλώ για όλα τα προιόντα-.
Λύσαμε το πρόβλημα, λοιπόν.
Ας συνεχίσουμε το λιθοβολισμό κι ας κάνει ο καθένας του κεφαλιού του.
Εμείς, λοιπόν, οι δραστήριοι καταναλωτές, που αναζητούμε πάντα το καλύτερο και όχι το πιο φανταχτερό -και βάζω και τον εαυτό μου μέσα-, έχουμε πάντα δίκιο, όπως λένε και οι έμποροι. :lol:

ΥΓ: Τα ίδια μυαλά είχα κι εγώ πριν μερικά χρόνια, σχεδον μέχρι πέρισυ. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο καλύτερα αντιλαμβάνομαι ότι αναζητούμε όλοι άλλοθι, για να καλύπτουμε την ανεπάρκεια και τον εγωισμό μας. Ο Έλληνας τα ξέρει όλα εκ γενετής...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59145 από DOOM_NX
Όχι, βρε συ Πέτρο, να τους πούμε κι ευχαριστώ λέω εγώ που μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! :lol:

Εννοείται ότι θα λιθοβολήσουμε τους απατεώνες και εννοείται ότι θα επαινέσουμε τους σωστούς! Για τους τελευταίους και μόνο συμφωνώ να οργανωθούμε να χτυπήσουμε ακόμη χαμηλότερη τιμή. Οι υπόλοιποι πρέπει να εκλείψουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59147 από KERBEROS

DOOM_NX έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχουν κακοί έμποροι και καλοί καταναλωτές ή και το αντίστροφο.

Στην ελεύθερη αγορά υπάρχει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

Πες μας τώρα ότι δεν υπάρχουν και οι απατεώνες και αυτοί της αρπαχτής! Πες μας ότι είναι όλα στο μαυαλό μας! Πες μας ότι δεν είδαν μια νέα ευκαιρία να βγάλουν χρήματα εκμεταλλευόμενοι την άγνοια του κόσμου! Πες το μας κι αυτό!

KERBEROS έγραψε: Στη Γερμανία δεν ήξεραν κι αυτοί από πέλλετ, αλλά σιγά σιγά έμαθαν κι ο καθένας κοίταξε να διαφυλάξει τα συμφέροντά του. Στην Ελλάδα όλοι μαθαίνουν επίσης τώρα, έμποροι και καταναλωτές.

Τι μαθαίνουν οι έμποροι; Πώς να πλαστογραφούν το logo του ENplus A1 στη σακούλα τους; Δεν είναι και πολλά να μάθεις στο πέλλετ! Από τη στιγμή που αποφασίζεις να εμπορευτείς το προϊόν σημαίνει πως έχεις κάτσει να διαβάσεις 2 πράγματα και να ενημερωθείς. Πώς θα εξηγήσεις στον πελάτη τη διαφορά του DINplus με το ENplus; Πώς θα του εξηγήσεις ποιο ξύλο να προτιμήσει; Εγώ σαν καταναλωτής θα πάω εκεί και θα κάτσω να τα διαβάσουμε παρέα για να βρούμε ποιο προϊόν θα μου πουλήσει; Πού συμβαίνει αυτό;

Αν εγώ πω ότι θα στήσω μια επιχείρηση που θα αποθηκεύει και θα πουλάει πέλλετ είμαι υποχρεωμένος να κάτσω και να μάθω όσα αφορούν στο μελλοντικό επάγγελμά μου!

KERBEROS έγραψε: Οι 'καλοί' Γερμανοί έμποροι πουλάνε στη χώρα μου πολύ ακριβότερα τα προϊόντα τους, όχι γιατί δεν τους ελέγχει κάποιο κράτος (ούτε στη Γερμανία τους ελέγχει κανείς), αλλά γιατί ο έλληνας καταναλωτής τους προτιμά συστηματικά κι ας τον κλέβουν συστηματικά. Άρα δεν είναι θέμα Έλληνα εμπόρου, είναι ξανά θέμα έλληνα καταναλωτή.

Πλάκα μας κάνεις, Πέτρο; Είδες εσύ κανένα ελληνικό πέλλετ να έχει πιστοποίηση ENplus A1 ή έστω να συγκρίνεται στην καύση με κάποιο από τα καλά γερμανοαυστριακά; Αν μιλούσαμε για προϊόντα ίδιου επιπέδου να τη δεχτώ την κριτική. Όταν τα ελληνικά υστερούν κατά πολύ, τι ακριβώς να προτιμήσουμε; Τη χαμηλή τιμή τους μήπως; :sick:

KERBEROS έγραψε: Ο Έλληνας καταναλωτής αδυνατεί να συνεννοηθεί ακόμα και σε μικροκλίμακα γειτονιάς για μια ομαδική αγορά. Στο φόρουμ αυτό τέτοιες προσπάθειες τώρα μόλις ξεκινάνε.

Τι εννοείς μικροκλίμακα γειτονιάς; Είδες εσύ καμιά γειτονιά να αγοράζει ολόκληρο κιβώτιο μακαρόνια και να τα διανέμει σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο;

KERBEROS έγραψε: Ο Έλληνας καταναλωτής, ακόμα κι όταν αντέχει οικονομικά, δε προβαίνει -μέχρι τώρα τουλάχιστον- σε προαγορές, αναζητώντας πάντοτε μια αόριστη ευκαιρία. Κι αυτό μπορεί να το κάνει κι ο απλός κοσμάκης.

Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να κάνει group buy για να πάρει ένα προϊόν σε αποδεκτή τιμή. Αν θέλει να το κάνει για να γλυτώσει κάποια χρήματα το κάνει. Αλλά δεν είναι το group buy που κάνει τη μεγάλη διαφορά στην τιμή.

KERBEROS έγραψε: Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε οι χρήστες πέλλετ σε τι ποσοστό έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο. Εγώ πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό αυτών μέσα απ' αυτό γνώρισε το πέλλετ. Άρα μπορεί να το εκμεταλλευτεί, για να πετύχει καλύτερες τιμές σε καλύτερα προϊόντα.

Επειδή λοιπόν ο έλληνας καταναλωτής χάρη στο διαδίκτυο αρχίζει και συνειδητοποιεί τη δύναμή του, το φόρουμ αυτό θα βοηθήσει σ' αυτή την κατεύθυνση. Ο οποιοσδήποτε λογικά σκεπτόμενος έμπορος θα συνεργαστεί μαζί μας, γιατί γινόμαστε πολλοί, πάρα πολλοί.

Το θέμα δεν είναι να επωφεληθούν μόνο οι χρήστες του Energ, αλλά όλοι οι Έλληνες.

KERBEROS έγραψε: [...]Ο Έλληνας δεν το διδάχτηκε ποτέ αυτό. Πάντα αναζητούσε την εύκολη λύση κι ας τον κλέβανε. Απλά τώρα δεν έχει χρήματα και γίνεται με βίαιο τρόπο πιο υπεύθυνος καταναλωτής.

Τώρα πείτε μας κι ό,τι φταίμε για το έργο που επιτελούν οι εκπαιδευτικοί σ'αυτή τη χώρα.

KERBEROS έγραψε: Συνέρχομαι λοιπόν και λέω: οι 'κακοί έμποροι' είναι το άλλοθι του 'κακού' καταναλωτή!

Άρα γυρνάμε στην αρχή. Δεν υπάρχουν έμπορες της αρπαχτής και δεν προσπαθούν να βγάλουν κέρδος με κάθε τίμημα... :whistle:


Μόλις τώρα ανακάλυψα αυτό το ποστ!!!
Παναγιώτη, είσαι επηρεασμένος από τη δική σου περίπτωση και δε βλέπεις καθαρά...
Κι όταν κάποιος δε βλέπει καθαρά, δε βλέπει και τα αυτονόητα.
Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τις απόψεις του...


Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59150 από DOOM_NX

KERBEROS έγραψε: Μόλις τώρα ανακάλυψα αυτό το ποστ!!!
Παναγιώτη, είσαι επηρεασμένος από τη δική σου περίπτωση και δε βλέπεις καθαρά...
Κι όταν κάποιος δε βλέπει καθαρά, δε βλέπει και τα αυτονόητα.
Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τις απόψεις του...

Μακάρι να είμαι η εξαίρεση στον κανόνα. Αλλά δεν το νομίζω. Να μου τύχει ένας έμπορος ΟΚ. Να μου τύχουν 3 μαζί σε μια βδομάδα... Ε δε νομίζω να είναι σύμπτωση.

Πόσα και πόσα γράφονται κάθε μέρα για επαγγελματίες που απλά είδαν φως και μπήκαν. Μετά φταίει ο καταναλωτής που πάει να τους εμπιστευτεί;

Σόρρυ αλλά αυτή τη στιγμή οι σωστοί επαγγελματίες σ'αυτόν το χώρο νομίζω είναι ελάχιστοι και όχι η πλειοψηφία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59151 από KERBEROS

DOOM_NX έγραψε: Όχι, βρε συ Πέτρο, να τους πούμε κι ευχαριστώ λέω εγώ που μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! :lol:

Εννοείται ότι θα λιθοβολήσουμε τους απατεώνες και εννοείται ότι θα επαινέσουμε τους σωστούς! Για τους τελευταίους και μόνο συμφωνώ να οργανωθούμε να χτυπήσουμε ακόμη χαμηλότερη τιμή. Οι υπόλοιποι πρέπει να εκλείψουν.


Αυτό σου φωνάζω από χθες!!!
Δεν πρόκειται να εκλείψουν, αφού εμείς τους εκτρέφουμε με τη νοοτροπία μας...
Κάνε λίγη υπομονή και η εμπειρία αυτού του φόρουμ θα σε πείσει.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59154 από DOOM_NX

KERBEROS έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Όχι, βρε συ Πέτρο, να τους πούμε κι ευχαριστώ λέω εγώ που μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! :lol:

Εννοείται ότι θα λιθοβολήσουμε τους απατεώνες και εννοείται ότι θα επαινέσουμε τους σωστούς! Για τους τελευταίους και μόνο συμφωνώ να οργανωθούμε να χτυπήσουμε ακόμη χαμηλότερη τιμή. Οι υπόλοιποι πρέπει να εκλείψουν.


Αυτό σου φωνάζω από χθες!!!
Δεν πρόκειται να εκλείψουν, αφού εμείς τους εκτρέφουμε με τη νοοτροπία μας...
Κάνε λίγη υπομονή και η εμπειρία αυτού του φόρουμ θα σε πείσει.

Πώς τον εκτρέφει η νοοτροπία μου όταν στρίβω μακριά του και φωνάζω και στους άλλους να προσέχουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ