Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58830 από giogud

chuckiesullivan έγραψε: Καλημέρα και πάλι.

Τώρα μπόρεσα να δω τις απαντήσεις και ήταν αρκετά κατατοπιστικές.
Απλά με το φτωχό μου μυαλό όταν διάβασα την αρχική είδηση σκέφτηκα τα εξής:

1) Οι πρώτες ύλες βιομάζας στη Γερμανία είναι πολύ περισσότερες από την Ελλάδα- άρα λογικά και πιο φτηνές.
2) Λογικά τε γερμανικά εργοστάσια παραγωγής έχουν πολύ μεγαλύτερες δυναμικότητες από την Ελλάδα- άρα μπορούν πιο εύκολα να παίξουν σε χαμηλές τιμές.
3) Το μεταφορικό κόστος για εισαγωγής προιον δεν υπάρχει για τους Γερμανούς.

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν συνυπολογίσει κανείς τους παραπάνω παράγοντες δεν είναι μικρή η διαφορά των 30-40 € μεταξύ της τιμής πέλλετ Γερμανίας και Ελλάδας?
Έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον- μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια.


Ψάχνετε ψήλους στα άχυρα. Η μεγάλη διαφορά της τιμής, είναι ο ΦΠΑ. 7% στην Γερμανία, 23% στην Ελλάδα. Είναι διαφορά τουλάχιστον 35€ στην τελική τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58860 από DIMITRIS38

giogud έγραψε:

chuckiesullivan έγραψε: Καλημέρα και πάλι.

Τώρα μπόρεσα να δω τις απαντήσεις και ήταν αρκετά κατατοπιστικές.
Απλά με το φτωχό μου μυαλό όταν διάβασα την αρχική είδηση σκέφτηκα τα εξής:

1) Οι πρώτες ύλες βιομάζας στη Γερμανία είναι πολύ περισσότερες από την Ελλάδα- άρα λογικά και πιο φτηνές.
2) Λογικά τε γερμανικά εργοστάσια παραγωγής έχουν πολύ μεγαλύτερες δυναμικότητες από την Ελλάδα- άρα μπορούν πιο εύκολα να παίξουν σε χαμηλές τιμές.
3) Το μεταφορικό κόστος για εισαγωγής προιον δεν υπάρχει για τους Γερμανούς.

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν συνυπολογίσει κανείς τους παραπάνω παράγοντες δεν είναι μικρή η διαφορά των 30-40 € μεταξύ της τιμής πέλλετ Γερμανίας και Ελλάδας?
Έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον- μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια.


Ψάχνετε ψήλους στα άχυρα. Η μεγάλη διαφορά της τιμής, είναι ο ΦΠΑ. 7% στην Γερμανία, 23% στην Ελλάδα. Είναι διαφορά τουλάχιστον 35€ στην τελική τιμή.

θα συμφωνησω ως ένα σημείο γιατί δεν είναι μόνο το φπα και η μεταφορά αλλάζει το κόστος αλλά και οι έμποροι

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58863 από maxsto
Και εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες....αλλά σίγουρα μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την διαμόρφωση της τιμής παίζουν οι έμποροι...και ιδίως οι " κακοί" έμποροι!!
Πριν μια ώρα είχα μια " κακή εμπειρία" από έναν τέτοιο , ο οποίος μέσα σε 2 ημέρες άλλαξε την τιμή του Πέλλετ κατα 60 ευρώ τον τόνο, παρόλο που δεν είναι καινούργια παραλαβή όπως υποστηρίζει!!
Μιλάω για Πάτρα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58873 από vag1234
Μπορεί κάποιος πιο εμπειρος pelletas να μας πει πόσο κόστιζε ο τόνος πριν 18 μήνες ??

Έχω την εντύπωση ότι οι τιμές έπαιζαν περίπου 200€.

Μπορεί κάποιος να μας πει τα 2-3 ελληνικά εργοστάσια που έκαναν εξαγωγές στην Ιταλία πριν από 2 χρόνια σε τι τιμή το έστελναν?? ¨Εχω την εντυπωση ότι η τιμή ήταν κάπου στα 160€/ τόνος..

Αν έχω λάθος διορθώστε με αλλά οι πληροφορίες μου πριν 16 μήνες αυτά έλεγαν...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58887 από DIMITRIS38

vag1234 έγραψε: Μπορεί κάποιος πιο εμπειρος pelletas να μας πει πόσο κόστιζε ο τόνος πριν 18 μήνες ??

Έχω την εντύπωση ότι οι τιμές έπαιζαν περίπου 200€.

Μπορεί κάποιος να μας πει τα 2-3 ελληνικά εργοστάσια που έκαναν εξαγωγές στην Ιταλία πριν από 2 χρόνια σε τι τιμή το έστελναν?? ¨Εχω την εντυπωση ότι η τιμή ήταν κάπου στα 160€/ τόνος..

Αν έχω λάθος διορθώστε με αλλά οι πληροφορίες μου πριν 16 μήνες αυτά έλεγαν...


μην ξεχνάς ότι μέσα σε 18 μήνες άλλαξε δραματικά η τιμή του πετρελαίου και άλλαξε το κόστος μεταφοράς όχι βεβαία σε σημείο να έχουμε 100+ διαφορά κόστους

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58893 από vag1234

DIMITRIS38 έγραψε:

vag1234 έγραψε: Μπορεί κάποιος πιο εμπειρος pelletas να μας πει πόσο κόστιζε ο τόνος πριν 18 μήνες ??

Έχω την εντύπωση ότι οι τιμές έπαιζαν περίπου 200€.

Μπορεί κάποιος να μας πει τα 2-3 ελληνικά εργοστάσια που έκαναν εξαγωγές στην Ιταλία πριν από 2 χρόνια σε τι τιμή το έστελναν?? ¨Εχω την εντυπωση ότι η τιμή ήταν κάπου στα 160€/ τόνος..

Αν έχω λάθος διορθώστε με αλλά οι πληροφορίες μου πριν 16 μήνες αυτά έλεγαν...


μην ξεχνάς ότι μέσα σε 18 μήνες άλλαξε δραματικά η τιμή του πετρελαίου και άλλαξε το κόστος μεταφοράς όχι βεβαία σε σημείο να έχουμε 100+ διαφορά κόστους


Συμφωνώ, Καλό θα ήταν όμως κάποιος που γνωρίζει να μας διαφωτίσει...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ