Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58749 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Φιλαράκο θα μας τρέλανεις τώρα ;; Ηταν σίγουρο ότι θα ανέβαινε η τιμή του Πέλλετ μόλις αυξανόταν η ζήτηση.

Δηλαδή εσύ νομίζεις τώρα ότι με χάλαει που θα καψω +20% καύσιμο όταν μου βγαίνει πιο φθηνά από το Πέλλετ και δεν χρειάστηκε να βγω στην συγγρου για να αγορασω ενα συστημα το οποίο θα ζεστανει την οικογένεια μου με τον θερμοστατης στους 22,5 βαθμούς μόνιμα, το πιτσιρίκι 3 μηνών και έχοντας ήδη πληρώσει 3500€ για την γέννα πριν 3 μήνες;;;

Προς το παρόν το πρόβλημα είναι η αισχροκέρδεια των εμπόρων που πουλάνε λεβητες και σομπες και όχι τόσο το καύσιμο...

Καλά ποιος σου είπε ότι θα πρέπει να σε χαλάει που θα κάψεις +20% πυρηνόξυλο; Άλλο το πυρηνόξυλο όμως άλλο το πέλλετ! Δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε πυρήνα! Εμείς μιλάγαμε για πέλλετ...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58751 από Grecu_
Mα αυτο ειναι το θεμα ρε Παναγιωτη. Με εναν λεβητα τα παντα ολα, εχεις τη δυνατοτητα να αλλαζεις καυσιμο, κι ας εχει χαμηλοτερη αποδοση σε καθε συγκεκριμενο καυσιμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58753 από DOOM_NX

Grecu_ έγραψε: Mα αυτο ειναι το θεμα ρε Παναγιωτη. Με εναν λεβητα τα παντα ολα, εχεις τη δυνατοτητα να αλλαζεις καυσιμο, κι ας εχει χαμηλοτερη αποδοση σε καθε συγκεκριμενο καυσιμο

Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο διαφορετικό καύσιμο σε συμφέρουσα τιμή, γιατί όχι; Αλλά μη μου πεις πάρε έναν τα πάντα όλα και κάψε πέλλετ τη στιγμή που υπάρχουν μηχανήματα βελτιστοποιημένα για πέλλετ με υψηλή απόδοση!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58754 από Grecu_
Κι αν αυριο, μεθαυριο παει το πελλετ 450 τι θα κανεις? θα βαλεις φωτια το gt-r?
Oι φιλοι με τον απαραδεκτο primus θα καψουν ξυλα, πυρηνα, τσοφλια, σπορια, καλαμποκια, λαχανακια βρυξελων και θα την παλεψουν

Μια ενδιαφερουσα λογικη για εμενα ειναι φορτωμα και ξυλα οταν μπορεις και οταν τελειωσουν αυτα αυτοματο περασμα σε πελλετ. Πως σου κανει αυτο?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58762 από DOOM_NX

Grecu_ έγραψε: Κι αν αυριο, μεθαυριο παει το πελλετ 450 τι θα κανεις? θα βαλεις φωτια το gt-r?
Oι φιλοι με τον απαραδεκτο primus θα καψουν ξυλα, πυρηνα, τσοφλια, σπορια, καλαμποκια, λαχανακια βρυξελων και θα την παλεψουν

Μια ενδιαφερουσα λογικη για εμενα ειναι φορτωμα και ξυλα οταν μπορεις και οταν τελειωσουν αυτα αυτοματο περασμα σε πελλετ. Πως σου κανει αυτο?


Φίλε μου... Και 450 να πάει το πέλλετ, πάλι συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο.

Αν δε μας ενδιέφερε η αυτονομία και θέλαμε απλά τη χαμηλότερη δυνατή τιμή θα πηγαίναμε σε ξυλολέβητα.

Δεν ξέρω τι παίζει με την αγορά του πυρήνα, δεν έχω πρόσβαση σε κάτι τέτοιο.

Σχετικά με τα καλαμπόκια και τα λαχανάκια, είμαι αντίθετος με την καύση τροφής.

ΕΔΙΤ: Απαράδεκτο εσύ τον αποκάλεσες τον Primus, όχι εγώ...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58827 από chuckiesullivan
Καλημέρα και πάλι.

Τώρα μπόρεσα να δω τις απαντήσεις και ήταν αρκετά κατατοπιστικές.
Απλά με το φτωχό μου μυαλό όταν διάβασα την αρχική είδηση σκέφτηκα τα εξής:

1) Οι πρώτες ύλες βιομάζας στη Γερμανία είναι πολύ περισσότερες από την Ελλάδα- άρα λογικά και πιο φτηνές.
2) Λογικά τε γερμανικά εργοστάσια παραγωγής έχουν πολύ μεγαλύτερες δυναμικότητες από την Ελλάδα- άρα μπορούν πιο εύκολα να παίξουν σε χαμηλές τιμές.
3) Το μεταφορικό κόστος για εισαγωγής προιον δεν υπάρχει για τους Γερμανούς.

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν συνυπολογίσει κανείς τους παραπάνω παράγοντες δεν είναι μικρή η διαφορά των 30-40 € μεταξύ της τιμής πέλλετ Γερμανίας και Ελλάδας?
Έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον- μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ