Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58588 από dimlyk

KERBEROS έγραψε:

dimlyk έγραψε:

petrosp13 έγραψε:

George66 έγραψε: Πιστεύω ότι εάν όλοι μας οργανωθούμε σωστά από το καλοκαίρι και ο καθένας μας αποθηκεύσει τη ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλει τη σεζόν, τότε η κατάσταση θα γίνει ελεγχόμενη και δεν θα παρατηρούνται αυτές οι απίστευτες χειμερινές τιμές.


Σαν γνωστοί Ελληναράδες, όμως, μόνο όταν κρυώσει το κοκκαλάκι μας ψάχνουμε να ζεσταθούμε και περιμένουμε (Νοέμβρη μήνα) ο έμπορος να μας φέρει το πέλλετ στην πόρτα μας με 200 ευρώ και καυσόξυλο με 90
Και μετά κατηγορούμε τον έμπορο που αισχροκερδεί σε βάρος μας
Δεν είμαι έμπορος, απλός καταναλωτής είμαι αλλά βαρέθηκα τις δικαιολογίες και τις ειρωνίες των αιώνιων ελληναράδων
(Ακόμα και οι γείτονες (σε στυλ πλάκας φυσικά) σχολιάζουν τους τόνους πέλλετ και ξύλου που κουβαλάς μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πετρέλαιο, για την αύξηση στο ρεύμα, για την τιμή της βιομάζας τον χειμώνα κτλ. Αλλά ποιος κουβαλάει μέσα στο κατακαλόκαιρο μωρέ, πάμε για μπάνιο και βλέπουμε μετά)


με συγχωρεις αλλα δεν εχω χωρο να βαλω 3 τονους σ ενα διαμερισμα :)


Υπάρχει και η προαγορά.
Εγώ μπορώ να αποθηκεύσω μόνο 1,5 με 2 τόνους από τους 5-6 που χρειάζομαι. Τους υπόλοιπους τους προαγόρασα.
Η συγκράτηση των τιμών είναι κατά κύριο λόγο ΘΕΜΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
Προαγοράζουμε το καλοκαίρι κι, αν χρειαζόμαστε το χειμώνα, κάνουμε εξαντλητική έρευνα αγοράς, γιατί δεν περισσεύουν πλέον ούτε 5 ευρώ.
Οργανώνουμε ομαδικές αγορές, γενικότερα ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ, αλλιώς θα είμαστε μια ζωή πρόβατα για σφαγή, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να παραπονιούνται και να γκρινιάζουν για τους κακούς εμπόρους. Οι έμποροι πολύ καλά κάνουν. Το καταπληκτικότερο το έχει πει ο giogud, μας κατηγόρησε ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ότι δεν οργανωνόμαστε για πραγματικές ομαδικές αγορές, κάτι που συμφέρει και τον ίδιο τον έμπορο.
Το φόρουμ αυτό είναι μια ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να γαλουχηθούμε επιτέλους στην υγιή καταναλωτική νοοτροπία. Ελπίζω φέτος να μη μείνουμε μόνο στα λόγια.

ΥΓ: Ξέρετε τι σημαίνει υγιής καταναλωτική νοοτροπία; Αντί να αμπελοφιλοσοφούμε περί ακριβού και φτηνού πέλλετ, ας δηλώσουμε το όνομά μας στο Θέμα που αφορά την κατά τόπους οργάνωσή μας. Είμαστε κοντά 3200 μέλη και εκεί έχουν καταγραφεί 200-300. Γνήσιοι Έλληνες! Παίρνω από το φόρουμ ό,τι μου χρειάζεται και μετά προσπαθώ από μόνος μου να βρω μια ευκαιρία αγοράς, για να παινευτώ στους γείτονες (μερικοί παινεύονται και εδώ στο φόρουμ για την προσωπική τους πονηριά ). Καμία διάθεση αλληλεγγύης, μόνο επίδειξη και κριτική...
Τελειώνοντας; Και πολύ καλές τιμές έχουνε οι Έλληνες έμποροι σε σύγκριση με τους Γερμανούς, αν αναλογιστούμε πόσο 'πρόβατο' είναι ο έλληνας καταναλωτής!


εσυ μπορει να ειχες 1500 ευρω να προαγορασεις (και καλα εκανες) την στιγμη που μερικες εκατονταδες χιλιαδες προσπαθουν να πληρωσουν την δεη με δοσεις και ψαχνουν να αγορασουν μια ξυλοσομπα με 200 ευρω για να ζεστανουν τα παιδακια τους ...ισως μερικα χρονια πριν συμφωνουσα μαζι σου εστω και εν μερει αλλα εχω βαρεθει να ακουω αυτο το η Ελληνες ετσι και οι Ελληνες αλλιως αυτοι ειμαστε και σ οποιον αρεσουμε αλλα και δεν ειμαστε και οι μονοι που διαμαρτυρομαστε και δνε ειμαστε και πολυ διαφορετικοι απο τους αλλους ...νοοτροπιες χρονων δεν ξηλωνονται σε μια στιγμη και με ευχολογια , και φυσικα ισχυει και για τους εμπορους ουτε καλυτεροι ειναι ουτε χειροτεροι απο τους ξενους ,ειναι απλα εμποροι και εν μερει ισχυει και για τους κατασκευαστες και για ολους τους υπολοιπους .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58600 από DOOM_NX

KERBEROS έγραψε: Τελειώνοντας; Και πολύ καλές τιμές έχουνε οι Έλληνες έμποροι σε σύγκριση με τους Γερμανούς, αν αναλογιστούμε πόσο 'πρόβατο' είναι ο έλληνας καταναλωτής! [/b]

Σώπα, ρε Πέτρο! Και στη Γερμανία έχουν energ και Γκουντέλια και τα παίρνουν φθηνότερα επειδή μαζεύονται 3000 άτομα και προαγοράζουν το καλοκαίρι σε group buys;

Ας δούμε πρώτα πόσο "λύκοι" είναι οι έμποροι και μετά να κρίνουμε πόσο "πρόβατα" είναι οι καταναλωτές που αναγκάζονται να μπουν τώρα στο παιχνίδι. Είναι λογικό να υπάρχει άγνοια όταν μέχρι χθες άκουγαν πέλλετ δεν ήξεραν καν τι σχήμα έχει. Και αντί να βοηθάνε οι έμπορες σαν πιο ειδικοί, τους βλέπεις να πουλάνε με 300 ευρώ μη πιστοποιημένο πέλλετ και με 330 ευρώ ΔΗΘΕΝ ENplus A1. Για να συνέλθουμε λέω εγώ. Ο τελευταίος που φταίει είναι ο κοσμάκης που δεν ξέρει πώς να ζεσταθεί. Κι εσύ θες να έχει και ίντερνετ και να ψάχνει συγκριτικά καύσης και να οργανώνει και group buys μαζί με άλλους 3000. Ναι, είμαι σίγουρος, έτσι αγοράζουν πέλλετ στη Γερμανία... :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58605 από dmtr
Ο Έλληνας δεν ξέρει να συνεταιρίζεται, ούτε και ξέρει να προγραμματίζει. Το ελληνικό δαιμόνιο γαρ.
Οπότε ξέχνα τα Group-buy. Γι' αυτό η Ελλαδίτσα μας είναι ο παράδεισος των εμπόρων. Κάπου είδα ότι ακόμα και το ΙΚΕΑ πουλά ακριβότερα τα ίδια πράγματα στη χώρα μας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58611 από stergiosbik

DOOM_NX έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Τελειώνοντας; Και πολύ καλές τιμές έχουνε οι Έλληνες έμποροι σε σύγκριση με τους Γερμανούς, αν αναλογιστούμε πόσο 'πρόβατο' είναι ο έλληνας καταναλωτής! [/b]

Σώπα, ρε Πέτρο! Και στη Γερμανία έχουν energ και Γκουντέλια και τα παίρνουν φθηνότερα επειδή μαζεύονται 3000 άτομα και προαγοράζουν το καλοκαίρι σε group buys;

Ας δούμε πρώτα πόσο "λύκοι" είναι οι έμποροι και μετά να κρίνουμε πόσο "πρόβατα" είναι οι καταναλωτές που αναγκάζονται να μπουν τώρα στο παιχνίδι. Είναι λογικό να υπάρχει άγνοια όταν μέχρι χθες άκουγαν πέλλετ δεν ήξεραν καν τι σχήμα έχει. Και αντί να βοηθάνε οι έμπορες σαν πιο ειδικοί, τους βλέπεις να πουλάνε με 300 ευρώ μη πιστοποιημένο πέλλετ και με 330 ευρώ ΔΗΘΕΝ ENplus A1. Για να συνέλθουμε λέω εγώ. Ο τελευταίος που φταίει είναι ο κοσμάκης που δεν ξέρει πώς να ζεσταθεί. Κι εσύ θες να έχει και ίντερνετ και να ψάχνει συγκριτικά καύσης και να οργανώνει και group buys μαζί με άλλους 3000. Ναι, είμαι σίγουρος, έτσι αγοράζουν πέλλετ στη Γερμανία... :whistle:


Εχεις καποιο δικιο σε αυτα που γραφεις αλλα.....
μηπως ειμαστε κι εμεις χα'ι'βανια καταναλωτες?
Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα εγω στα 38 πια ενα πραγμα ξερω καλα.
Οτι τιποτα στη χωρα μας δεν ειναι αυτο που φαινεται.
Οταν προσφατα το κρατος εμμεσα κ αμμεσα "εσπρωχνε" τον κοσμο στα 2λιτρα αυτοκινητα ημουν ο μονος αναμεσα στους φιλους που φωναζε να μην παρουν γιατι ολο κ καποια πουστια θα κανει το κρατος για να τους αρμεξει μετα.
Ημουν ο κακοπροαιρετος της παρεας τοτε.
Τωρα?
Ετσι κι εδω.
Γιατι να μην παρεις λεβητα που καιει τα παντα?
Ανεβηκε το πελλετ?
Γεια σας κυριοι!Ξυλο.
Ανεβηκε το ξυλο?Γεια σας.
Πυρηνα. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58619 από DOOM_NX

stergiosbik έγραψε: Εχεις καποιο δικιο σε αυτα που γραφεις αλλα.....
μηπως ειμαστε κι εμεις χα'ι'βανια καταναλωτες?
Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα εγω στα 38 πια ενα πραγμα ξερω καλα.
Οτι τιποτα στη χωρα μας δεν ειναι αυτο που φαινεται.
Οταν προσφατα το κρατος εμμεσα κ αμμεσα "εσπρωχνε" τον κοσμο στα 2λιτρα αυτοκινητα ημουν ο μονος αναμεσα στους φιλους που φωναζε να μην παρουν γιατι ολο κ καποια πουστια θα κανει το κρατος για να τους αρμεξει μετα.
Ημουν ο κακοπροαιρετος της παρεας τοτε.
Τωρα?
Ετσι κι εδω.
Γιατι να μην παρεις λεβητα που καιει τα παντα?
Ανεβηκε το πελλετ?
Γεια σας κυριοι!Ξυλο.
Ανεβηκε το ξυλο?Γεια σας.
Πυρηνα. ;)

Και, φυσικά, έχεις δίκιο σ'αυτά που λες.

Χαϊβάνια δεν ξέρω αν το λες! Άσχετοι που πιστεύουν τυφλά ό,τι θα τους πει ένας που δηλώνει ειδικός το λες! Και πολλές φορές τυχαίνει να είναι και πωλητής ο ίδιος, οπότε την πατάμε διπλά! Οπότε και κορόιδα το λες. Αλλά, συνήθως, δε φταίει το κορόιδο, φταίει αυτός που τον εξαπάτησε.

Αλλά, για να πάρεις λέβητα που καίει τα πάντα με την ίδια απόδοση, θα πρέπει να σκάσεις ένα σωρό λεφτά, Στέργιο! Το να πάρεις λέβητα που καίει το πέλλετ με 60% απόδοση είναι false economy!

ΕΔΙΤ: Και βασικά δεν μπορείς να πεις "φεύγω από το πέλλετ και πάω στο ξύλο". Δεν μπορείς να συγκρίνεις την ευκολία και αυτονομία του πέλλετ με αυτή του ξύλου.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58624 από KERBEROS

DOOM_NX έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Τελειώνοντας; Και πολύ καλές τιμές έχουνε οι Έλληνες έμποροι σε σύγκριση με τους Γερμανούς, αν αναλογιστούμε πόσο 'πρόβατο' είναι ο έλληνας καταναλωτής! [/b]

Σώπα, ρε Πέτρο! Και στη Γερμανία έχουν energ και Γκουντέλια και τα παίρνουν φθηνότερα επειδή μαζεύονται 3000 άτομα και προαγοράζουν το καλοκαίρι σε group buys;

Ας δούμε πρώτα πόσο "λύκοι" είναι οι έμποροι και μετά να κρίνουμε πόσο "πρόβατα" είναι οι καταναλωτές που αναγκάζονται να μπουν τώρα στο παιχνίδι. Είναι λογικό να υπάρχει άγνοια όταν μέχρι χθες άκουγαν πέλλετ δεν ήξεραν καν τι σχήμα έχει. Και αντί να βοηθάνε οι έμπορες σαν πιο ειδικοί, τους βλέπεις να πουλάνε με 300 ευρώ μη πιστοποιημένο πέλλετ και με 330 ευρώ ΔΗΘΕΝ ENplus A1. Για να συνέλθουμε λέω εγώ. Ο τελευταίος που φταίει είναι ο κοσμάκης που δεν ξέρει πώς να ζεσταθεί. Κι εσύ θες να έχει και ίντερνετ και να ψάχνει συγκριτικά καύσης και να οργανώνει και group buys μαζί με άλλους 3000. Ναι, είμαι σίγουρος, έτσι αγοράζουν πέλλετ στη Γερμανία... :whistle:


Στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχουν κακοί έμποροι και καλοί καταναλωτές ή και το αντίστροφο.

Στην ελεύθερη αγορά υπάρχει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

Στις αναπτυγμένες χώρες οι καταναλωτές έχουν σχηματίσει πανίσχυρες καταναλωτικές οργανώσεις, που φτάνουν ακόμα και σε μποϊκοτάζ σε περιπτώσεις αισχροκέρδειας (απλός κοσμάκης είναι κι εκεί).

Στη Γερμανία δεν ήξεραν κι αυτοί από πέλλετ, αλλά σιγά σιγά έμαθαν κι ο καθένας κοίταξε να διαφυλάξει τα συμφέροντά του. Στην Ελλάδα όλοι μαθαίνουν επίσης τώρα, έμποροι και καταναλωτές.

Οι 'καλοί' Γερμανοί έμποροι πουλάνε στη χώρα μου πολύ ακριβότερα τα προϊόντα τους, όχι γιατί δεν τους ελέγχει κάποιο κράτος (ούτε στη Γερμανία τους ελέγχει κανείς), αλλά γιατί ο έλληνας καταναλωτής τους προτιμά συστηματικά κι ας τον κλέβουν συστηματικά. Άρα δεν είναι θέμα Έλληνα εμπόρου, είναι ξανά θέμα έλληνα καταναλωτή.

Ο Έλληνας καταναλωτής αδυνατεί να συνεννοηθεί ακόμα και σε μικροκλίμακα γειτονιάς για μια ομαδική αγορά. Στο φόρουμ αυτό τέτοιες προσπάθειες τώρα μόλις ξεκινάνε.

Ο Έλληνας καταναλωτής, ακόμα κι όταν αντέχει οικονομικά, δε προβαίνει -μέχρι τώρα τουλάχιστον- σε προαγορές, αναζητώντας πάντοτε μια αόριστη ευκαιρία. Κι αυτό μπορεί να το κάνει κι ο απλός κοσμάκης.

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε οι χρήστες πέλλετ σε τι ποσοστό έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο. Εγώ πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό αυτών μέσα απ' αυτό γνώρισε το πέλλετ. Άρα μπορεί να το εκμεταλλευτεί, για να πετύχει καλύτερες τιμές σε καλύτερα προϊόντα.

Επειδή λοιπόν ο έλληνας καταναλωτής χάρη στο διαδίκτυο αρχίζει και συνειδητοποιεί τη δύναμή του, το φόρουμ αυτό θα βοηθήσει σ' αυτή την κατεύθυνση. Ο οποιοσδήποτε λογικά σκεπτόμενος έμπορος θα συνεργαστεί μαζί μας, γιατί γινόμαστε πολλοί, πάρα πολλοί.

Στη Γερμανία δεν ξέρω αν έχουν energ, πάντως στα σχολεία τους -και είναι πραγματικότητα- θέτουν το εξής πρόβλημα στα παιδιά τους στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας:
"Έχεις τρία πρατήρια βενζίνης στην περιοχή σου, ένα κάτω απ' το σπίτι σου με τιμή λίτρου π.χ. 1,70, ένα δεύτερο σε απόσταση 10 χιλιομέτρων με τιμή λίτρου 1,65 κι ένα τρίτο σε απόσταση 20 χιλιομέτρων με τιμή λίτρου 1,60. Σε ποιο πρέπει να βάλουμε βενζίνη; Απάντηση; Στο πιο μακρινό κι ας ξοδεύουμε περισσότερα λόγω απόστασης απ' όσα θα κερδίσουμε λόγω χαμηλότερης τιμής. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΦΘΗΝΌΤΕΡΑ."

Ο Έλληνας δεν το διδάχτηκε ποτέ αυτό. Πάντα αναζητούσε την εύκολη λύση κι ας τον κλέβανε. Απλά τώρα δεν έχει χρήματα και γίνεται με βίαιο τρόπο πιο υπεύθυνος καταναλωτής.

Συνέρχομαι λοιπόν και λέω: οι 'κακοί έμποροι' είναι το άλλοθι του 'κακού' καταναλωτή!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ