Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69086 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Από τα τόσα που διαβάζω από φίλους εδώ, αναρωτιέμαι πόσοι εγκατέστησαν στη σόμπα τους (ας μη μιλήσω για καυστήρες.. :sick: :sick: ) και ήρθε ο "όποιος" τεχνικός να την εγκαταστήσει και τους ενημέρωσε για θερμοκρασίες καυσαερίων, στροφές ανεμιστήρα, μενού και υπομενού, ρυθμίσεις ανα ποιότητα πελλετ και όλα αυτά τα "ευκόλως εννοούμενα..."
Συνήθως μετά την αγορά, αρχίζει ο γολγοθάς. Και ο Γόρδιος δεσμός σ αυτά δε λύνεται χραπ κι έξω... Είναι σα το γάμο, η πρωτη νύχτα, η δεύτερη... και μετά ... "μπορέις να τα πλύνεις και μόνος σου Αντωνάκη μου!!!! :evil: "
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69091 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Από τα τόσα που διαβάζω από φίλους εδώ, αναρωτιέμαι πόσοι εγκατέστησαν στη σόμπα τους (ας μη μιλήσω για καυστήρες.. :sick: :sick: ) και ήρθε ο "όποιος" τεχνικός να την εγκαταστήσει και τους ενημέρωσε για θερμοκρασίες καυσαερίων, στροφές ανεμιστήρα, μενού και υπομενού, ρυθμίσεις ανα ποιότητα πελλετ και όλα αυτά τα "ευκόλως εννοούμενα..."
Συνήθως μετά την αγορά, αρχίζει ο γολγοθάς. Και ο Γόρδιος δεσμός σ αυτά δε λύνεται χραπ κι έξω... Είναι σα το γάμο, η πρωτη νύχτα, η δεύτερη... και μετά ... "μπορέις να τα πλύνεις και μόνος σου Αντωνάκη μου!!!! :evil: "

Γειά σου Γιάννη και χρόνια πολλά!
Μη σου πω και "ρούφα το αυγό σου"!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69107 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

giorgos k έγραψε: Τον θερμοστάτη τον έχω στους 30 βαθμούς
Η καύση μου φαίνεται καλή
Καίω ένα βουλγάρικο πέλλετ και τα κατάλοιπα δεν τα θεωρώ πολλά και είναι στάχτη ψιλή
Στην οθόνη μου βγάζει μια ένδειξη που παίζει 138-145 βαθμούς στο 3 (νομίζω ότι είναι η θερμοκρασία αέρα) και άλλη μια που παίζει 2150-2160 (που δεν ξέρω τι είναι)


που τους εμφανιζει αυτους τους αριθμους για πες και σε μας σε σομπα πελλετ? η καυστηρα και ποια σομπα εχεις αυτα εμφανιζονται και στην ΗΡ22?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69280 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Από τα τόσα που διαβάζω από φίλους εδώ, αναρωτιέμαι πόσοι εγκατέστησαν στη σόμπα τους (ας μη μιλήσω για καυστήρες.. :sick: :sick: ) και ήρθε ο "όποιος" τεχνικός να την εγκαταστήσει και τους ενημέρωσε για θερμοκρασίες καυσαερίων, στροφές ανεμιστήρα, μενού και υπομενού, ρυθμίσεις ανα ποιότητα πελλετ και όλα αυτά τα "ευκόλως εννοούμενα..."
Συνήθως μετά την αγορά, αρχίζει ο γολγοθάς. Και ο Γόρδιος δεσμός σ αυτά δε λύνεται χραπ κι έξω... Είναι σα το γάμο, η πρωτη νύχτα, η δεύτερη... και μετά ... "μπορέις να τα πλύνεις και μόνος σου Αντωνάκη μου!!!! :evil: "


Απο τα τόσα που διαβάζω και εγώ Γιάννη εδώ μέσα, οφείλω να σου πω με βεβαιότητα, ότι δεν έχουν καμία σχέση με την φυσιολογική-πραγματική πλευρά της υπόθεσης "Σόμπα - Χρήση - Χρήστης"

Οι σόμπες κατασκευάστηκαν για να ζεσταίνουν, και όχι να βασανίζουν η να δημιουργούν επιπλέον προβλήματα στον χρήση.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70421 από giorgos k
Απαντήθηκε από giorgos k στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

love.bacardi έγραψε:

giorgos k έγραψε: Τον θερμοστάτη τον έχω στους 30 βαθμούς
Η καύση μου φαίνεται καλή
Καίω ένα βουλγάρικο πέλλετ και τα κατάλοιπα δεν τα θεωρώ πολλά και είναι στάχτη ψιλή
Στην οθόνη μου βγάζει μια ένδειξη που παίζει 138-145 βαθμούς στο 3 (νομίζω ότι είναι η θερμοκρασία αέρα) και άλλη μια που παίζει 2150-2160 (που δεν ξέρω τι είναι)


που τους εμφανιζει αυτους τους αριθμους για πες και σε μας σε σομπα πελλετ? η καυστηρα και ποια σομπα εχεις αυτα εμφανιζονται και στην ΗΡ22?


Είναι σόμπα kalor οπως έγραψα και παραπάνω . Αυτές τις ενδείξεις τις βλέπω όταν πατάω και κρατώ πατημένα τα κουμπιά που αυξάνουν θερμοκρασία και επίπεδο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71708 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Για τις υδραυλικες σομπες πελλετ ποια είναι η νορμαλ θερμοκρασία εξόδου ; Ανάλογα με τη ρύθμιση παίρνω απο 120 εώς 135 βαθμούς . Έχω την ravelli HRV 120 και το πρόβλημα είναι ότι έχω κατάλοιπα απο Πελλετ διότι πεταγονται πυρωμενα μέσα απο το ποτηράκι και συσσωρεύονται πάνω στη σχαρα. Δοκίμασα επίσης να μείωσω τον αέρα εισαγωγής αλλα δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα . Σημειώτεων ότι καιω καλής και πιστοποιημένης ποιότητας πελλετ. Ασε που μαυριζει και το τζαμι όλη την ώρα .....

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ