Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46663 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Μηπως ρουφηξε καποιο σκουπιδι φυλο δε ξερω τι την εφραξε προσωρινα....
παρακολουθα το.....
Στη θεση σου δε θα πειραζα κατι προς το παρον...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BAGGOS-TSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47122 από BAGGOS-TSP
Απαντήθηκε από BAGGOS-TSP στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Fokion ευχαριστω

Πιαθνοτατα είχες δικιο. Χθες λειτουργουσε απροβληματιστα.

Ακομη δεν εχει αρκετο κρυο και πιανει σχετικα γρηγορα τη θερμοκρασια και δουλευει αρκετες ωρες στη συντηρηση και μου μαυριζει το τζαμι. Μαλλον θελει κι αλλο αερα. Θα δω και με διαφορετικη μαρκα πελλετ τι γινεται και θα πραξω δεοντως!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47637 από nikou
Απαντήθηκε από nikou στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
εχω έναν ανεμιστήρα μονο των καυσαερίων γιατι είναι σομπα λέβητας και όχι αεροθερμος...

αυτών σκέφτομαι να μειωσω για να κρατάει πιο πολύ την ζέστη μέσα στο θάλαμο καύσης και να αυξήσω με αυτών τον τρόπο και την έξοδο των καυσαεριων που η θερμοκρασία τους είναι μολις 85 βαθμούς...

εμένα έξοδο καυσαερίων 85 μου φαίνεται λίγη.... αλλα πάλι δεν είμαι ειδικός... θα παίξω και θα δώ....

Fokion έγραψε: Μισοοοοοοοο

Εχεις 2 ανεξαρτητους ανεμιστηρες που ο καθενας κανει την δικη του δουλεια.

ο των καυσαεριων εχει σχεση με την καυση και ποσο αερα θελει να κεγεται καλα το πελετ.
ο ανεμιστηρας που σου φερνει την ζεστη ειναι αλλος.

αν νομιζεις οτι σου ερχεται "χλιαρός" αερας επειδη ο λεβητας δε ζεσταινεται αρκετά, μπορεις να "φρεναρεις" τον ανεμιστηρα χωρου ωστε να μαζευεται πιο πολυ θερμότητα στον "εναλλακτη" οποτε ο λιγοτερος αερας θα βγαινει πιο καυτος.

τι θερμοκρασία εχουν δεν εχω ιδεα καθοτι δε εχω θερμομετρο.
Απλά αν το παρακανεις στο "φρεναρισμα" μην εκπλαγεις ( αν διαβασεις και στο μανουαλ) αν δεις οτι η σομπα σταματησε με ενδειξη υπερθερμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48822 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Καλησπέρα

Με αφορμή το θέμα των ρυθμίσεων για pellet θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι παρεμφερές που αφορά την ¨κατανάλωση pellet¨

Έχω σόμπα pellet νερού 18kw σε διαμέρισμα 1ου ορόφου περίπου 100τ.μ. στην Αθήνα με μέτρια μόνωση.

Η σόμπα άναψε πρώτη φορά φέτος και η μέχρι τώρα κατανάλωσή της (για τρεις έως τέσσερις τουλάχιστον ώρες καθημερινά, λόγω καλού καιρού) είναι περίπου δύο (2) κιλά την ώρα, με θερμοκρασία νερών 60οC και τελική θερμοκρασία χώρου περίπου 22,5οC.

Είναι καλή η τιμή της μέχρι τώρα κατανάλωσης του pellet ή μήπως χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις ????????
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by George66.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48867 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
καλα μου ακουγεται.......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52623 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Καλό χειμώνα παιδιά. Διπλές επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου αφήνουν χρόνο φέτος να είμαι εδώ (μέχρι τώρα) αλλά κάπως λιγάκι θα το παλέψω.
Η καύση αερόθερμης σόμπας πελλετ, μου έφαγε πολύ χρόνο και ψάξιμο τον περασμένο χειμώνα.
Μία πρώτη σίγουρη εμπειρία είναι πως οι σόμπες είναι πολύ ευαίσθητες στη ποιότητα πελλετ. Είναι πολύ διαφορετική η λειτουργία με ένα καλό πελλετ και εντελώς διαφορετική με ένα κακό (έως προβληματική).
Επομένως για σόμπα και ανάλογα με τη ποσότητα που θα καταναλώσουμε, αξίζει με το παραπάνω μιά διαφορά για ένα καλό πελλετ.
Τα 30-40€ επιπλέον στο τόνο, μπορεί στις σημερινές εποχές να είναι έως μεγάλα ποσά, αλλά θα μειώσουν τα καθαρίσματα από τεχνικό, καθώς οι δίοδοι εξόδου των καυσαερίων γεμίζουν πολύ πιο εύκολα με κάπνα από κακή καύση.
Με καλή και καθαρή καύση, μειώνεται και η ημερήσια φροντίδα.
Τελικά όμως (το πιθανότερο) ένα καλό πελλετ, έχει συνήθως και μεγαλύτερη θερμική απόδοση. Αυτό σημαίνει ταχύτερη αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου, μείωση της λειτουργίας της σόμπας και φυσικά οικονομία καυσίμου.
Αν όλα αυτά τα υπολογίσουμε, μπορεί τελικά να καταλήξουμε στην ίδιο οικονομικό παρονομαστή.
Όσον αφορά τώρα τις ρυθμίσεις της σόμπας.
Κατ αρχήν αποφύγετε τις εναλλαγές πελλετ. Έπαθα και έμαθα, (έχωωωωωω κουβαλήσειειειει εγώωωωωωω... μηνίσκο έπαθα....δεν υπάρχει και περιοδικό για τεστ πελλετ, να γίνω εξωτερικός συνεργάτης δοκιμαστής!!!!!!!) :woohoo:
Με ένα και δύο σακιά ασφαλή συμπεράσματα δε βγαίνουν.
Διάβασα για τεστ που κάνει ο Κος Μόσχαλης (μπράβο του) ΑΛΛΑ πριν κάθε καύση καθαρίζει τελείως τη σόμπα για να ναι σε καινούργια κατάσταση. Το θεωρείτε εύκολο??????!!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Βρείτε λοιπόν κάποιο "καλό" πελλετ, που σημαίνει πως πολλές απόψεις συγκλίνουν σ αυτό, και αγοράστε αυτό.
Σε νορμάλ συνθήκες, μονάχα μικρορυθμίσεις για τη "τέλεια" καύση μπορεί να χρειαστούν. Αν χρειάζεται να γίνουν μεγάλες παραμετροποιήσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μάλλον κάτι δε πάει καλά.
Έχω διαθέσει πολλές ώρες παρατηρώντας τη σόμπα να καίει, πειράζοντας αέρηδες , κοχλίες, διαδικασίες καθαρίσματος. Μόλις την έβλεπα να καίει (όπως νόμιζα καλύτερα) μετά από λίγο μπούκωνε, κι αρχίζαν μεγάλα προβλήματα. Έφτασα να φοβάμαι να φύγω από το σπίτι και να την αφήσω να καίει. Κακοχαρακτήρισα ίσως υπερβολικά κάποια πελλετ για τη «ποιότητα» καύσης τους, αλλά μετά από λίγο διαπίστωσα πως η σόμπα ήταν γεμάτη κάπνα και στάχτη και ήθελε καθάρισμα. Η καύση βελτιώθηκε αμέσως μετά. Μπορεί τέλεια να μην ήταν, όμως δεν ήταν κι έτσι χάλια.
Αντικατέστησα και το σπιράλ που είχα βάλει στην αρχή με κανονικές σωλήνες καυσαερίων. Περίμενα «τρομακτικές» διαφορές, ΔΕΝ τις είδα, αλλά για να το λένε οι κατασκευαστές κάτι ξέρουν, αγόρασα και φίλτρο νερού, κυρίως για να μη βγαίνει μουτζούρα.
Τελικά,
Οι σόμπες πελλετ (και οι καυστήρες) φτιάχτηκαν για να μας θερμάνουν κι όχι για να αποτελέσουν πεδίο τεχνικής άσκησης μας και παρατήρησης. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΙΑΡΚΗ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. Αν συμβαίνει αυτό, κάτι δε πάει καλά. (παρ όλα τα λεγόμενα μου, χθες είδα μια κινέζικη να λειτουργεί «φυσέκι», είδα τα πελλετ να χορεύουν στη καύση τους. Έτσι το πιατάκι καύσης έμενε εντελώς καθαρό. Γύρισα σπίτι και πείραξα ΑΜΕΣΩΣ τον αέρα… γιατί η δικιά μου δε λειτουργεί έτσι…)
Το βρίσκεται σωστό???? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ…
Ορθό είναι μια τυπικά σωστή εγκατάσταση, μια τυπικά σωστή συντήρηση, ΚΑΛΟ πελλετ και μια γλυκιά θαλπωρή.
Καλό χειμώνα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ