Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44761 από nikou
Απαντήθηκε από nikou στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
αν χαμηλώσω τον ανεμιστήρα... δεν θα κρατάει πιο πολύ ζέστη μέσα στο θάλαμο καύσης??? δεν θα έχω έτσι καλύτερη απόδοση αφου θα εκμεταλεύομαι πιο πολύ την παραγόμενη ζέστη, αντι να την βγάζει έξω ο ανεμιστήρας απο την καμινάδα???

τί θερμοκρασία έχετε στην έξοδο καυσαερίων???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44842 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Μισοοοοοοοο

Εχεις 2 ανεξαρτητους ανεμιστηρες που ο καθενας κανει την δικη του δουλεια.

ο των καυσαεριων εχει σχεση με την καυση και ποσο αερα θελει να κεγεται καλα το πελετ.
ο ανεμιστηρας που σου φερνει την ζεστη ειναι αλλος.

αν νομιζεις οτι σου ερχεται "χλιαρός" αερας επειδη ο λεβητας δε ζεσταινεται αρκετά, μπορεις να "φρεναρεις" τον ανεμιστηρα χωρου ωστε να μαζευεται πιο πολυ θερμότητα στον "εναλλακτη" οποτε ο λιγοτερος αερας θα βγαινει πιο καυτος.

τι θερμοκρασία εχουν δεν εχω ιδεα καθοτι δε εχω θερμομετρο.
Απλά αν το παρακανεις στο "φρεναρισμα" μην εκπλαγεις ( αν διαβασεις και στο μανουαλ) αν δεις οτι η σομπα σταματησε με ενδειξη υπερθερμανση.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45924 από dasalis
Απαντήθηκε από dasalis στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
και εμενα ησομπα μου (la nordica Viviana) δεν εχει σαθερη φλογα,ακομα και στο 5 ,εχει φλογα μεγαη,μετσα απο λιγο πεφτει,μπορει και σε σημειο που δε φαινεται καν η φλογα μετα,αμα ο κοχλιασ ριξει αρκετη ποσοτητα αναβει αρκετα,μετα ξαναπεφτει,και παει λεγοντας,εινα φυσιολογικο αυτο?ποτε δε μου βγαινει error message και ποτε δε σβηνει η σομπα.επισης,τελευται φορα παρατηρησα οτι στο 3,μεσα σε μια ωρα και λιγοτερο εφτασε απο 16 βαθμουσ στυσ 22,5 και μετα για 2 ωρεσ,η θερμοκρασια δεν ανεβαινε καθολου,μετα ποθ την εβαλα στο 4 ανεβηκε.μηπως θελει περισσοτερο πελλετ? για τον αερα δε ξερω,επειδη δε ξερω να μπαινω σε μενου που αλλαζει τον αερα

καιω RZ pellet
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dasalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45927 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Υπο προυποθεσεις και τα 2 ειναι φυσιολογικά..

κατ' αρχήν γιατι οπως λες κι εσυ το "ταισμα" δεν ειναι συνεχες. ειναι ανα καποια δευτερα. περαν αυτου και το υλικό το ιδιο δεν ειναι σταθερό σε μεγεθος, οποτε σε καθε ταισμα δεν πεφτει και η ιδια ακριβώς ποσότητα. καποτε ειναι περισσότερο καποτε ειναι λιγότερο. Το τζακι πχ εχει σταθερη φλογα συνεχως? φουντωνει πιο πολυ οταν του πετας ενα νεο κουτσουρο και "καθεται" σιγα σιγα...

Προφανως στο 3 η ποσοτητα του ζεστου αερα εξισοροπουσε τις οποιες απωλειες του χωρου.
. οταν ανεβαζεις ταχυτητα βαζεις στο χωρο περισσότερο ζεστο αερα=θερμοτητα οποτε και ζεσταινεται πιο πολυ ο χωρος

το ανεβασμα του πελλετ δεν ειναι πανακεια - αυξανει την καταναλωση.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46534 από dasalis
Απαντήθηκε από dasalis στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
καλημερα,
χτεσ το βραδυ που αναψα για λιγο τη σομπα,ενω παλι η φλογα τησ σομπας επαιζε και γενικα ηταν χαμηλα,δοκιμασα κατι, εβαλα το δαχτυλο μου,(οχι ολο το χερι) πισω στην εισαγωγη αερα και η φλογα αυξηθηκε αρκετα και μπορουσε να διατηρηθει πιο ευκολα,σε ολεσ τισ εντασεισ.Ξερω σιγουρα οτι αμα εμπενα στο τεχνικο μενου και μειωνα τον αερα θα λυνοταν το προβλημα μου,αλλα δε ξερω να μπαινω στο τεχνικο μενου,και ουτε θελω. αυτο που εκανα ειναι να βαλω ενα πλαστικο κομματακι μπροστα πο την εισαγωγη και να περιορισω τον αερα και τωρα η σομπα δουλευει πολυ καλυτερα χωρισ εξτρα ρυθμισεις. τωρα οπωσ σασ ειχα πει καιω RZ pellet, εχω και 2 σακια απο πρακτικερ μαρκασ AGRICON ,θελω να δω αμα και με αυτο το πελλετ χρειαζεται ο μειωμενοσ αερας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46537 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
θα εχεις πολυ μαυριλα.

οπως σε ολες τις καυσεις - πχ στο αυτοκινητο - θελει σωστη αναλογια αερα για να δουλεψει σωστα.
αν "κοψεις" αερα εχεις "πλουσιο μιγμα" και λογικά θα εχεις πολυ μαυρη καπνα...

περαν του οτι το ρευμα του αερα "πυρωνει" μεχρι τελικής καυσεως τα καρβουνακια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ