Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72864 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

DOOM_NX έγραψε: Σταθερή-σταθερή δε μένει ποτέ. Πάντα παρατηρείται μια μικρή αύξηση με ζεστή εγκατάσταση.

Στο δικό μου δίκτυο, κρύα στα 1,2 και ζεστή στα 1,4 bar.

DOOM_NX Μπορεις να μου φτιαχεις λιγο τον πινακα που εβαλα στον primus 45?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72878 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

DOOM_NX έγραψε: Σταθερή-σταθερή δε μένει ποτέ. Πάντα παρατηρείται μια μικρή αύξηση με ζεστή εγκατάσταση.

Στο δικό μου δίκτυο, κρύα στα 1,2 και ζεστή στα 1,4 bar.


το απολυτο μονο με ανοιχτο δοχειο διαστολης ...οι μεγαλες διακυμανσεις ομως σημαινουν οτι κατι δεν παει καλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72893 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

dimlyk έγραψε: θα το πω απλα ...σε σωστο δικτυο η πιεση πρεπει να ειναι σταθερη και αυτο γινεται με την σωστη ρυθμιση του αυτοματου και του δοχειου


Τι εννοείς "γίνεται με τη σωστή ρύθμιση του αυτόματου πληρωτή και του δοχείου ???
Πως να το πετύχω για να έχω καλύτερες τιμές σε κρύο (1,0/1,2 bar) και στο ζεστό λίγο παραπάνω ??????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72899 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

George66 έγραψε:

dimlyk έγραψε: θα το πω απλα ...σε σωστο δικτυο η πιεση πρεπει να ειναι σταθερη και αυτο γινεται με την σωστη ρυθμιση του αυτοματου και του δοχειου


Τι εννοείς "γίνεται με τη σωστή ρύθμιση του αυτόματου πληρωτή και του δοχείου ???
Πως να το πετύχω για να έχω καλύτερες τιμές σε κρύο (1,0/1,2 bar) και στο ζεστό λίγο παραπάνω ??????

Πίεση στο ΔΔ 1 bar, στον αυτόματο 1,2-1,3 και κάνε το σταυρό σου ότι όλα λειτουργούν σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73023 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Ανησυχώ περισσότερο τώρα που σας διαβάζω, γιατί νόμιζα πως 2,5 πίεση ζεστού είναι ΟΚ. Η βαλβίδα ασφαλείας 3bar κάθε φορά που ανάβω, στάζει.
Μιλάμε για δίκτυο σε όροφο, με 6 παλιά σώματα και μπόιλερ 100λτ, μέγιστο ύψος σωληνώσεων 2,70. Σόμπα 25αρα με δοχείο λέβητα 30 λίτρων.
Μήπως να μου πει κάποιος που το έχει, από πού να αρχίσει να κοιτάζει ο υδραυλικός που θα (ξανα)φωνάξω?

Σε άλλο φόρουμ διάβασα πως αν χαθεί η πίεση στο ΔΔ, έχουμε τέτοια συμπτώματα.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73031 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

georgepap31 έγραψε: Ανησυχώ περισσότερο τώρα που σας διαβάζω, γιατί νόμιζα πως 2,5 πίεση ζεστού είναι ΟΚ. Η βαλβίδα ασφαλείας 3bar κάθε φορά που ανάβω, στάζει.
Μιλάμε για δίκτυο σε όροφο, με 6 παλιά σώματα και μπόιλερ 100λτ, μέγιστο ύψος σωληνώσεων 2,70. Σόμπα 25αρα με δοχείο λέβητα 30 λίτρων.
Μήπως να μου πει κάποιος που το έχει, από πού να αρχίσει να κοιτάζει ο υδραυλικός που θα (ξανα)φωνάξω?

Σε άλλο φόρουμ διάβασα πως αν χαθεί η πίεση στο ΔΔ, έχουμε τέτοια συμπτώματα.

Και καλά διάβασες. Πίεση που ανεβαίνει στα 2,5 bar και η βαλβίδα ασφαλείας να στάζει συνήθως σημαίνουν δοχείο διαστολής που τα 'φτυσε... Αδειάστε το δίκτυο και μετρήστε την πίεσή του. Εκτός κι αν πατώντας το σύντομα βγάζει νερό από τη βαλβδίδα Schrader.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ