Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43581 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

DOOM_NX έγραψε: Για πείτε πάλι ρε παιδιά... Όταν έχουμε υπολείμματα στάχτης στο ποτηράκι-σχαράκι σ'ένα λέβητα τι πρέπει να κάνουμε πέρα από το προφανές (καθάρισμα);

Εμένα η αντιπροσωπεία με έβαλε να αφαιρέσω ένα κάλυμμα στον ανεμιστήρα που περιόριζε τον αέρα. Το άλλο με το οποίο μπορώ να παίξω είναι τα δευτερόλεπτα τροφοδοσίας ανά λεπτό.

Δε μιλάμε για κλίνκερ, αλλά άκαφτα πέλλετ που κάηκαν εκ των υστέρων, φαίνονται κιόλας σχηματισμένα. Η στάχτη αυτή θρυμματίζεται εύκολα, ωστόσο επικάθεται σε σημείο που αν συσσωρευτεί εμποδίζει το άναμα.


Ίσως με δυνάμωμα του αέρα.

Τι πέλλετ καις;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43611 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

KERBEROS έγραψε: Ίσως με δυνάμωμα του αέρα.

Τι πέλλετ καις;

Bio-therm. Πληρούν αυτές τις προδιαγραφές .

Για να δούμε τι θα δω αύριο το πρωί...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43743 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
το κανει και σε μενα το bioenergy point.
η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι κλινκερ και δεν δημιουργει τα αντιστοιχα προβληματα αλλα θελει το καθαρισματακι του.
δυναμωσα αερα αλλα δεν σταματησε.σκεφτομαι να δυναμωσω κι αλλο αλλα δεν πιστευω να γινει τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43757 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Παιδιά, κινδυνεύοντας να θεωρηθώ ότι κάνω διαφήμιση, σας λέω ότι έτσι και δείτε πόσο λίγη στάχτη και μάλιστα μαλακή σαν πούδρα μένει στη μπούκα του καυστήρα, μετά από 3-4 ημέρες καύσης του Golden Nuggets, δε θα το πιστεύετε.
Τώρα είμαι στη φάση να δοκιμάσω να μην καθαρίσω τη μπούκα για τουλάχιστον μία βδομάδα. Αν και τότε έχω το ίδιο αποτέλεσμα, τότε για φέτος ξένοιασα απ' το καθάρισμα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43813 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Εγώ σε πιστεύω... Τα επόμενα σακιά θα είναι Golden... Εκτός αν με τις ρυθμίσεις καταφέρω να λειτουργεί ο καυστήρας χωρίς θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43831 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Το καλο πελετ αντεχει στις υψηλες θεροκρασιες(δεν δημιουργει κλινκερ)τα υπολοιπα ειναι μονο για τη χαμηλη σκαλα λειτουργιας,αυτο τουλαχιστον παρατηρησα στη σομπα μου.
Αυτο το παρατηρησα με το bionergy point-forest και ameco-colden,τα δυο πρωτα οταν δυναμωνα τη σομπα αρχισαν να μαζευουν κλινγκερ ενω στη χαμηλη φωτια δεν ειχαν προβλημα,τα αλλα δυο οτι και να εκανα δεν καταφερα να σχηματισω κλινγκερ.
Το bionergy point σχηματιζει μια μαζα σκληρης σκονης μεσα στο ποτιρακι οι οποια θελει κατσαβιδι για να διαλυθει ενω το forest ψηλα και στις γωνιες σαν την τρεχουμενη λαβα αλλα δυαλιεται ευκολα.
Τα αλλα δυο δεν αφηνουν τιποτα,οπως και ελαχιστη σταχτη,σε μια εβδομαδα καυσης μου αφησαν σταχτη οσο αφησε το forest σε δυο ημερες.
Η θερμοκρασια καυσης πιστευω ειναι το μυστικο του κλινγκερ,γι'αυτο σε αλλους εμφανιζεται και σ'αλλους οχι με το ιδιο πελετ.
Μια απο της πιστοποιησης αφορα την θερμοκρασια καυσης ανω τον 1200 βαθμων,ετσι αυτο που τικεται στους 1000 βαθμους θα σχηματισει κλινγκερ απο τους 1000 και πανω εχω χαμηλοτερα δεν θα εχει προβλημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ