Τι pellet καίει καλύτερα σε σόμπα και τι σε λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38997 από akmonas
Νομίζω πως πολύ σημαντικό στοιχείο της συμπεριφοράς καύσης ενός πέλλετ είναι και η σύνθεση του,δηλαδή αν για παράδειγμα είναι 100% οξυά ή συνδυασμός οξυάς και έλατου ή πεύκου ή αν είναι αποκλειστικά απο κωνοφόρα.Δυστυχώς πολυ λίγες εταιρείες γράφουν την σύνθεση των πέλλετ στην συσκευασία και εγώ προσπαθώντας να μάθω απο τους εμπόρους πήρα διαφορετικές απαντήσεις για το ίδιο προιόν.Πάντως δοκιμάζοντας διάφορα στην σόμπα μου(ΜΒΖ YDRO)διαπίστωσα οτι καίει καλύτερα αυτά που έχουν συνδυασμό οξυάς και έλατου,βγάζουν στάχτη "πούδρα" και πολυ λιγότερη κάπνα κατι που νομίζω οτι είναι σημαντικό ειδικα για σόμπες-λέβητες οπως η δικιά μου που έχουν μεγάλες διαδρομές καυσαεριών.Απο την άλλη μου έχουν πει πως αυτά που έχουν πεύκο έχουν μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη αλλά παραγουν χημικά που μακροχρόνια μπορεί να καταστρέψουν την σόμπα ενώ είναι ιδανικά για λέβητες.Ποιά η γνώμη σας επι του θέματος?Παρακάτω παραθέτω μερικές εταιρείες που ανφέρουν στην συσκευασία και την σύνθεση αν γνωρίζετε άλλες ή εστω σας έχουν πεί έμποροι την σύνθεση του εμπορεύματος τους μπορείτε να το αναφέρετε για να ξέρουμε τι καίμε!

BIOENERGY POINT 100% ΟΞΥΑ
ΑΗΙRA 100% ΚΩΝΟΦΟΡΑ
ECOPELLET 100% ΟΞΥΑ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39156 από DOOM_NX
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα συστατικά αλλά στο site της HellenicEcoFuel γράφει:
Bio-therm: 90% οξυά, 10% πεύκο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39201 από akmonas
Νομίζω πως οι έμποροι που ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο γνωρίζουν τι ακριβώς πουλάνε γι'αυτό πρεπει πρίν αγοράσουμε εφόσον δεν αναγράφεται η σύνθεση στη συσκευασία να ζητάμε να μας την αποδεικνείουν με ένγραφα της κατασκευάστριας εταιρείας,πιστεύω ότι οι σοβαρές τουλάχιστον έχουν!Για να μην αγοράζουμε "γουρούνι" στο...σακί!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39234 από mantsiapi
Εγώ πάντως έχω δοκιμάσει μόνο το rz pellet και από ότι ξέρω είναι 100% ερυθρά ελάτη....ύστερα από αρκετές ώρες καύσης σε σόμπα λέβητα το μαγκάλι είναι πεντακάθαρο...θα ανεβάσω και φωτογραφίες αργότερα!!
το site του rz www.rz-pellets.at/ που αναφέρει όλα τα χαρακτηριστικά του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39235 από Fokion
τα προσπεκτους δεν λενε παντα το τι θα γινει....
ή ακομα και οι εμπειριες αλλων χρηστών....

παρτε 2-3 τσουβαλακια απο οποιο σας ενδιαφερει και καφτε τα στο ΔΙΚΟ σας μηχανημα...
οποιο καει καλυτερα αυτο ψωνιζετε σε ποσότητα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ