Όμιλος Schweighofer

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37719 από DOOM_NX
Όμιλος Schweighofer δημιουργήθηκε από DOOM_NX
Παιδιά, δεν έχω καταλάβει τι παίζει μ'αυτό το εργοστάσιο.

Στη σελίδα www.schweighofer.at/en/products-sales/products/wooden-fuel.html αναφέρονται 2 πιστοποιήσεις, ÖNORM M 7135 and DINplus 7A040. Στην αντίστοιχη λίστα της DINplus είναι καταχωρημένο. Ωραία ως εδώ. Δεν αναφέρει πιστοποίηση ENplus, ούτε υπάρχει το όνομα του ομίλου στην αντίστοιχη λίστα . Επίσης, αναφέρεται ότι διατίθενται τα pellets του εργοστασίου σε διάφορα καταστήματα, dealers και super-market αλυσίδες.

Υποθέτω τώρα ότι το Golden Nuggets είναι μάρκα υπό την οποία συσκευάζονται pellets του εργοστασίου Schweighofer. Έτσι το παρουσιάζουν οι σελίδες που το πουλάνε. Επίσης του δίνουν πιστοποίηση ENplus. Αυτή από που προκύπτει;

Στην Καρδίτσα ο Σακκάς πουλάει τα Golden Nuggets καθώς και pellets της ίδιας εταιρίας Schweighofer υπό δικό του brandname Thermopellet. Όταν τον ρώτησα για διευκρινήσεις, μου είπε ότι είναι μέτοχοι στην εταιρία και τους στέλνει συσκευασμένα τσουβάλια με το δικό τους όνομα πάνω. Αν κατάλαβα καλά. Αυτά τα τσουβάλια τα πουλάει 30 ευρώ φθηνότερα από τα Golden Nuggets. Αλλά έχουν κι αυτά ENplus πιστοποίηση λέει. Ούτε αυτή κατάλαβα που τη βρίσκουν, δεδομένου ότι το εργοστάσιο δεν είναι στη λίστα.

Τα 'χω κάνει σαλάτα στο κεφάλι μου; Μπορεί κανείς να ρίξει λίγο φως στα πανάκριβα αυτά pellet;

EDIT: Τελικά, κλικάροντας στο γερμανικό ENplus βρήκα μια μάλλον πιο ενημερωμένη λίστα που υπάρχει το Schweighofer μέσα: www.pelletcouncil.eu/en/pellet-quality-e...ed-pellet-producers/

EDIT2: Και μια ακόμη απορία, δεν έπρεπε να φαίνεται ο αριθμός του πιστοποιητικού κάτω από το σήμα στα Golden Nuggets και τα Thermopellet όπως φαίνεται στα Ameco;

Τώρα πώς εγώ μπορώ να σιγουρευτώ ότι το Thermopellet είναι όντως pellet της Schweighofer;

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37838 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Όμιλος Schweighofer
Αυτο με τα super markets & dealers που το ειδες στο site?
To σακι της thermopellet γραφει οτι ειναι made by οπως γραφει το golden?
Οι μοναδες πελλετ του κυριου σβαι ειναι τρεις και δεν δουλευουν απαιρατητα την ιδια ξυλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37845 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Όμιλος Schweighofer

Grecu_ έγραψε: Αυτο με τα super markets & dealers που το ειδες στο site?
To σακι της thermopellet γραφει οτι ειναι made by οπως γραφει το golden?
Οι μοναδες πελλετ του κυριου σβαι ειναι τρεις και δεν δουλευουν απαιρατητα την ιδια ξυλεια.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι η τρίτη φορά που ρωτάω γιαυτά τα pellet και πάλι δεν έβλεπα φως!

Στο site της Schweighofer λέει:
Household quantities are available at our distribution partners such as wooden-fuel-dealers, DIY-stores and big supermarket-chains.

Δεν έχω δει το σακί από κοντά η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω τι αναγράφει στο πίσω μέρος, αλλά από Δευτέρα μπορώ να τον επισκεφτώ για περισσότερες πληφοροφορίες και καμιά φωτογραφία. Όχι ότι μιλάμε για ιδιαίτερα συμφέρουσα τιμή λιανικής. Αλλά αν πρόκειται για τα ίδια pellet με τα Golden Nuggets, τότε είναι λογική για την εποχή.

Και ερωτώ εγώ τώρα, υπάρχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο που μπορεί να προσκομιστεί στον πελάτη σχετικά με την ENplus ή DINplus πιστοποίηση των Thermopellet; Ή έστω τη συσχέτιση με το εργοστάσιο Schweighofer;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37872 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Απ: Όμιλος Schweighofer
Θα απαντησω αργοτερα.... Εxω να πω πολλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37883 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Όμιλος Schweighofer
Αναμένω... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38461 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Όμιλος Schweighofer
Έκανα ερώτηση κατευθείαν στην Schweighofer σχετικά με τα Golden Nuggets και τα Thermopellet Premium. Μόλις ήρθε απάντηση:

"Hello Sir,

I receive an e-mail where you request some informations about Thermopellet. We work with this conpany, it is ouer biggest partner for pellets/briquets in Greece. He have from us the „Golden Nuggets” and this are manufacturet by us. He also buy some quantitys in Big Bags from us and prepack it with his own brand name. But in this case we can not be shure if is from us becose he have olso an own production and buy also from ather producers.

So we can confirm that „Golden Nuggets” is produced by us."


Για όσους δεν τα πάνε καλά με τα αγγλικά (εδώ που τα λέμε ούτε οι Γερμανοί είναι αστέρια στην Αγγλική) παραδέχεται ότι η εταιρία Thermopellet είναι ο μεγαλύτερος συνεργάτης της στην Ελλάδα. Λέει ότι τα Golden Nuggets που πουλάει κατασκευάζονται από αυτούς, οπότε γι'αυτή τη μάρκα μπορώ να είμαι σίγουρος. Αλλά, αγοράζει και ποσότητες σε συσκευασίες τόνου "Big Bags" και τα πακετάρει σε μικρότερα τσουβάλια με τη μάρκα της εταιρίας του. Σ'αυτή την περίπτωση δεν μπορούν να είναι σίγουροι αν χρησιμοποιεί τα δικά τους pellets καθώς, όπως λέει, είναι παραγωγός ο ίδιος αλλά αγοράζει και από άλλους παραγωγούς.

Οπότε μόνο τη μια μάρκα (την κατά 30 ευρώ πιο ακριβή) μου επιβεβαίωσαν.

Μ'αρέσει που στη Thermopellet μου απάντησαν αρνητικά όταν τους έκανα την ερώτηση: "Δηλαδή τα αγοράζετε σε big bags και τα συσκευάζετε;"

Είναι νόμιμο αυτό που κάνει; Να βάζει τα λογότυπα ENplus και DINplus σε δικά του τσουβάλια; Εγώ πάντως ενημέρωσα τη DIN CERTCO και περιμένω και από αυτούς απάντηση.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS, GT, Grecu_, theoilia, daco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ