ΠΕΛΛΕΤ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (Διαβούλευση)

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37482 από kostas tz
δεν ειναι θεμα τυμπανοκρουσιας και πιστεψεμε το κανω ειδη πλουσιος δεν ειμαι και μαλιστα το τελευτεο εξαμηνο μου εχουν μιοσει το μισθο οπως και της γυναικας μου επισης,αν και δουλευουμε στον ιδιοτηκο τομεα,σε χρημα δεν μπορω μονος να βοηθεισω αλλα με ρουχα και διαφιρα αλλα που μπορω να προσφερω το κανω,...απο εδω ισως γινει μια ποιο οργανομενει προσπαθεια και να βοηθειθουν ποιο αποτελεσματικα καποιοι ανθρωπη,δεν θελω να το παιξω καλος σαμαριτης,αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα,εγω ειπα αν μπορουμαι να βοηθεισουμε σαν ομαδα,και αν ανεφερα να βοηθεισει καποια εταιρια για μενα θα πρεπει να το κανει καθαρα για ανθρωπηστικους λογους και οχι για διαφημηστικους,ενας σωστος επαγγελματιας αν το κανει θα κρατησει και την ανονιμια του!!!!!!!!!

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37484 από panos78

aithio έγραψε:

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ας εχει 100 χορηγους διαφημιζομενους!
Το γεγονος κ μονο οτι εστω κ μονο ενα παιδι μπορει να μην κρυωσει με αυτη την κινηση εμενα μου αρκει.
Ας διαφημιστουν οσο θελουν.Το αποτελεσμα μετραει.
Μακαρι να πετυχει η σκεψη κ να σταθει αφορμη κ για περαιτερω κινησεις με τετοιο σκοπο!


Σίγουρα έχουμε διαφορετική άποψη σε αυτό.
Σίγουρα διαφωνώ και λυπάμαι.
Σίγουρα για μένα είναι ότι αν συνεχίσουμε να πολεμάμε την φτώχεια με την λογική να αφήνουμε τις εξεγέρσεις για μετά, που λέει ο Πανος, με μαθηματική ακρίβεια κάθε μέρα που περνάει όλο και περισσότερα παιδάκια θα κρυώνουν.
Και όταν λες για μετά τι εννοείς;
Όταν τα παιδάκια δεν θα είναι 1000 αλλά κανα εκατομμύριο;
Βρε μην γίνεστε ραγιάδες και θύματα του marketing.
To marketing δεν έχει ιερό και όσιο.
Θα πατήσει ακόμα και πάνω στον πόνο του αλλουνού για να αναδειχτεί και εσείς αντί να το καταδικάζετε θα το επικροτείτε....
Μην γίνεστε ραγιάδες. Πέρασε αυτό από την τουρκοκρατία άσχετα αν μερικοί κοτζαμπάσιδες έτσι μας θέλουν ακόμα.
Τωρα ποιός είναι ο κοτζάμπασης, ποιος ο ραγιάς και ποιος ο πασάς ας αναρωτηθεί ο καθένας μόνο του.


Γρηγόρη καταλαβαίνω τι εννοείς. Και σε ένα μεγάλο βαθμό συμφωνώ με την σκέψη σου. Απλά εστιάζω περισσότερο στο πρακτικό μέρος του θέματος το οποίο είναι οτι κόσμος πεινάει.Σήμερα.Συμφωνώ οτι αύριο αν δεν αλλάξει κάτι δραστικά θα πεινάσουν πιο πολλοί. Αλλά σήμερα μπορούμε να κάνουμε κάτι προκειμένου να ανακουφίσουμε ελάχιστα τον πόνο κάποιων? Αν ναι, καλώς. Ρωτάς έναν φίλο αν χρειάζεται το forum για να το κάνει. Μπορεί να το κάνει και εκτός forum χωρίς τυμπανοκρουσίες. Μπορεί και όχι. Για εμένα δεν έχει σημασία. Ας το κάνει μέσω του forum και ας το διατυμπανίζει παντού. Αρκεί να πιάσει τόπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37490 από KERBEROS
Η ΜΠΑΛΑ ΧΑΘΗΚΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Σ' αυτό το θέμα είναι καλύτερα να μη συζητήσουμε τις απόψεις μας περί ελεημοσύνης!

Πιθανά κριτήρια:

1) Άνεργος ή άνεργοι στην οικογένεια (επαλήθευση με κάρτα ανεργίας). -Το μόνο σίγουρο κριτήριο-
2) (Χαμηλο)συνταξιούχοι (ΕΚΑΣ)- χαμηλόμισθοι (αναγκαστικά θα βασιστούμε σε μαρτυρίες, αν και το
εκκαθαριστικό, θα ήταν το κατάλληλο τεκμήριο)
3) Μονογονεϊκές οικογένειες (πάλι μαρτυρία χρειάζεται, αλλά και εύκολα αποδεικνύεται).

Προτείνετε κι άλλα κριτήρια κι όχι μόνο επαίνους. Οι έπαινοι θα έχουν νόημα μόνο αν η προσπάθεια στεφθεί με επιτυχία.

Και μια επισήμανση: η "ενεργειακή φτώχεια" πλέον χτυπά πολύ μεγάλο αριθμό ανθρώπων, ακόμα και της μεσαίας τάξης. Γνωρίζω ανθρώπους που από πέρισυ δυσκολεύονται πραγματικά να ζεστάνουν το σπίτι τους κι ούτε ρακένδυτοι είναι ούτε πάμφτωχοι. Εγώ θα έλεγα ότι σχεδόν όλοι μας δυσκολευόμαστε, απλά αναζητούμε κάποιους, που αδυνατούν να ζεστάνουν το σπίτι τους, γιατί δε μπορούν να κάνουν αλλιώς.
Μακάρι να προσφερθούν πέλλετ, μπριγκέτες και ξύλα, για να μοιραστούν. Οι περισσότεροι που θα τα πάρουν σίγουρα θα τα έχουν ανάγκη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37494 από aithio
Ok παίδες...
Καταλαβαίνω την καλή πρόθεση και του Κώστα και του Τακη και του Στέργιου και την δικιά σου Πανο αλλά επιμένω ότι πρέπει να οργανωθούμε σαν κοινωνία και να απαιτήσουμε με τσαμπουκά να μην υπάρχουν Ελληνικές οικογένειάς που να κρυώνουν τα παιδιά τους και αυτός ο σκοπός όλων μου των πόστ σε αυτό το θέμα.
Ειναι ξεδιάντροπο να διπλασιάζει κανείς την τιμή του πετρέλαιο μέσα σε δύο χρόνια και μέσα στην κρίση τάχα μου για το λαθρεμπόριο και να μην ανοίγει ρουθούνι από εμάς τους 2000 εδώ μέσα.
Αυτή θα ήταν η πραγματική αλληλεγγύη. Να τους σκίζαμε τον πάτο.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37495 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: ΠΕΛΛΕΤ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (Διαβούλευση)

KERBEROS έγραψε: Γνωρίζω ανθρώπους που από πέρυσι δυσκολεύονται πραγματικά να ζεστάνουν το σπίτι τους κι ούτε ρακένδυτοι είναι ούτε πάμφτωχοι.


Πολύ σωστά Πέτρο υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί να δίνει τα χρήματα του αλλού (πχ. ιδιωτικό σχολείο παιδιών) και να παγώνει στο σπίτι (και τα παιδιά του). Αυτά είναι οι προτεραιότητες στο κεφάλι του καθενός μας.

Σίγουρα εμείς μιλάμε για αυτούς που θέλουν να ζεστάνουν το σπίτι τους και το μόνο που έχουν επιπλέον καλύψει είναι η πείνα τους.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37499 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: ΠΕΛΛΕΤ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (Διαβούλευση)

aithio έγραψε: Ok παίδες...
Καταλαβαίνω την καλή πρόθεση και του Τακη και την δικιά σου Πανο αλλά επιμένω ότι πρέπει να οργανωθούμε σαν κοινωνία και να απαιτήσουμε με τσαμπουκά να μην υπάρχουν Ελληνικές οικογένειάς που να κρυώνουν τα παιδιά τους και αυτός ο σκοπός όλων μου των πόστ σε αυτό το θέμα.
Ειναι ξεδιάντροπο να διπλασιάζει κανείς την τιμή του πετρέλαιο μέσα σε δύο χρόνια και μέσα στην κρίση τάχα μου για το λαθρεμπόριο και να μην ανοίγει ρουθούνι από εμάς τους 2000 εδώ μέσα.
Αυτή θα ήταν η πραγματική αλληλεγγύη. Να τους σκίζαμε τον πάτο.

Συμφωνούμε Γρηγόρη αλλά οχι εγώ καποιοι αλλοι τους ξαναβγαλανε να κυβερνησουν οπότε οι δρόμοι είναι για την μειοψηφία. Η πλειοψηφία τους ψήφισε(φυσικά γιατί φρόντισαν να τους τρομοκρατήσουν).

Ας τα πάμε αυτά στην Εκκλησία του Δημου να τα συζητήσουμε...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ