SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37368 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

DOOM_NX έγραψε: Έτσι όπως είδα το site και τους τιμοκαταλόγους σας, κ. Γκουντέλια, νόμιζα ότι μόνο τα Golden Nuggets είναι πιστοποιημένα. Όταν, επιτέλους, βρήκα το σωστό site της σερβικής Bio-therm, διαπίστωσα ότι είναι πιστοποιημένα. Εκτός αν μιλάμε για συνωνυμία στο εμπόρευμα, καλό θα ήταν να φαίνεται πιο ξεκάθαρα ότι τα bio-therm είναι DINplus πιστοποιημένα.

Θα σας καλέσω το πρωί αν είναι. Σχεδόν η ίδια τιμή που μου υποσχέθηκε ο μηχανικός, χωρίς τα νεύρα και τον πόνο (ευελπιστώ δηλαδή).

Και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους!

EDIT: Εν τω μεταξύ, χαζεύοντας τις πιστοποιήσεις, βρίσκω ενδιαφέρον το γεγονός ότι την ίδια τιμή έχουν:

  • Alfa Wood: Μη πιστοποιημένο pellet
  • Bioenergy Point: DIN 51731
  • Bio-therm: DIN EN 14961-2 (βαθμίδα ποιότητας Α1 - DINplus)


Πάντως το biotherm μην το φοβάσαι, είναι πολύ καλό (τουλάχιστον στη δική μου τη σόμπα καίγεται πολύ καλά και δεν αφήνει καθόλου κλινκερ)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37369 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Μάστορα, η αναφορά μου δεν ήταν στις "επιδόσεις" του kiturami, αλλά στις ευαισθησίες που μπορεί να έχει σε λίγο παραπάνω στάχτη. ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37381 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

DOOM_NX έγραψε:

Nasikas έγραψε:

Θα θρυμματιζόταν τόσο εύκολα; Κάτι μου λέει ότι έχει μπόλικη υγρασία για να συμβαίνει αυτό.

Συνήθως θρυμματίζεται πελλετ με πολύ χαμηλή υγρασία.

Βάλε στο σιλό 2 σακιά και βλεπεις. Στην καυση φαινονται όλα


Τώρα το είδα αυτό. Μ'αρέσει που το μοναδικό post κόντρα στο ρεύμα για την ποιότητα των εικονιζόμενων pellet έρχεται από άτομο που έχει για avatar τα "AlfaPellets". Προτείνεις κιόλας να αρχίσω να τα καίω, φίλε μου, ας είναι εκτός προδιαγραφών καυστήρα.

Νομίζω, παιδιά, πως αν ένα πράγμα ήταν αλήθεια από αυτά που μου είπαν σήμερα, τότε θα ήταν η προέλευση των ανωνύμων pellet. Ξέμειναν από σακούλες στην Alfa Wood ή αρχίζουν και πουλάνε δεύτερης διαλογής σακιά; Γιατί και για τα επώνυμά τους διάβασα ότι δεν είναι προβλέψιμα και ότι η ποιότητα αλλάζει από παρτίδα σε παρτίδα. Όπως και να 'χει, δεν ταιριάζουν στον Kiturami.

Και εκεί που πάω να μάθω δυο πράγματα για τα pellet, έρχεσαι και με μπερδεύεις. Στο manual γράφει:
  • Τα pellets που είναι εκτεθειμένα σε νερό ή υγρασία γίνονται με τον καιρό πριονίδια και χάνουν τις ιδιότητες τους ως καύσιμο.
  • Αν τροφοδοτήσετε τη μονάδα pellet με τέτοιου είδους καύσιμο και τη θέσετε σε λειτουργία η απόδοση του λέβητα θα είναι πολύ επηρεασμένη, η ισχύς του λέβητα θα μειωθεί και θα έχετε παραγωγή υπερβολικής τέφρας.
  • Χρησιμοποιώντας ξύλινα pellet πρώτης ποιότητας εξασφαλίζετε την άνετη λειτουργία της μονάδας και τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της. Προτείνεται να χρησιμοποιείτε pellet κλάσης Α1 ή Α2. Είναι σημαντικό να χρησιμοποιούνται pellet ποιότητας που προτείνει ο κατασκευαστής.

Όπως και σε άλλες πηγές, επισημαίνεται πως το υψηλό ποσοστό υγρασίας τα κάνει να φουσκώνουν και να θρυμματίζονται.


Φίλε επειδή είσαι νέος στο χώρο,όπως όλοι μας,ίσως να μη γνωρίζεις ότι ο κύριος Νασίκας μπορεί να είναι υπάλληλος της Alfawood,αλλά η προσφορά του στο θέμα πέλλετ είναι απείρως μεγαλύτερη από οποιουδήποτε άλλου εδώ μέσα,με προσωπικούς αγώνες,για να γίνει το πέλλετ γνωστό στην Ελλάδα και για να αρθεί η απαγόρευση χρήσης πέλλετ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη,ώστε να μπορώ εγώ και χιλιάδες άλλοι να καίμε πέλλετ νόμιμα,εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Και αυτές οι προσπάθειες του ξεκίνησαν από το μεράκι του για το πέλλετ και πολύ πριν συνεργαστεί με την Alfawood.
Φιλικά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37390 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

DOOM_NX έγραψε: Έτσι όπως είδα το site και τους τιμοκαταλόγους σας, κ. Γκουντέλια, νόμιζα ότι μόνο τα Golden Nuggets είναι πιστοποιημένα. Όταν, επιτέλους, βρήκα το σωστό site της σερβικής Bio-therm, διαπίστωσα ότι είναι πιστοποιημένα. Εκτός αν μιλάμε για συνωνυμία στο εμπόρευμα, καλό θα ήταν να φαίνεται πιο ξεκάθαρα ότι τα bio-therm είναι DINplus πιστοποιημένα.

Θα σας καλέσω το πρωί αν είναι. Σχεδόν η ίδια τιμή που μου υποσχέθηκε ο μηχανικός, χωρίς τα νεύρα και τον πόνο (ευελπιστώ δηλαδή).

Και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους!

EDIT: Εν τω μεταξύ, χαζεύοντας τις πιστοποιήσεις, βρίσκω ενδιαφέρον το γεγονός ότι την ίδια τιμή έχουν:

  • Alfa Wood: Μη πιστοποιημένο pellet
  • Bioenergy Point: DIN 51731
  • Bio-therm: DIN EN 14961-2 (βαθμίδα ποιότητας Α1 - DINplus)


Το Bio-therm είναι σέρβικο και η Envirotec που είναι η μητρική εταιρία στην Ελβετία,κατέχει γερμανική πιστοποίηση Din plus.
Το Bioenergy point είναι σέρβικο,χωρίς καμία πιστοποίηση.Απλά,όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των μη πιστοποιημένων πέλλετ που κυκλοφορούν στην αγορά,αναφέρει ότι φτιάχνεται σύμφωνα με το πρότυπο din 51731,χωρίς όμως να κατέχει την πιστοποίηση του ανεξάρτητου φορέα,δηλαδή τον έλεγχο του προϊόντος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37405 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;
Tο οποίο δεν σημαίνει κιόλας οτι το προϊόν είναι σκάρτο, αλλά δεν υπάρχει ο έλεγχος που υπάρχει σε ένα πιστοποιημένο προϊόν (για να δεις τι κάνει ο φόβος απώλειας της πιστοποιήσης)
Υπό αυτές τις συνθήκες ενδέχεται να υπάρξουν και μεταβολές ποιότητας για πολλούς και διάφορους λόγους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37420 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

mastoras έγραψε: Τα πέλλετ δεν είναι σοκολατάκια, ούτε γόβες για να αρέσουν η να ταιριάζουν στους καυστήρες και στις σόμπες. :lol:

Για να γίνουμε "ειδικοί" και για να μπούμε στην διαδικασία να κρίνουμε η να κράζουμε πέλλετ διάφορων εταιριών, θα πρέπει πρώτα να τα κάψουμε, αποκτώντας έτσι μια σχετική εμπειρία από καύση διαφόρων ποικιλιών πέλλετ.

Τα μου είπαν.....διάβασα...άκουσα κτλ......η τακτική αυτή δεν μας δίνει το δικαίωμα να κρίνουμε και να βγάζουμε αυθαίρετα, η λανθασμένα συμπεράσματα.

Ειδικός δεν είμαι ούτε το παίζω. Καταναλωτής που ψάχνομαι είμαι. Τα pellet της Alfa Wood που ήταν σε χύμα συσκευασία μπορεί εμένα να μη μου γέμισαν το μάτι, αλλά άλλα τόσα μέλη συμφώνησαν και αναφώνησαν "μακριά!".

Το δικαίωμα να κρίνω ένα προϊόν, να εκφράζω απόψεις και να αναζητάω συμβουλές νομίζω ότι μου δίνεται σαν μέλος αυτού του forum. Αν έχω παραβεί τους κανόνες, ας με αποκλείσουν οι διαχειριστές. Κυρίως, όμως, κατέκρινα το γεγονός ότι άλλο pellet περίμενα να δω κι άλλο pellet κατέβασε ο γερανός.

mastoras έγραψε: Σχεδόν όλα τα μηχανήματα "ζητούν" καλό καύσιμο.

Και ο kiturami είναι μια συσκευή θέρμανσης της σειράς. Ενα απλό HYUNDAI δεν χρειάζεται ντε και καλά βενζίνη χιλίων οκτανίων για να κινηθεί. :lol:

Μην είμαστε υπερβολικοί.....θα χάσουμε την μπάλα στο τέλος. :(


Μου λέτε ότι ο Kiturami είναι ένα boiler της σειράς. Τον έχετε εγκαταστήσει; Τον έχετε δοκιμάσει; Τον έχετε δει πώς καίει; Τον έχετε συγκρίνει με τους υπόλοιπους; Ή πέφτετε στην παγίδα να κρίνετε κάτι χωρίς να δοκιμάσετε, πράγμα για το οποίο με κατηγορείτε στην προηγούμενη παράθεση; Μήπως έχετε κανέναν καλύτερο να μου προτείνετε;

Εγώ, με βάση τα λίγα που ξέρω και τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, κάθε άλλο παρά καυστήρας της σειράς είναι. Έχει ανεπτυχθεί σε συνεργασία με Πανεπιστήμιο της Κορέας και έχει υποστεί εκτενείς ελέγχους. Τα 91.4% και 92% που αναφέρεται στην απόδοση κάθε άλλο παρά αυθαίρετα νούμερα είναι. Επίσης, είναι ο μόνος που βρήκα που έχει ενσωματωμένο boiler ζεστού νερού χρήσης και δουλεύει ακριβώς όπως είχαμε συνηθίσει με το boiler πετρελαίου μέχρι τώρα. Έχει δουλευτεί ελάχιστα στην Ελλάδα και μου κάνει εντύπωση πώς εσείς υποστηρίζετε ότι είναι της σειράς καθώς και ο κύριος στο τηλέφωνο χθες ότι τους ξέρει από πέρισυ για προβληματικούς καυστήρες.

Ακόμη, εδώ μέσα έμαθα ότι υπάρχουν καυστήρες και καυστήρες. Υπάρχουν καυστήρες που καίνε τα πάντα, αλλά έχουν μικρότερη απόδοση, υπάρχουν και καυστήρες για εξειδικευμένη καύση ενός και μόνο καυσίμου με στόχο της μεγιστοποίηση της απόδοσης. Τέτοιος καυστήρας θέλω να πιστεύω πως είναι ο Kiturami. Στα μάτια μου δεν είναι ένας λέβητας που καίει και βιομάζα και θα του βάλω ακόμη και τελευταίας ποιότητας καύσιμο, όπως θα έβαζα βενζίνη χαμηλών οκτανίων στο Nissan Micra. Περισσότερο για Nissan GT-R μου κάνει που ζητάει καλό καύσιμο για να αποδώσει τα μέγιστα. Όπως όταν ανοίγεις το πορτάκι ενός γρήγορου αυτοκινήτου και έχει ταμπέλα "Καύσιμο 98 τουλάχιστον", έτσι έχει κι ο Kiturami προειδοποιητικά αυτοκόλλητα "Pellet A1 και Α2 κατηγορίας τουλάχιστον". Ούτε καν την πιστοποιημένη κατηγορία EN-B. Αυτά είναι προδιαγραφές. Άπαξ και χρησιμοποιήσεις καύσιμο εκτός των προδιαγραφών οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί, βγαίνει αυτομάτως εκτός εγγύησης. Και πέραν της ζημιάς, θέλω προϊόν πιστοποιημένο, που θα ξέρω ότι από τη μία παρτίδα στην επόμενη θα υπάρχει μια συνοχή στην ποιότητα. Δε θα πληρώνω 300 ευρώ τον τόνο και η μία παλέτα να καίει καλά και η επόμενη μόνο να καπνίζει.

jps έγραψε: Το Bio-therm είναι σέρβικο και η Envirotec που είναι η μητρική εταιρία στην Ελβετία,κατέχει γερμανική πιστοποίηση Din plus.
Το Bioenergy point είναι σέρβικο,χωρίς καμία πιστοποίηση.Απλά,όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των μη πιστοποιημένων πέλλετ που κυκλοφορούν στην αγορά,αναφέρει ότι φτιάχνεται σύμφωνα με τα πρότυπο din 51731,χωρίς όμως να κατέχει την πιστοποίηση του ανεξάρτητου φορέα,δηλαδή τον έλεγχο του προϊόντος.

Έχεις δίκιο, δεν μπορώ να βρω την εταιρία του Bioenergy Point στη λίστα .

jps έγραψε: Φίλε επειδή είσαι νέος στο χώρο,όπως όλοι μας,ίσως να μη γνωρίζεις ότι ο κύριος Νασίκας μπορεί να είναι υπάλληλος της Alfawood,αλλά η προσφορά του στο θέμα πέλλετ είναι απείρως μεγαλύτερη από οποιουδήποτε άλλου εδώ μέσα,με προσωπικούς αγώνες,για να γίνει το πέλλετ γνωστό στην Ελλάδα και για να αρθεί η απαγόρευση χρήσης πέλλετ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη,ώστε να μπορώ εγώ και χιλιάδες άλλοι να καίμε πέλλετ νόμιμα,εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Και αυτές οι προσπάθειες του ξεκίνησαν από το μεράκι του για το πέλλετ και πολύ πριν συνεργαστεί με την Alfawood.
Φιλικά...

Όχι, δεν το γνώριζα ότι είναι υπάλληλος της Alfa Wood. Και για να πω την αλήθεια, δεν έχω σκοπό να ζητάω βιογραφικό από κάθε μέλος πριν του απαντήσω. Εγώ απάντησα αποκλειστικά μόνο στα λεγόμενά του. Μπορεί να είναι εξαίρετος άνθρωπος με πείρα και έργο (και μπράβο για τη συμβολή του στις δράσεις που αναφέρετε), παρ'όλα αυτά μου πρότεινε να κάψω καύσιμο εκτός προδιαγραφών στον καυστήρα που χρυσοπλήρωσα.

Από την άλλη, μόλις είχα μια τηλεφωνική επικοινωνία με την Οικοενέργεια και μου είπαν πως θα μου στείλουν την πιστοποίηση DINplus για τα pellet της Alfa Wood. Και ο μηχανικός μου με προειδοποίησε ότι με απειλούν με εξώδικο από την Οικοενέργεια και να πρότεινε να σταματήσω να γράφω γι'αυτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ