SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37439 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;
DOOM_NX απο που έβγαλες το συμπέρασμα ότι κατηγόρησα τον Kiturami :huh:

Με το να λέω ότι είναι μια συσκευή της σειράς, αυτό εσείς το θεωρείται υποβιβασμό του εν λόγου καυστήρα-λέβητα ? ......μην τρελαθούμε τώρα.

Mercedes δεν είναι πάντως, ένα απλό κορεάτικο HYUNDAI είναι.

Kiturami πετρελαίου έχω, και τέτοιες τύπου ατομικές μονάδες, έχω περάσει πολλές και τις γνωρίζω καλά.

Kiturami πέλλετ, όχι δεν ξέρω, ούτε ήρθα ακόμα σε επαφή με αυτούς.......μήπως αυτοί που τους έφτιαξαν [καυστήρες πέλλετ] είχαν προηγούμενη εμπειρία ? :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37441 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Ενα λεπτακι.
Κταληξαμε οτι τελικα το πελλετ ειναι της Alfa Wood απο οσο βλεπω.
Στηριζομενοι που?
Στη μαρτυρια ενος εμπορου κ στην ευπιστια του πελατη του?
Ωραιες αποδειξεις.
Υστερα φταιει ο Νασικας που λεει οτι καποιοι "πολεμουν" το Ελληνικο πελλετ κ ιδιως την Alfa Wood.
Mπορει οντως το πελλετ να ειναι της Αlfa μπορει κ οχι.
Oμως στερουμαστε αποδειξεων για να καταδικαζουμε ετσι ευκολα.
Doom δεν εχω σκοπο να σε θιξω αλλα πιστευω οτι απλως η μαρτυρια του εμπορου δεν λεει κατι.
Αποψη μου βεβαια.Μπορει να εχω κ αδικο.
Ας κρινει ο καθενας μονος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37443 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

Grecu_ έγραψε: ΥΓ2. Στη λίστα που λες δεν είναι ουτε η περίφημη σβαι-βαριεμαι-να-ξαναψαχνω-πως-γραφεται-σωστα-χοφερ, έχει όμως ÖNORM M 7135 και DINplus 7A040. Οπότε μάλλον δεν είναι απόλυτο κριτήριο το ότι ένας είναι σε μια συγκεκριμένη λίστα.


Αφού η Schweighofer είναι στη λίστα του DINplus που είναι αυστηρότερων προδιαγραφών πιστοποιητικό.

stergiosbik έγραψε: Ενα λεπτακι.
Κταληξαμε οτι τελικα το πελλετ ειναι της Alfa Wood απο οσο βλεπω.
Στηριζομενοι που?
Στη μαρτυρια ενος εμπορου κ στην ευπιστια του πελατη του?
Ωραιες αποδειξεις.
Υστερα φταιει ο Νασικας που λεει οτι καποιοι "πολεμουν" το Ελληνικο πελλετ κ ιδιως την Alfa Wood.
Mπορει οντως το πελλετ να ειναι της Αlfa μπορει κ οχι.
Oμως στερουμαστε αποδειξεων για να καταδικαζουμε ετσι ευκολα.
Doom δεν εχω σκοπο να σε θιξω αλλα πιστευω οτι απλως η μαρτυρια του εμπορου δεν λεει κατι.
Αποψη μου βεβαια.Μπορει να εχω κ αδικο.
Ας κρινει ο καθενας μονος.


Από τη μία ποσώς με ενδιαφέρει ποιος κατασκεύασε τα ανώνυμα σακιά, από την άλλη απλά αναφέρω γεγονότα. Αν δεν είναι της Alfa Wood, πρόβλημά τους. Αυτό είναι το κακό με τα ανώνυμα σακιά. Δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος.

Καλύτερα να μη γίνει κι αυτό ένα thread για τον Kiturami, είχα ανοίξει το κατάλληλο όταν ψαχνόμουν. Κατόπιν εορτής, δεν έχει νόημα να τον θάβετε.

ΥΓ: Τώρα που ξαναεπισκέφτηκα το πρώτο μου thread, βλέπω ότι ο Asteris είχε ήδη αναφερθεί στην ασυμβατότητα Alfa Wood και Kiturami.

Asteris έγραψε: Τον KRP-20 τον είδα πρώτη φορά αν θυμάμαι καλα στην ΔΕΘ του 2011. Τον ίδιο χειμώνα τον φόρεσε γνωστός που δεν γούσταρε άλλο τις αυξήσεις του πετρελαίου και έκαψε στην αρχή Alfawood και κατόπιν αυστριακό, όταν το δραμινό άρχισε να κάνει τρέλες και να του βγάζει μηνύματα λάθους και έσβηνε. Πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και έκαψε περίπου τα διπλά κιλά και κάτι από το πετρέλαιο. Τώρα αρχίζει και ακούγεται πολύ (έχουν και καλούτσικη φήμη από τις πετρελαιομονάδες τους) και λογική τιμή για λέβητα με ZNX. Ψήνομαι και γω, αλλά είναι λίγο βουβάλι και δεν τον βλέπω να χωράει στο λεβητοστάσιό μου...


Άλλος ένας λόγος που ορθώς δεν τα δέχτηκα σε περίπτωση που ήταν Alfa Wood.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37479 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Τα διάφανα σακιά χωρίς να γράφουν τίποτα θα τα επέλεγα μονο σαν οικονομική λύση. Εφόσον λοιπον ειναι οικονομικο συγκριτικά με άλλα
θα το έβλεπα αν είναι καλά συμπιεσμένο , αν έχει γυαλάδα εξωτερικά αν έχει αρκετή σκόνη μέσα στο σακί και εφόσον ολα αυτα ειναι οκ θα δοκίμαζα τουλάχιστον ένα σακί στην σόμπα (για λέβητα θέλει παραπάνω) για κλίνκερ φλόγα και απόδοση
Οπτικά πάντως όπως το δίχνεις δεν φαίνεται να είναι άσχημο και απότι καταλαβαίνω δεν έχεις μέτρο σύγκρισης μιας και είναι η πρώτη σου φορά με πέλλετ.
Οπτικά λοιπόν
1.Η σκόνη που έχει μέσα μου φαίνεται φυσιολογική (οποιο σάκο απο πιστοποιημένο γυρίσεις ανάποδα κάτι παρόμοιο θα δεις)
2.Το σκούρο χρώμα δεν μου λέει απαραίτητα ότι δεν είναι καλό.
3.Οταν λές ότι σπάει και θρυματίζεται εύκολα , όταν δεν έχεις μέτρο σύνκρισης μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Ολα σπάνε και θρυματίζονται και το δύσκολα που λες αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης απο άλλο πέλλετ δεν νομίζω να μπορείς εσύ να το συμπεράνεις.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sta1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37487 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Έχεις δίκιο, sta1, παρασύρθηκα λίγο στην περιγραφή μιας και δεν είχα μέτρο σύγκρισης πέραν των φωτογραφιών στο ίντερνετ. Από την άλλη, δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν είναι πιστοποιημένο και δε θα ρίσκαρα με τίποτα να το χρησιμοποιήσω στο συγκεκριμένο καυστήρα. Το θέμα της τιμής είναι διαφορετικό και φυσικά και δε θα έδινα 300 ευρώ για ένα τόνο ανώνυμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37500 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

DOOM_NX έγραψε: Έχεις δίκιο, sta1, παρασύρθηκα λίγο στην περιγραφή μιας και δεν είχα μέτρο σύγκρισης πέραν των φωτογραφιών στο ίντερνετ. Από την άλλη, δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν είναι πιστοποιημένο και δε θα ρίσκαρα με τίποτα να το χρησιμοποιήσω στο συγκεκριμένο καυστήρα. Το θέμα της τιμής είναι διαφορετικό και φυσικά και δε θα έδινα 300 ευρώ για ένα τόνο ανώνυμο.


Kαι πάρα πολύ καλά κάνεις. To βασικό που ειπώθηκε είναι οτι δεν είναι απαραίτητα σκάρτο, σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίστηκε κάνεις οτι είναι σίγουρα καλό.
Όσο για τον kiturami, δεν στον θάβει κανείς θαρρώ, άλλα όπως και να το κάνουμε, δεν είναι και δεν θα γίνει ποτέ ferrari. :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ