SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37427 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

jps έγραψε:
Φίλε επειδή είσαι νέος στο χώρο,όπως όλοι μας,ίσως να μη γνωρίζεις ότι ο κύριος Νασίκας μπορεί να είναι υπάλληλος της Alfawood,αλλά η προσφορά του στο θέμα πέλλετ είναι απείρως μεγαλύτερη από οποιουδήποτε άλλου εδώ μέσα,με προσωπικούς αγώνες,για να γίνει το πέλλετ γνωστό στην Ελλάδα και για να αρθεί η απαγόρευση χρήσης πέλλετ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη,ώστε να μπορώ εγώ και χιλιάδες άλλοι να καίμε πέλλετ νόμιμα,εδώ στη Θεσσαλονίκη.
Και αυτές οι προσπάθειες του ξεκίνησαν από το μεράκι του για το πέλλετ και πολύ πριν συνεργαστεί με την Alfawood.
Φιλικά...


Καλά είναι να αποφεύγουμε τις άνευ λόγου αγιογραφήσεις. Ο κ Νασίκας εμφανίζεται εδώ με το λογότυπο της εταιρίας που εργάζεται και έχει δικαίωμα ο κάθε ένας που διαφωνεί μαζί του ή με πρακτικές της εταιρείας του να διατυπώσει τις αντιρρήσεις του και να ζητά απαντήσεις.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37430 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
DINplus για Alfa Pellet? Aυτό θέλω κι εγώ να το δω.

H λίστα που έδωσες τι ακριβώς περιλαμβάνει? (untreated wood briquettes???)

Οσο για την αναλογία Kiturami και GT-R, μόλις τα ισοπέδωσες ολα :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37432 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

DOOM_NX έγραψε: ...Και ο μηχανικός μου με προειδοποίησε ότι με απειλούν με εξώδικο από την Οικοενέργεια και να πρότεινε να σταματήσω να γράφω γι'αυτή...


Μερικές φορές οι ενέργειές μας έχουν αποτελέσματα αντίθετα από τα επιδιωκόμενα...
Πρέπει να προσέχουμε μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι...


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37433 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

Grecu_ έγραψε: DINplus για Alfa Pellet? Aυτό θέλω κι εγώ να το δω.

H λίστα που έδωσες τι ακριβώς περιλαμβάνει? (untreated wood briquettes???)

Οσο για την αναλογία Kiturami και GT-R, μόλις τα ισοπέδωσες ολα :woohoo:

Ναι κι εγώ ανυπομονώ να το δω. 3 φορές διαφώνησα και 3 φορές υποστήριξε ότι υπάρχει και μπορεί να τη βρει και να μου τη στείλει με email.

Η λίστα παραπάνω αφορά στους κατόχους πιστοποιητικού DIN 51731. Είναι πιο ελαστικός έλεγχος για μπριγκέτες και πέλλετς που δεν προορίζονται για καύση σε boiler αυτόματης τροφοδοσίας, αν κατάλαβα καλά.

"The DIN standard also stipulates limit values for untreated wood briquettes that are not suitable for automatic-feed, wood pellet boilers.

The differences in the requirements tested in the course of awarding the quality Mark "DINplus" lie in the limit values of some of the product characteristics. Abrasion behaviour is not tested in the course of this certification."


Σχετικά με την αναλογία, αυτό μου ήρθε σαν fanboy της Nissan! :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37435 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Για να το πάμε στο άλλο άκρο :evil: , τι γινεται ομως ΑΝ όμως ο kiturami δεν ειναι gt-r αλλά ένα lada (τυχαία μάρκα που δεν χαίρει εκτίμησης niva excluded) που αν δεν το ταίσεις οτι καλύτερο θα αρχίσουν να μπουκώνουν φίλτρα, να χαλάνε οι αντλίες και από το βουλωμένο φίλτρο να πάθει και λάστιχο? :silly:

ΥΓ. Δεν λέω οτι ισχύει για τον kiturami, χωρίς εμπειρία πάνω του τον θεωρώ απλά ένα τίμιο μηχανάκι

ΥΓ2. Στη λίστα που λες δεν είναι ουτε η περίφημη σβαι-βαριεμαι-να-ξαναψαχνω-πως-γραφεται-σωστα- χοφερ, έχει όμως ÖNORM M 7135 και DINplus 7A040. Οπότε μάλλον δεν είναι απόλυτο κριτήριο το ότι ένας είναι σε μια συγκεκριμένη λίστα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_. Αιτία: προς αποφυγη παρεξηγησεων (που δεν αποφευχθηκαν...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37438 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

Grecu_ έγραψε: Για να το πάμε στο άλλο άκρο :evil: , μήπως όμως ο kiturami δεν ειναι gt-r αλλά ένα lada (τυχαία μάρκα που δεν χαίρει εκτίμησης niva excluded) που αν δεν το ταίσεις οτι καλύτερο θα αρχίσουν να μπουκώνουν φίλτρα, να χαλάνε οι αντλίες και από το βουλωμένο φίλτρο να πάθει και λάστιχο? :silly:

ΥΓ. Δεν λέω οτι ισχύει για τον kiturami, χωρίς εμπειρία πάνω του τον θεωρώ απλά ένα τίμιο μηχανάκι

Άμα είναι ο Kiturami Lada, τότε οι ελληνικοί καυστήρες pellet που βγάζει μέχρι και το τελευταίο χυτήριο, χωρίς όλους αυτούς τους ηλεκτρονικούς αισθητήρες και ενσωματωμένο boiler ΖΝΧ, τι είναι; :unsure:

Κοίταξε βασικά μπορεί και να έχεις ένα δίκιο αν ισχύει το 96% της απόδοσης που υπόσχονται. Ποιος φορέας πιστοποίησης εγγυάται το 96% του ελληνικού λέβητα είπαμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ