SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37017 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

DOOM_NX έγραψε: Κατάλαβα. Πρέπει να βρούμε pellet της προκοπής τώρα. Δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν. Όποιος θέλει να βοηθήσει σχετικά με μάρκες είναι ευπρόσδεκτος. Καρδίτσα είναι ο καυστήρας.

Εν τω μεταξύ στο εγχειρίδιο προτείνονται οι βαθμίδες pellet Α1 και Α2. Και προτεινόμενα χαρακτηριστικά:

Διάμετρος 6mm
Μήκος ≤ 32mm
Πυκνότητα ≥ 640 kg/m3
Περιεκτικότητα σε σκόνη ≤0.7%
Υγρασία ≤10%


Σώθηκα... :unsure:


φίλε DOOM_NX σου εύχομαι καλές καύσεις με τον kiturami και εγώ τον γλυκοκοίταζα αυτό τον λέβητα
για το πελλετ κακός πήρες τηλ και δεν είπες ποιος είσαι και τι ακριβώς συμβαίνει πρέπει να κάποια στιγμή να καθαρίζει η μπουγάδα με όλους τους αεριτζήδες που γυρνάνε δεξιά και αριστερά και το παίζουν και ειδήμονες

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37019 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

Grecu_ έγραψε: Το λοιπόν, απ'οτι κατάλαβα, το pellet στο έφερε συνεργάτης της οικοενεργειας, όχι η ίδια (ο λεγόμενος "μηχανικός"). Μήπως να σου ξεκαθάριζε ο ίδιος τι ακριβώς σου πούλησε, με στοιχεία όμως? Οχι "ακουσέ με, γερμανικό είναι σε λέω".

Αμ δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα τελικά!

Αυτή τη στιγμή έχω κάπου στο 15-16 πίεση και προσπαθώ να ηρεμίσω από την όλη κατάσταση.

Έρχεται ο μηχανικός στο σπίτι μιλώντας στο κινητό. Περιμένωντας να τελειώσει καταλαβαίνω ότι μιλάει για το δικό μας θέμα και ότι κάπου έγινε λάθος. Πριν το κλείσει, ζητάνε από την άλλη άκρη της γραμμής το κινητό της μητέρας μου, το οποίο και δίνω. Με το που το κλείνει, μας ρωτάει ο μηχανικός: "Μπήκατε και γράψατε στο ίντερνετ για μένα επώνυμα και την εταιρία και δημιουργήσατε θέμα;" "Ούτε καν", λέω εγώ, "ανώνυμα έγραψα ότι έγραψα. Φυσικά και δεν είχα πρόθεση να εκθέσω κανέναν επώνυμα. Το όνομα της εταιρίας που κάνει την εισαγωγή-διακίνηση το ανέφερα γιατί ήταν το μόνο στοιχείο που είχα πάνω στα διάφανα τσουβάλια. Έψαχνα να βρω τι σόι pellet είναι αυτά."

Δεν προλαβαίνω να τελειώσω αυτό που λέω και χτυπάει το κινητό της μητέρας μου και αυτή το δίνει σε μένα. Για τα επόμενα 17 λεπτά, ένας εκπρόσωπος της εταιρίας Οικοενέργεια, που ούτε καν μου συστήθηκε, με είχε στήσει στον τοίχο και μου ζητούσε τα ρέστα γιατί ανέφερα το όνομα της εταιρίας τους σ'αυτό εδώ το forum. Με κατηγόρησε και για συκοφαντική δυσφήμιση, αν είναι δυνατόν. Μάταια προσπαθούσα να του δώσω να καταλάβει ότι δεν τα είχα βάλει με την εταιρία τους και απλά τους ανέφερα ως στοιχείο για την προέλευση των pellet. Μου τόνισε πόσο σοβαρή εταιρία είναι, μου είπε ότι τα ανώνυμα pellet είναι της Alfa Wood, καθώς και ότι η ποιότητά τους είναι μια χαρά, παρά τις παρατηρήσεις που έγραψα περί χρώματος και θρυμμάτων. Μου είπε, επίσης, για τον λέβητα της Kiturami ότι παρουσίαζε πρόβλημα με την καύση των pellet, γιαυτό γράφουν για Α1 και Α2 βαθμίδες. Όταν, τελικά, εγώ τον ρώτησα τι ακριβώς ζητάει από μένα, η απάντηση που πήρα ήταν να έρθω στο forum και να αποκαταστήσω την τιμή της εταιρίας και να γράψω ότι το λάθος έγινε από την εταιρία που τα παρήγγειλε. Φυσικά και συμφώνησα και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το κάνω, εφόσον υποστήριξαν ότι έστειλαν τα σωστά pellet που τους παραγγέλθηκαν.

Με το που το κλείνω, ετοιμάζομαι να ζητήσω εξηγήσεις από το μηχανικό να μάθω τι παίχτηκε. Είχε συνεννοηθεί να του στείλουν DIN+ πρώτης κατηγορίας pellet. Αυτός δεν τα είδε καν, οι συνεργάτες του τα φόρτωσαν και μας τα έφεραν. Έκαναν λάθος από την Οικοενέργεια και έστειλαν pellet Alfa Wood, λαρισαίικα. Ο δε μηχανικός νόμιζε ότι είχαμε μπροστά μας pellets επώνυμα με ετικέτες στη συσκευασία και όλα. Μένω λίγο κόκκαλο προς στιγμήν. "Καλά, έκαναν λάθος στην παραγγελία και μου ζητούσαν τα ρέστα στο τηλέφωνο;"

Να μην τα πολυλογώ, τους παίρνει τηλέφωνο μπροστά μας να λύσουμε την παρεξήγηση. Φυσικά, εκείνοι το βιολί τους, έλεγαν για τη δυσφήμιση στο ίντερνετ. Τους είπε πολύ ορθώς ότι σαν σωστοί επαγγελματίες θα έπρεπε να με καλέσουν και να ζητήσουν συγγνώμη για το λάθος. Άνθρωποι είμαστε, λάθη γίνονται, μπερδεύτηκε αυτός που φόρτωνε την παλέτα και έγινε ό,τι έγινε. Αν ζητούσαν μια συγγνώμη, θα τέλειωνε εκεί το θέμα και θα αλλάζαμε την παραγγελία.

Φυσικά, συμφωνώ με την άποψή του. Αν οι άνθρωποι αυτοί καίγονται τόσο πολύ για την εικόνα της εταιρίας τους προς τα έξω, τότε μια ταπεινή συγγνώμη για το μπέρδεμα και αλλαγή του προϊόντος θα ήταν αρκετά για να έρθω να τους δώσω συγχαρητήρια για τον άψογο τρόπο που χειρίστηκαν το θέμα. Είμαι της γνώμης πως όποιος διάβασε το θέμα μέχρι και το προηγούμενο μήνυμα, θα είχε βγάλει φταίχτη το μηχανικό και όχι την αποθήκη. Κακώς έκατσαν και ασχοληθήκαν με ένα θέμα που δεν υπήρχε. Το πρωί δεν είχα κανένα παράπονο από την Οικοενέργεια και δεν είχα να της προσάψω τίποτα. Πλέον, δε θέλω να έχω καμία απολύτως σχέση μαζί τους. Η παλέτα θα επιστραφεί σ'αυτούς, χρήματα φυσικά δεν θα φύγουν από μας και από αυτή τη στιγμή ψάχνομαι για άλλον προμηθευτή pellet.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι στιγμής. Βοηθήσατε όσο δε φαντάζεστε.

ΥΓ: Το site της οικοενέργειας έχει αλλάξει TLD από .COM σε .GR. Φυσικά και μπήκα στο δεύτερο, αλλά δεν είδα πουθενά να αναφέρονται pellets και θεώρησα πως πρόκειται για άλλη εταιρία. Τώρα που ξαναμπήκα, παρατήρησα ότι τα στοιχεία επικοινωνίας συμπίπτουν με αυτά στο αυτοκόλλητο. Αλλά, με κατηγόρησαν και γιατί έγραψα ότι το site στο αυτοκόλλητο δεν υπάρχει. Δεν ήξερα ότι πρέπει να δοκιμάσω όλα τα TLDs πριν βγάλω ένα link άκυρο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37029 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Δε φταιει καμμια οικοενεργεια φιλε μου.
Το 100% της ευθυνης το φερει ο μηχανικος.
Σε αυτον παρηγγειλες αυτος φταιει.Δικαιολογιες τυπου "νομιζα","οι συνεργατες μου εκαναν λαθος" ειναι παπαριες!
Να στο πω ωμα σας περασε για μ@λ@κες κ υπεθεσε οτι μπορει να σας κοροιδεψει!
Νομιζεις οτι αυτο εγινε για πρωτη φορα κ κατα διαβολικη συμπτωση τον επιασες στα "πρασσα"?
Αφου δεν τον "κοπανησες" να λεει κ ευχαριστω.
Γιατι αντι να ζητησει συγγνωμη σου ζητουσε κ τα ρεστα μεσα στο σπιτι σου!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stergiosbik.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37031 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

DIMITRIS38 έγραψε: φίλε DOOM_NX σου εύχομαι καλές καύσεις με τον kiturami και εγώ τον γλυκοκοίταζα αυτό τον λέβητα
για το πελλετ κακός πήρες τηλ και δεν είπες ποιος είσαι και τι ακριβώς συμβαίνει πρέπει να κάποια στιγμή να καθαρίζει η μπουγάδα με όλους τους αεριτζήδες που γυρνάνε δεξιά και αριστερά και το παίζουν και ειδήμονες

Ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη! Περιμένω κι εγώ να αποδώσει ο Kiturami, αν και τον αγοράσαμε λίγο στα τυφλά, αφού είναι καινούριος στην Ελλάδα και έχουν εγκατασταθεί ελάχιστοι. Προς το παρόν πρέπει να βρούμε asap καλό καύσιμο γιατί ήδη έχει μπει σε λειτουργία το καλοριφέρ με το πετρέλαιο που απόμεινε από πέρισυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37032 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

stergiosbik έγραψε: Δε φταιει καμμια οικοενεργεια φιλε μου.
Το 100% της ευθυνης το φερει ο μηχανικος.
Σε αυτον παρηγγειλες αυτος φταιει.Δικαιολογιες τυπου "νομιζα","οι συνεργατες μου εκαναν λαθος" ειναι παπαριες!
Να στο πω ωμα σας περασε για μ@λ@κες κ υπεθεσε οτι μπορει να σας κοροιδεψει!
Νομιζεις οτι αυτο εγινε για πρωτη φορα κ κατα διαβολικη συμπτωση τον επιασες στα "πρασσα"?
Αφου δεν τον "κοπανησες" να λεει κ ευχαριστω.
Γιατι αντι να ζητησει συγγνωμη σου ζητουσε κ τα ρεστα μεσα στο σπιτι σου!

Ο μηχανικός ζήτησε συγγνώμη για την αναστάτωση.
Η Οικοενέργεια από την άλλη ενώ ήξερε ότι έκανε λάθος, δεν το παραδέχτηκε σε μένα και από την άλλη μου ζητούσε να γράψω ότι έφταιγαν αυτοί που παρήγγειλαν!

Και να ήθελε να μας κοροϊδέψει ο μηχανικός, που δε νομίζω, τουλάχιστον έδειξε σωστό πρόσωπο στον πελάτη. Σε αντίθεση με τον κύριο που ζητούσε online αποκατάσταση της τιμής της Οικοενέργειας παρά το γεγονός ότι έκαναν λάθος στην αποστολή.

Και μόνο ότι είπαν στο μηχανικό ότι ανέφερα το όνομά του και έπειτα ζήτησαν να γράψω πως αυτός έκανε λάθος παραγγελία, λέει πολλά.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37039 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Ο μηχανικος -κατα την αποψη μου-δεν ειχε καμμια δουλεια να σε μπλεξει με την οικοενεργεια.
Σου εδωσε το τηλ. να μιλησετε να πειτε τι?Να σου τραβηξουν το αυτι κ να δικαιολογηθουν ταυτοχρονα!
Ενδιαφερουσα συμπεριφορα ανθρωπου που ζητα συγγνωμη!!!
Τελος παντων εσυ εισαι το αφεντικο κ κρινεις ποιος φταιει κ ποιος οχι.
Καλες καυσεις να εχεις φιλε μου!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ