SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36868 από DOOM_NX
SOS: Αξίζει αυτό το πέλλετ; δημιουργήθηκε από DOOM_NX
Καλημέρα παιδιά!

Ήρθε το πρωί το φορτηγό και μας κατέβασε 70 τσουβάλια pellet όπως το παρακάτω:



Είναι αυτό τώρα pellet της προκοπής;

Κατ'αρχάς, βάλαμε καυστήρα Kiturami με 92% απόδοση. Πάνω γράφει ότι πρέπει να καίει μόνο πρώτης ποιότητας pellet. Το συγκεκριμένο pellet που μας κατέβασε ούτε όνομα γράφει ούτε ποιότητα ούτε έχει κάνα πιστοποιητικό. Το μόνο που έχει είναι ένα αυτοκόλλητο του αποστολέα Οικοενέργεια με τα στοιχεία επικοινωνίας τους και ένα site που είναι ανενεργό. Κι ας τονίσαμε πόσες φορές ότι θέλουμε πρώτης κατηγορίας pellet. Από τα λίγα που διάβασα, στα αρνητικά συγκαταλέγεται το σκούρο χρώμα του και ότι θρυμματίζεται εύκολα. Δείτε τη σκόνη στο τσουβάλι. Μπορώ και θρυμματίζω εύκολα κάθε pellet απ'έξω από το τσουβάλι! Είναι τώρα παρτίδα για να την κρατήσουμε αυτή; Και να μας τη χρεώσει και 300 ευρώ; Σε λίγες ώρες θα έρθει από 'δω ο μηχανικός που ανέλαβε την εγκατάσταση και θέλω να ξέρω τη γνώμη σας για το αν πρέπει να τα κρατήσουμε ή να τα γυρίσουμε πίσω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX. Αιτία: Ορθογραφικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36874 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Φιλε μου συγγνωμη που θα στο πω αλλα τα ηθελε κ σενα ο κωλος σου!!!
Ειπες στον εμπορο οτι θελεις 1ης κατηγοριας πελλετ.
Τον ηξερες κ απο χτες?
Ας μην πω οτι ο εμπορος σου εστειλε αυτο που εχει μεγαλυτερο κερδος για να μην φανω κακος!
Μπορει καλλιστα ομως ο εμπορος να μην ξερει την τυφλα του κ να σου εστειλε αυτο που οντως αυτος θεωρει καλο.
Ενημερωσου πρωτα για να μην παιρνεις γουρουνι στο σακι.
Ο χωρος δυστυχως γεμισε με αεριτζηδες κ ο μονος τροπος προφυλαξης ειναι η ενημερωση.

Υ.Γ.
Να παιρνεις 3-4 τσουβαλακια απο το πελλετ που σε ενδιαφερει,να το δοκιμαζεις κ μετα να παραγγελνεις ποσοτητα εφ οσον μεινεις ευχαριστημενος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36877 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;

DOOM_NX έγραψε: Καλημέρα παιδιά!

Ήρθε το πρωί το φορτηγό και μας κατέβασε ένα 70 τσουβάλια pellet όπως το παρακάτω:


Είναι αυτό τώρα pellet της προκοπής;


Την προηγούμενη άνοιξη που υπήρξε έλλειψη, πήραμε στην πόλη μου ένα παρόμοιο ανώνυμο που πήγε να καταστρέψει όλα τα μηχανήματα. Τη μεγαλύτερη ζημιά την έπαθε ο προμηθευτής που δεν ήξερε τι να το κάνει και εν τέλει το ξεφορτώθηκε μισοτιμής σε κάτι μηχανήματα της θερμοστάλ που κείνε τα πάντα. Δεν λέω ότι είναι το ίδιο, που να το ξέρω, αλλά καλά είναι να επιλέγουμε πέλλετ που τάχουν δοκιμάσει και έχουν καλές κριτικές.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36879 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
@stergiosbik: Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτά που λες.

Μόνο που υποτίθεται ότι τα κανόνισε η μάνα μου με το μηχανικό που τον ήξερε εδώ και χρόνια. Με τον έμπορα δεν αναμιχθήκαμε καν. Αυτός ανέλαβε να μας βρει καλό pellet για τον καυστήρα που μας πέρασε, για να μην αγοράσουμε εμείς ό,τι να 'ναι. Και ερωτώ εγώ τώρα, αυτό είναι το καλό pellet; Ή να τον ξεχ€σω;

ΥΓ: Εννοείται ότι δεν το έχουμε πληρώσει ακόμα. Αλλά πόσο έχει φτάσει η τιμή του pellet; Δε νομίζω να δικαιολογεί 300 ευρώ μη πιστοποιημένο pellet! Γιατί για τέτοιες τιμές μας μιλούσε όταν ρωτούσαμε πόσο κοστίζει το καλό pellet. Και κάτι μου λέει ότι τόσο θέλει να μας το χρεώσει.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36881 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Για οτι-να-'ναι-πέλλετ φαίνεται αυτό, όχι πάντως wood pellet.
Εφόσον δεν έχεις λέβητα βιομάζας, μην ρισκάρεις να το κάψεις.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36887 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: SOS: Αξίζει αυτό το pellet;
Οι μηχανικοι δεν ειναι θεοι!Δεν ξερουν τα παντα!
Ιδιως σε "νεες" τεχνολογιες.
Το πελλετ δυστυχως η ευτυχως μονο με την εμπειρια μπορεις να το γνωρισεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ