Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34819 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

jps έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

jps έγραψε: Εννοείς το Schweighofer;

Ναι

Γιάννη μου φαίνεται περίεργο,γιατί δεν έχω ακούσει άλλη φορά παράπονα για το συγκεκριμένο πέλλετ,που είναι πράγματι πιστοποιημένο.
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποιες καταγγελίες για έναν ελληνάρα έμπορο που αντέγραφε τα σακιά του schweighofer,έβαζε πέλλετ από Βουλγαρία και τα πωλούσε σε πολύ χαμηλές τιμές...Αλλά από ότι άκουσα αυτόν τον πήραν στο κυνήγι. :cheer:

Εμενα να δεις ποσο περιεργο μου φανηκε αλλα ηταν το γνησιο σιγουρα και το πληρωσα σχετικα ακριβα(280)και εφοσον μου το αλαξανε ολο παλι καλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34822 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Grecu_ έγραψε: Κλειστοι δρομοι σε ρουμανια βουλγαρια ηταν για 4-5 μερες φετος, βαρια, βαρια, κι αυτο τον φλεβαρη. Για φτηνη δικαιολογια υπερ του προιοντος μου κανει.

Πολλές περισσότερες μέρες ήταν κλειστοί οι δρόμοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34823 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Fokion έγραψε:

-mike- έγραψε: fokion εχεις κανει τοσα πειραματα και δεν εχεις κανει το πειραμα με την αλλαγη βολτ στο μοτερ καυσαεριων,το περιμενω και αυτο


να σου πω την αμαρτια μου αν ειχα δει με το bio αναλλογο κλιγκερ με το alpha θα το σκεφτομουν για πιο αμεσα την δοκιμη.
Ασε δε που μ' αρεσουν αυτα τα πειραματα στο να καταλαβω πως δουλευει το ολο μηχανημα.

απο τους 2 ανεμιστηρες ποιος ειναι αυτος που επειρεαζει την καυση?
Αυτος της εξαγωγής των καυσαεριων ή ο αλλος?

και κατι ακομα
αν πες οτι ειμαστε στην 3 σκαλα και ανεβασω τα βολτ η ταχυτητα του ανεμιστηρα τοτε θα προσεγκιζει αυτην της σκαλας 4, σωστα? Αν ναι τοτε τι διαφορά εχουν? το feed rate του πελλετ?

η 5η ομως ειναι ηδη στα 230 bolt λογικά δεν μπορει να ανεβει αλλο... εκει τι κανεις?


λοιπον στην σομπα εχουμε 2 μοτερ,ανακυκλωσης και καυσαεριων.
τωρα τι κανει το καθενα:το μοτερ ανακυκλωσης ειναι αυτο το οποιο με τις ρυθμισεις που σου δινει καθοριζεις την ενταση του αερα που παρεχει η σομπα στον χωρο μας(εγω το εχω τερμα στα βολτ σε ολες τις σκαλες για να ψυχω και την σομπα περισσοτερο,απλα εχω περισσοτερο θορυβο κιολας
μοτερ κασαεριων:ειναι αυτο που καθοριζει την ενταση αερα στον χωρο καυσης της σομπας,αυτο ριθμιζετε ξεχωριστα για καθε σομπα καθως καμια εγκατασταση και πελλετ δεν ειναι ιδια π.χ με την δικη η του γειτονα.
στο αλλο ερωτημα δεν ξερω σε ποιο μοτερ απευθυνεσαι,εαν μιλας για το μοτερ ανακυκλωση δεν υπαρχει διαφορα,τωρα για το το feed rate του πελλετ ειναι καθορισμενο απο κατασκευαστη χωρις να μας δινει την δυνατοτητα να το αλλαξουμε
π.χ σκαλα και feed rate
1 800γρ.
2 1000γρ.
3 1200γρ.
4 1400γρ.
5 1600γρ.
αυτες οι τιμες ειναι σταθερες χωρις δυνατοτητα αλλαγης απο το χρηστη(ο πινακας ειναι ενδεικτικος,αλλαζει απο μοντελο σε μοντελο)
τωρα εαν εσυ βαλεις το μοτερ καυσαεριων στην 1 σκαλα στο 230 το αποτελεσμα που θα εχεις ειναι να καψεις αμεσως ολο το πελλετ και η σομπα να σβησει καθως το feed rate 800γρ που παρεχει στην 1 σκαλα για αυτην την ταση που εχεις δωσει ειναι πολυ λιγο,οπως και το αντιστρωφο 5 σκαλα μικρη ταση ατελης καυση παλι σβησιμο της σομπας καθως αυτη την φορα δεν προλαβαινει να το καψει.
εαν εχεις απορια ρωτα
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by -mike-.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34828 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Fokion έγραψε: Κερβερε ουσιαστικά αυτο κανω γι αυτο και δε πειραζω - ακομα - τις ρυθμισεις και μαλιστα με το πλεονεκτημα τον 2 διαφορετικών εγκαταστασεων, μια σομπα με μαξιμουμ μηκως σωληνων και μια με μινιμουμ.

Και το χτεσινο συμπερασμα που και οι 2 εβγαλαν παρομοια ποσοτητα κλιγκερ καιγοντας τις ιδιες ωρες και στην ιδια ταχυτητα κατι δειχνει.

Α! και παρατηρησα κατι που δεν ειχα ξανα δει. Ασπρη "αχλα" πανω στο τζαμι η οποια αρχιζε απο την μεση και πανω και οσο ανεβαινες "πυκνωνε"
Αυτο λεει κατι?
Σημερα το πρωι καθαρισε πολυ ευκολα με σκετο στεγνο χαρτι κουζινας


λογικα αυτο εγινε στην σομπα ενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34834 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

giogud έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Κλειστοι δρομοι σε ρουμανια βουλγαρια ηταν για 4-5 μερες φετος, βαρια, βαρια, κι αυτο τον φλεβαρη. Για φτηνη δικαιολογια υπερ του προιοντος μου κανει.

Πολλές περισσότερες μέρες ήταν κλειστοί οι δρόμοι.


Για καποιον περιεργο λογο θα διαφωνησω... :whistle:
Το οτι πολλοι μεταφορεις επελεξαν να μην βγουν στους δρομους φοβουμενοι τα χειροτερα δεν σημαινει οτι εμειναν με τα φορτηγα κολλημενα στους δρομους. Στις 2 εβδομαδες αποκλεισμου σε απομακρυσμενα χωρια αρχισε να βγαινει ο στρατος με την αστυνομια να δωσουν λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34836 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

γιαννης-δραμα έγραψε:

jps έγραψε:

"γιαννης-δραμα" έγραψε:

jps έγραψε: Εννοείς το Schweighofer;

Ναι

Γιάννη μου φαίνεται περίεργο,γιατί δεν έχω ακούσει άλλη φορά παράπονα για το συγκεκριμένο πέλλετ,που είναι πράγματι πιστοποιημένο.
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποιες καταγγελίες για έναν ελληνάρα έμπορο που αντέγραφε τα σακιά του schweighofer,έβαζε πέλλετ από Βουλγαρία και τα πωλούσε σε πολύ χαμηλές τιμές...Αλλά από ότι άκουσα αυτόν τον πήραν στο κυνήγι. :cheer:

Εμενα να δεις ποσο περιεργο μου φανηκε αλλα ηταν το γνησιο σιγουρα και το πληρωσα σχετικα ακριβα(280)και εφοσον μου το αλαξανε ολο παλι καλα!



Γιάννη για να καταλάβεις πόσο καλυμμένος είσαι στην περίπτωση του πραγματικά πιστοποιημένου πέλλετ,αν δεις τις πληροφορίες του φορέα πιστοποίησης ENplus,σε περίπτωση προβληματικού προϊόντος από κάποιο μέλος παραγωγό πέλλετ του ENplus έχεις δικαίωμα να στείλεις αναφορά παραπόνων και δείγμα του συγκεκριμένου προϊόντος στον ENplus και πίστεψε με αν έχεις δίκιο,θα δικαιωθείς,από όλους τους εμπλεκόμενους και με το παραπάνω.Κανένας δε ρισκάρει τη φήμη του.Ούτε ο φορέας πιστοποίησης,ούτε ο πιστοποιημένος παραγωγός.
Αυτό βέβαια δε συμβαίνει με τα μη πιστοποιημένα πέλλετ,αφού εκεί ο καθένας κάνει ότι θέλει και η φήμη της εταιρίας παίζει το ρόλο του ασανσέρ στο βωμό της χαμηλότερης τιμής διάθεσης του προϊόντος και των εκάστοτε συγκυριών.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ