Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122543 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

mastoras έγραψε:

dimitris11 έγραψε: Η δικια μου σομπα παθαινει αυτο απο τις πρωτες ωρες λειτουργιας με οποιοδηποτε πελετ.




Αυτό δεν γίνεται με τίποτα. :)

Το τζαμι μαυριζει μετα τις 5 ωρες και η σταχτη μαζευεται μετα τα τρια τσουβαλια καυσης.Σημασια εχει οτι το ποτηρακι μένει καθαρο αυτη ειναι η ουσια του θεματος αυτο ηθελα να πετυχω να μην εχω κλινγερ.
Δεν με απασχολει καθολου αν μαυριζει το τζαμι με απασχολει να δουλευει απροβληματιστα η σομπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122549 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Εχω βρει μετα απο πειραματισμους το κατωτερο οριο του αερα που πρεπει να εισερχετε ωστε να μενει καθαρο το ποτηρακι,κατω απο αυτο αρχιζει να μαζευεται η σταχτη στις γωνιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122560 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Αυτό που βλέπω είναι ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ. :huh:

Είναι γεμάτο το συρτάρι της στάχτης ? Η αυτή δεν κατάφερε να πάει σε αυτό.

Με τόσο στάχτη στον θάλαμο, είναι δυνατόν να μην μαυρίζει το τζάμι ?

Βασικός κανόνας όλων των κατασκευαστών σομπών είναι οι οδηγίες αποφυγής κολλήματος της στάχτης στο τζάμι. Απο εκεί και πέρα το μαύρισμα του τζαμιού είναι σίγουρο.

Για αυτόν τον λόγο αρκετές σόμπες έχουν δυνατές αεροκουρτίνες.....όχι για κάπνα, αλλά για την στάχτη.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122574 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Με εισαγωγη αερα απο εξω χωρις αεροκουρτινα ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

δεν μπαινει ο αερα απο εξω.

Με εισαγωγη αερα απο μεσα(θεωριτικα γιατι στην πραξη ερχετε απο εξω)Δες παρακατω φωτο.Και μαζι με τον αερα εισερχονται και μυρωδιες απο τα λιπη του αποροφητηρα και της καπνας της εξωτερικης.

Δεν θελω αεροκουρτινα θελω να ειναι σφραγισμενη καλα η σομπα απο παντου και να περνει αερα απευθειας απο εξω.
Και δεν ειναι ευκολο να σφραγισης 100% τη σομπα εγω δεν τα καταφερα,οταν δουλευει στο φουλ το μοτερ καυσαεριων κατα το σβησιμο ή αναμα της σομπας εισερχεται αερας απο το παραπανω σημειο στη φωτο.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122577 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Τι αλλο να σας πω για οτι πρεπει η σομπα να περνει αερα αποκλειστικα απο εξω γιατι αλλιως μειωνεται η αποδοση της.Φυσικα υπαρχει και ενα θετικο οταν περνει αερα απο μεσα ξηρενεται η ατμοσφαιρα και δεν εμφανιζεται υγρασια πουθενα.
Ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να ξηραινεις την ατμοσφαιρα του σπιτιου βαζεις κρυο αερα απο εξω και εγινε.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122584 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Νομίζω ότι εγώ έχουμε μπερδευτεί στην συζήτηση. :dry:

Τι σχέση έχει η εισαγωγή αέρα από έξω, με αέρα από μέσα, για τις μαυρίλες στο τζάμι ? Αν και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με αυτήν την περίπτωση, αλλά νομίζω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο. Ούτε γνωρίζω ένα μειώνεται η όχι η απόδοση της σόμπας.

Σχετικά με τις αεροκουρτίνες.
Αεροκουρτίνα ονομάζεται μια ιδιαίτερη, αλλά απλή κατασκευή στον θάλαμο καύσης, και κάτω από το πιατάκι. Σε μερικές άλλες έχω δει θυρίδες φυσήματος αέρα και στο ίδιο το πιατάκι. Μέρος του του αέρα [αναπνοή της σόμπας]εκτοξεύεται μέσω οπής, προς την κάτω μεριά του τζαμιού της σόμπας. Ο αέρας αυτός γλύφει την επιφάνεια του τζαμιού, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κολλήσει στάχτη επάνω στο κρύσταλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ