Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122084 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
η σόμπες πελλετ εχούν δευτερογενή αέρα? αφου κάνει υποπίεση δεν επιτρέπεται η αεροκουρτίνα .
πες οτι κόπηκε το ρεύμα ξέρεις τι θα βγάλει απο εκει μέσα ? Μ Ο Ν Ο Ξ Ε Δ Ι Ο
Αεροκουρτίνα σε σόμπα πελλετ είναι επικίνδυνο προσοχή !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122097 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Μικελ αν έχεις εφαρμόσει τις οδηγίες του κατασκευαστή για τις διαστάσεις του καπναγωγου και της καπνοδόχου δεν συμβαίνει τίποτα επικίνδυνο. Η αεροκουρτινα επίςης διατηρεί το τζάμι καθαρό. Η κυκλοφορία του αέρα στο εσωτερικό της συσκευής καύσης είναι κρίσιμη για την απόδοση της. Αν θελουμε να κάνουμε παρεμβαςεις ξεκινάμε πρώτα απο όσες παραμέτρους μας επιτρέπει να αλλάξουμε ο κατασκευαστής.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122161 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

dimitris11 έγραψε: Η δικια μου σομπα παθαινει αυτο απο τις πρωτες ωρες λειτουργιας με οποιοδηποτε πελετ.




Αυτό δεν γίνεται με τίποτα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122367 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Δημήτριος έγραψε: Μικελ αν έχεις εφαρμόσει τις οδηγίες του κατασκευαστή για τις διαστάσεις του καπναγωγου και της καπνοδόχου δεν συμβαίνει τίποτα επικίνδυνο. Η αεροκουρτινα επίςης διατηρεί το τζάμι καθαρό. Η κυκλοφορία του αέρα στο εσωτερικό της συσκευής καύσης είναι κρίσιμη για την απόδοση της. Αν θελουμε να κάνουμε παρεμβαςεις ξεκινάμε πρώτα απο όσες παραμέτρους μας επιτρέπει να αλλάξουμε ο κατασκευαστής.

Εχεις απόλυτο δίκιο . Πες μου ποια είναι η σόμπα που έχει αεροκουρτίνα και ποιες είναι οι πιστοποιήσεις που έχει . Σόμπες 4-6 χιλιάδων ευρώ και δεν εχουν τέτοιο πραγμα . μήπως να λέγαμε για τζάμι που δεν επιτρέπει τις επικαθίσεις ? Οι κατασκευαστές μιλάνε για ελάχιστο ύψος 3 μέτρα και βέβαια μισό μέτρο πάνω από το πιο ψηλό σημείο . Εγώ έχω φίλτρο νερού με μόλις ενα μέτρο ύψος - τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωσή ? Η σόμπα που έχει τοσο μαυρο τζάμι είναι από ατελή καύση .
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122378 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Η σόμπα μου είναι η Red Margherita air. Σχέση ποιότητας προς τιμή άριστη. Είναι μια απλή και αποτελεςματικη συσκευή που λειτουργεί τρίτο χρόνο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Πράγματι στη συγκεκριμένη η αεροκουρτινα είναι ενα επίμηκες άνοιγμα ,με πλάτος ενός περίπου χιλιοστού ,στο πάνω μέρος της πόρτας που επιτρέπει την είσοδο αέρα απο το χώρο απευθείας στο θάλαμο καύσης δημιουργώντας ενα στρώμα αέρα μεταξύ τζαμιου και φλόγας καθυστερωντας το μαύριςμα και την υπερθέρμανση και συμβάλωντας στην τελειοτερη καύση. Ατελής καύση γίνεται όταν δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο για την δεδομένη ποσότητα καυσίμου. Κάθε κατασκευαστής προτείνει τη δική του διαμόρφωση ανάλογα με τη συσκευή του αλλά στα περισσότερα εγχειρίδια που διάβασα πριν αγοράσω τη σόμπα ελάχιστο ύψος καπναγωγου προτείνεται το ενάμιση μετρό. Εσύ αναφέρεσαι στο ύψος της καπνοδόχου που στα διαμερίσματα την αποφεύγουμε λόγω κόστους και άλλων παραγόντων και καταφεύγουμε σε πατέντες. Υ.Γ. Έχω δει πολλα τζάμια απο σομπες αλλά και ενεργειακά τζάκια να μαυρίζουν
αμέσως, γιατί κατα το καθάρισμα δεν φρόντιζαν να απομακρύνουν την αιθάλη που το πανί άφηνε στην περίμετρο του τζαμιου με αποτέλεσμα σιγά σιγά να κλείνει η είσοδος της "αεροκουρτίνας".
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122468 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Οκ Θα ξαναδιαβάσω όλα τα εγχειρίδια που εχω και θα σου πω με λεπτομέρειες . Δεν έχεις άδικο αλλα δεν σου έχει τύχη να κοπεί το ρεύμα ενώ είναι σε πλήρη ισχύ ετσι δεν είναι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ