Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82828 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

thegoul έγραψε:

vasgri έγραψε:

mastoras έγραψε: Η σόμπα είναι μικρή και δεν τίθεται θέμα προβλήματος εάν η εισαγωγή είναι από μέσα στον χώρο.

Αυτό βέβαια εξαρτάται με τον χώρο, δεν το συστήνω σε όλα τα σπίτια. Αφού όμως το εγχειρίδιο χρήσης ορίζει την εισαγωγή από έξω, αυτό πρέπει να γίνει.

Κάνε μια προσπάθεια ακόμα με το μαγαζί, και εάν δεν βγει άκρη, πολύ ευχαρίστως να έρθω να ρίξω μια ματιά να δω τι σφάλμα έχουν κάνει οι "συνάδελφοι" ........για αμοιβή ούτε λόγος να γίνεται. :)

Μια παρέα είμαστε όλοι εδώ στο φόρουμ.

Τα λέμε αύριο, καλό βράδυ σε όλους !!!!

μαστορα και μονο που το λες οτι θα ρθεις αν υπαρχει προβλημα σε ευχαριστω. αν κατι χρειαστεις απο το νοσοκομειο που δουλευω (θεαγενειο θεσσαλονικης μακρια απο κει αλλα εστω και προληπτικα )ευχαριστως να σε βοηθησω οσο μπορω . το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα μελη του φορουμ αρκει να μου το πειτε. οσο αφορα το θεμα μας να σου πω μας ειπε ο τεχνικος της εντιλκαμιν να ανοιξουμε λιγο το παραθυρο για να παιρνει αερα η σομπα που ειναι ακριβως διπλα. το ανοιξαμε διαπλατα αναψαμε τη σομπα αλλα και παλι μαυριζει το τζαμι..οποτε ακρη δε εβγαλα. εφοσον ειχε πολυ αερα γιατι μαυριζει παλι το τζαμι? μαλλον τελικα χρειαζεται σωληνας .....



Έχω και εγώ σόμπα-νερού της edilkamin και είχα το ίδιο πρόβλημα με το μαυρισμένο τζάμι.Μαύριζε σε 5 περίπου ώρες ολόκληρο και δεν έβλεπα καθόλου μέσα.Το πρόβλημα λύθηκε σε μεγάλο βαθμό βγάζοντας το πάνω μονωτικό (σαν υαλοκόρδονο) που υπάρχει μεταξύ τζαμιού και μεταλλικού πλαισίου πόρτας.Να τονίσω ότι έχω άλλο μοντέλο της edilkamin και όχι την idro.

Και τωρσ η σομπα σου παιρνει αερα απο τον χωρο του σπιτιου και οχι απο τον σωληνα που δινει αερα κατω απο το ποτηρακι με σκοπο να πεταει τις σταχτες εκτος ποτηριου και να το κραταει καθαρο.
Καθαρισες το τζαμι αλλα αυξησες τις πιθανοτητες δημιουργιας κλινγκερ.
Εγω παλι εκανα το αντιθετο,βουλωσα ολες τις τρυπες απο οπου εμπαζε αερα η σομπα στο θαλαμο καυσης ,ναι τωρα το τζαμι μαυριζει περισοτερο αλλα η σομπα περνει αερα απο εκει που πρεπει "απ'εξω" και οχι μεσα απο το σπιτι.Γιατι ο ζεστος αερας του σπιτιου ειναι πολυτιμος και χρυσοπληρωμενος για να τον βγαζω εξω χωρις λογο και να τον ανανεωνω με κρυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82831 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
σκεψου αν αξιζει για ενα καθαρο τζαμι να αναπνεεις μονοξειδιο κλπ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82864 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Εγω μεγαλωσα με αεροθερμη σομπα πετρελαιου,καθε πρωι οι γονεις μου πριν την αναψουν καθαριζαν το τζαμι της.
Ειναι αστειο νομιζω να συζηταμε για μαυρισμενο τζαμι.Ναι με το πελετ μαυριζει περισοτερο ε και τι εγινε.
Το κλιγκερ ειναι προβλημα οχι το τζαμι.
Σημερα εκαψα ενα τσουβαλι αγνωστου ταυτοτητας,το εχω απο περυσι,ειχα παρει 5 τσουβαλια και ειχα καψει μονο το ενα γιατι μου ειχε δημιουργησει πολυ κλιγκερ.
Σημερα μετα το σερβις της σομπας(κλεισιμο τρυπων αερα) ειπα να το δοκιμασω,προς το παρον τα παει καλα(καηκε ενα τσουβαλι χωρις προβλημα),ελπιζω να βρηκα τη λυση με το κλιγκερ.
Θα δοκιμασω και το alfa wood που μου ειχε δημιουργησει και αυτο κλιγκερ να δω αν υπαρχει βελτιωση στο θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91156 από George1
Απαντήθηκε από George1 στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Καλησπέρα σας

Δεν ήξερα σε ποιό θέμα να το δημοσιεύσω και το έβαλα εδώ.
Ήθελα απο καιρό να γράψω αυτο το κέιμενο ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη.Βλέπω εδώ και 2-3 χρόνια για τον κόσμο να μαλώνει προγματικά
για το ποιό είναι και ποιό δεν είναι το καλύτερο πέλλετ για να κάψει στην σόμπα,λέβητα ή στο τζάκι του.
Είμαι 26 χρονών ιδιοκτήτης Βιομηχανίας Ξύλου (δεν είμαι παραγωγός πέλλετ,απλά ασχολούμαι με το έιδος όπως και αλλα είδη ξυλείας) και γνωρίζω πολύ καλά τις
ιδιότητες του κάθε ξύλου(όχι μόνο σε αυτα που γνωρίζει ο κόσμος
Π.Χ. οξιά,Δρύς,Έλατο,Πέυκο,Λεύκα,Πουρνάρι κ.α.).Για παράδειγμα ρε παιδιά μην το κουράζετε τόσο πολύ αν θέλετε να μην έχετε στάχτες και μηδέν κουραση στο
καθάρισμα αγοράστε ακριβό (δυστυχώς) πέλλετ απο Πεύκο,Ελατο και Λέυκα αλλα με πολύ λιγότερη θερμογόνο δύναμη (οπως και να το κάνουμε τα ελαφρόξυλα
βγάζουν λιγότερο ΄ζεστη),όμως είναι υπερβολικά πάνω οι τιμές των συγκεκριμένων πέλλετ μιας και τα ξύλα τα οποία γινονται είναι πανφθηνα σε σχέση με τα σκληροξυλα.Αν θέλετε
μεγαλύτερη αυτονομία στο καύσιμο και περισσότερη θερμογόνο δύναμη πάρτε Π.Χ. 100% Οξιά ή 100% Δρυς ή 50% Οξιά 50% Δρυς ή 80-90%% οξιά και δρυς και το υπόλοιπο 10%-20% κατάλοιπα
τροπικής ή ελαφρειάς ξυλείας (κατα την γνώμη μου το καλύτερο για μεγάλη αυτονομία) αλλά εδώ έχουμε φούλ καθάρισμα και ανακάτεμα στον αποθηκευτικό χώρο λόγο του ότι το σκληρό
ξύλο οσο καλά και να επεξεργαστεί θα έχει αρκετή σκόνη.Επίσης πάλι κατα την ταπεινή μου γνώμη επιλέξτε πέλλετ που έγινε απο ξυλεία χωρις φλοιό διότι σίγουρα το γνωρίζετε ότι
αυτό ρίχνει την υγρασία του ξύλου όμως δημιουργεί αρκετή σκόνη στην επεξεργασία του.
*Σίγουρα το καλύτερο πέλλετ ολών των εποχών όμως θα γίνει απο πριονίδα των MDF,ΝΟΒΟΠΑΝ,ΜΕΛΑΜΙΝΕΣ και απο τριβεία ξυλουργών διότι όλα αυτά περιέχουν φορμαλδεΰδη και θα εχουν
θερμογόνο δύναμη και θα βγάζουν μηδέν στάχτη(αλλα όποιος το κάνει είναι για φυλακή με τέτοια χημικά!!!).

Αυτή είναι η ταπείνή μου γνώμη μετα απο αρκετά χρόνια δουλειάς πάνω στην ξυλεία!


Σας Ευχαριστώ που διαβάσατε το κείμενο αυτό και συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά,συντακτικά μου λάθη.


Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91160 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

George1 έγραψε: Καλησπέρα σας

Δεν ήξερα σε ποιό θέμα να το δημοσιεύσω και το έβαλα εδώ.
Ήθελα απο καιρό να γράψω αυτο το κέιμενο ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη.Βλέπω εδώ και 2-3 χρόνια για τον κόσμο να μαλώνει προγματικά
για το ποιό είναι και ποιό δεν είναι το καλύτερο πέλλετ για να κάψει στην σόμπα,λέβητα ή στο τζάκι του.
Είμαι 26 χρονών ιδιοκτήτης Βιομηχανίας Ξύλου (δεν είμαι παραγωγός πέλλετ,απλά ασχολούμαι με το έιδος όπως και αλλα είδη ξυλείας) και γνωρίζω πολύ καλά τις
ιδιότητες του κάθε ξύλου(όχι μόνο σε αυτα που γνωρίζει ο κόσμος
Π.Χ. οξιά,Δρύς,Έλατο,Πέυκο,Λεύκα,Πουρνάρι κ.α.).Για παράδειγμα ρε παιδιά μην το κουράζετε τόσο πολύ αν θέλετε να μην έχετε στάχτες και μηδέν κουραση στο
καθάρισμα αγοράστε ακριβό (δυστυχώς) πέλλετ απο Πεύκο,Ελατο και Λέυκα αλλα με πολύ λιγότερη θερμογόνο δύναμη (οπως και να το κάνουμε τα ελαφρόξυλα
βγάζουν λιγότερο ΄ζεστη),όμως είναι υπερβολικά πάνω οι τιμές των συγκεκριμένων πέλλετ μιας και τα ξύλα τα οποία γινονται είναι πανφθηνα σε σχέση με τα σκληροξυλα.Αν θέλετε
μεγαλύτερη αυτονομία στο καύσιμο και περισσότερη θερμογόνο δύναμη πάρτε Π.Χ. 100% Οξιά ή 100% Δρυς ή 50% Οξιά 50% Δρυς ή 80-90%% οξιά και δρυς και το υπόλοιπο 10%-20% κατάλοιπα
τροπικής ή ελαφρειάς ξυλείας (κατα την γνώμη μου το καλύτερο για μεγάλη αυτονομία) αλλά εδώ έχουμε φούλ καθάρισμα και ανακάτεμα στον αποθηκευτικό χώρο λόγο του ότι το σκληρό
ξύλο οσο καλά και να επεξεργαστεί θα έχει αρκετή σκόνη.Επίσης πάλι κατα την ταπεινή μου γνώμη επιλέξτε πέλλετ που έγινε απο ξυλεία χωρις φλοιό διότι σίγουρα το γνωρίζετε ότι
αυτό ρίχνει την υγρασία του ξύλου όμως δημιουργεί αρκετή σκόνη στην επεξεργασία του.
*Σίγουρα το καλύτερο πέλλετ ολών των εποχών όμως θα γίνει απο πριονίδα των MDF,ΝΟΒΟΠΑΝ,ΜΕΛΑΜΙΝΕΣ και απο τριβεία ξυλουργών διότι όλα αυτά περιέχουν φορμαλδεΰδη και θα εχουν
θερμογόνο δύναμη και θα βγάζουν μηδέν στάχτη(αλλα όποιος το κάνει είναι για φυλακή με τέτοια χημικά!!!).

Αυτή είναι η ταπείνή μου γνώμη μετα απο αρκετά χρόνια δουλειάς πάνω στην ξυλεία!


Σας Ευχαριστώ που διαβάσατε το κείμενο αυτό και συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά,συντακτικά μου λάθη.


Γιώργος


Γιωργο γιατι λες οτι το πευκο εχει λιγοτερη θερμογονο δυναμη; απ'τα λιγα που ξερω πιστευω εχει περιπου την ιδια δυναμη αλλα απο το ρετσινι που εχει αφηνει καταλοιπα στις καμιναδες και γιαυτο δεν το προτιμαει ο κοσμος

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91167 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

George1 έγραψε: Καλησπέρα σας

Δεν ήξερα σε ποιό θέμα να το δημοσιεύσω και το έβαλα εδώ.
Ήθελα απο καιρό να γράψω αυτο το κέιμενο ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη.Βλέπω εδώ και 2-3 χρόνια για τον κόσμο να μαλώνει προγματικά
για το ποιό είναι και ποιό δεν είναι το καλύτερο πέλλετ για να κάψει στην σόμπα,λέβητα ή στο τζάκι του.
Είμαι 26 χρονών ιδιοκτήτης Βιομηχανίας Ξύλου (δεν είμαι παραγωγός πέλλετ,απλά ασχολούμαι με το έιδος όπως και αλλα είδη ξυλείας) και γνωρίζω πολύ καλά τις
ιδιότητες του κάθε ξύλου(όχι μόνο σε αυτα που γνωρίζει ο κόσμος
Π.Χ. οξιά,Δρύς,Έλατο,Πέυκο,Λεύκα,Πουρνάρι κ.α.).Για παράδειγμα ρε παιδιά μην το κουράζετε τόσο πολύ αν θέλετε να μην έχετε στάχτες και μηδέν κουραση στο
καθάρισμα αγοράστε ακριβό (δυστυχώς) πέλλετ απο Πεύκο,Ελατο και Λέυκα αλλα με πολύ λιγότερη θερμογόνο δύναμη (οπως και να το κάνουμε τα ελαφρόξυλα
βγάζουν λιγότερο ΄ζεστη),όμως είναι υπερβολικά πάνω οι τιμές των συγκεκριμένων πέλλετ μιας και τα ξύλα τα οποία γινονται είναι πανφθηνα σε σχέση με τα σκληροξυλα.Αν θέλετε
μεγαλύτερη αυτονομία στο καύσιμο και περισσότερη θερμογόνο δύναμη πάρτε Π.Χ. 100% Οξιά ή 100% Δρυς ή 50% Οξιά 50% Δρυς ή 80-90%% οξιά και δρυς και το υπόλοιπο 10%-20% κατάλοιπα
τροπικής ή ελαφρειάς ξυλείας (κατα την γνώμη μου το καλύτερο για μεγάλη αυτονομία) αλλά εδώ έχουμε φούλ καθάρισμα και ανακάτεμα στον αποθηκευτικό χώρο λόγο του ότι το σκληρό
ξύλο οσο καλά και να επεξεργαστεί θα έχει αρκετή σκόνη.Επίσης πάλι κατα την ταπεινή μου γνώμη επιλέξτε πέλλετ που έγινε απο ξυλεία χωρις φλοιό διότι σίγουρα το γνωρίζετε ότι
αυτό ρίχνει την υγρασία του ξύλου όμως δημιουργεί αρκετή σκόνη στην επεξεργασία του.
*Σίγουρα το καλύτερο πέλλετ ολών των εποχών όμως θα γίνει απο πριονίδα των MDF,ΝΟΒΟΠΑΝ,ΜΕΛΑΜΙΝΕΣ και απο τριβεία ξυλουργών διότι όλα αυτά περιέχουν φορμαλδεΰδη και θα εχουν
θερμογόνο δύναμη και θα βγάζουν μηδέν στάχτη(αλλα όποιος το κάνει είναι για φυλακή με τέτοια χημικά!!!).

Αυτή είναι η ταπείνή μου γνώμη μετα απο αρκετά χρόνια δουλειάς πάνω στην ξυλεία!


Σας Ευχαριστώ που διαβάσατε το κείμενο αυτό και συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά,συντακτικά μου λάθη.


Γιώργος


Εντελώς λάθος τα συμπεράσματά σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ