Μπερδεμένος με τα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31115 από Georgaros8
Μπερδεμένος με τα pellet δημιουργήθηκε από Georgaros8
Χαιρετώ την παρέα!

Από το καλοκαίρι, σκεπτόμενοι την επερχόμενη "καταστροφή" από το πετρέλαιο, αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να κόψουμε το πετρέλαιο, και εγκαταστήσαμε στο διαμέρισμα μια σόμπα Ecoforest Suez (στο κοντινό μέλλον ίσως αντικαταστίσουμε και το τζάκι μας με ενεργειακό, οπότε θα ξαναχρειαστώ τα φώτα σας μάλλον).

Μιάς και αρχίζουν σιγά σιγά τα κρύα, θα ξεκινήσουμε να την λειτουργούμε σύντομα, και τίθεται το θέμα αγοράς pellets. Εδώ υπάρχει πλέον το δίλημμα, και κάποια ερωτήματα, ελπίζω οι πιο έμπειροι να μπορέσουν να βοηθήσουν:

1. Διάβαζα το "τι pellet καίτε; Βαθμολογίστε το", και απ'ο,τι καταλαβαίνω, τα 2 "top" pellets είναι τα Schweighofer και τα Ecopellet-Megapellet. Υπάρχει κάπου μία σύγκριση αυτών των 2, ή κάποιος που έχει κάψει και τα 2 να μου πεί εντυπώσεις; Από το λίγο που έψαξα, κατάλαβα ότι τα δεύτερα είναι πιό φθηνά, αλλά τα πρώτα καίνε πολύ καλά.

1α. Στα "megapellet" διαβάζω για υγρασία 5%, ενώ στα schweighofer "0.5%"! Πως είναι δυνατον να έχει τοσο μικρό ποσοστό υγρασίας; Μου έκανε τρομερή εντύπωση (και καχυποψία μπορω να πω)..!

2. Εναλλακτικά, ποιά pellets έχουν "καλό" όνομα στην αγορά; (Σίγουρα όχι τα Alfawood και τα ΜΑΚΗ) Κάποια που να έχουν μια καλή σχέση απόδοσης/τιμής;

3. Τα "Drauholz" τα έχει κάψει κανείς; Εντυπώσεις;

4. Ποιά pellet να αποφύγω "όπως ο διάβολος το λιβάνι";

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες και την βοήθεια!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31127 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Μπερδεμένος με τα pellet
Εχουν γραφτει αρκετα πραγματα για τα πελλετ,
αλλα αυτον τον καιρο κανει ο κυριος Μοσχαλης να ναι καλα καποια τεστ που λογικα θα σε βοηθησουν να
καταληξεις καπου.
κοιταξε εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...6&id=24175&Itemid=53

υ.γ. Τα "Drauholz" τα εχω καψει κ ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος αλλα δεν εχω μεγαλο βαθμο συγκρισης με αλλα καθοτι δεν εχω δοκιμασει κ πολλα.

Περιμενουμε τα αποτελεσματα του κ.Μοσχαλη να δουμε διαφορες.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by frakyd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31131 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Μπερδεμένος με τα pellet

Georgaros8 έγραψε: ...
2. Εναλλακτικά, ποιά pellets έχουν "καλό" όνομα στην αγορά; (Σίγουρα όχι τα Alfawood και τα ΜΑΚΗ) Κάποια που να έχουν μια καλή σχέση απόδοσης/τιμής;

...


Θέλεις το πέλλετ για τη σόμπα ή για να το βάλεις να τρέξει σε καμιά κούρσα και να βγει πρώτο; Άνοιξε τη σελίδα με τα συγκριτικά τεστ και θα δεις τα καλύτερα και τα καλά. Παρεμπιπτόντως το Alfawood βγήκε απο τα καλύτερα και το ΜΑΚΗ που έκαιγα εγώ πέρυσι μια χαρά ήταν, μέχρι τα μέσα του Γενάρη. Αν βέβαια υπάρχει χρήμα άφθονο παίρνεις ένα αυστριακό νάσαι "κύριος".

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31133 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Μπερδεμένος με τα pellet

Georgaros8 έγραψε: 1α. Στα "megapellet" διαβάζω για υγρασία 5%, ενώ στα schweighofer "0.5%"! Πως είναι δυνατον να έχει τοσο μικρό ποσοστό υγρασίας; Μου έκανε τρομερή εντύπωση (και καχυποψία μπορω να πω)..!!


αδύνατον ...κάτι μπερδέψατε...μήπως το Schweighofer αναφέρεται σε στάχτη? το πέλλετ έχει πάντα κάποια υγρασία, περίπου στο 5%, ενώ η περιεκτικότητα σε στάχτη κυμαίνεται μεταξύ 0,4 και 1%

Georgaros8 έγραψε: 2. Εναλλακτικά, ποιά pellets έχουν "καλό" όνομα στην αγορά; (Σίγουρα όχι τα Alfawood και τα ΜΑΚΗ)


άλλο το όνομα, άλλο η ποιότητα...έχω δεί πολύ καλά πέλλετ και από τα δύο ονόματα που αναφέρετε.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31140 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Μπερδεμένος με τα pellet
www.schweighofer.at/en/products-sales/products/wooden-fuel.html

"Moisture content approx. 10%"

Στα 0,5% ειναι η σταχτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31145 από Georgaros8
Απαντήθηκε από Georgaros8 στο θέμα Μπερδεμένος με τα pellet
Αναφέρομαι στο οτι κάποια εχουν "μεικτές" κριτικές από τους χρήστες, και μιας και μιλάμε για επένδυση χρημάτων, δεν θα θέλαμε να ρισκάρουμε για το αν θα πέσουμε σε "καλή" παρτίδα ή όχι. Βλέπω την Ελληνική αγορά με αρκετή καχυποψία, διότι όταν βλέπω σχόλια του τύπου "η πρώτη παρτίδα που μου έστειλαν ήταν καλή, και οι επόμενες χάλια", με αυτά που έχω δει, με κάνουν να σκέφτομαι οτι για αρχή σου στέλνουν καλό προϊόν για να σε πιάσουν "πελάτη", και μετά σου δίνουν μούφα, και να περνάνε στον επόμενο (η κουτοπονηριά δεν έχει όρια στην Ελλάδα). Φυσικά δεν μπορώ να κρίνω με βάση 1 κριτική μόνο, γι'αυτό αναφέρομαι σε όσα είδα να έχουν παραπάνω από 2 κριτικές σε διαφορετικά μηχανήματα.

Φυσικά και δεν θέλω να το "τρέξω σε κούρσα", αλλά πιστεύω όπως και οι περισσότεροι από εμάς, κάναμε μία σημαντική επένδυση, και εφόσον το καύσιμο είναι κι εκείνο μία επένδυση (και αυτή την εποχή δεν είναι καιροί για "πειράματα" όταν μιλάμε για τόννους, τουλάχιστον μέχρι να γίνει απόσβεση στην αγορά του μηχανήματος σε σχέση με το πετρέλαιο που έδινα), προσπαθώ να ενημερωθώ για να μην την πατήσω!

Θα περιμένω τα αποτελέσματα της έρευνας του κ. Μοσχαλη.

egglezos, έχετε δίκιο, για τη στάχτη εννοούσα! Είναι δυνατόν να είναι τόσο μεγάλη η διαφορα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ