Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169127 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
καλησπερα σας,στην Αθηνα το foco α1 ειναι σε τραγικη κατασταση.Μπορει ενα πελλετ που δεν ειναι ποιοτικα καλο και εχει μεγαλα μεγεθη σε μηκος μεσα στη σακουλα να μπερδευει το μοτερ και μερικες φορες να σταματαει τη τροφοδοσια με συνεπεια να κλεινει η σομπα?Εχω μια υδραυλικη La nordica σομπα και εδω και μερες προσπαθω να καψω πελλετ το οποιο εχει μερικα μεγαλα μεγεθη σε μηκος,μαγκωνει το μοτερ και αν προλαβω να το κουνησω ελαφρα τοτε συνεχιζει και δουλευει σωστα.Ειναι λογικο αυτο?
Και το πιο ακριβο πελλετ απο το leroy merlin φετος το halz royale δεν ειναι οπως περσι νομιζω γιατι ειχα μια σακουλα απο περσι και το περσινο ηταν πιο λευκο και πιο μικρο σε μεγεθος,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169128 από Δημήτρης Κατσούνης
Έλα Κώστα καλά είμαι. Θα το ανεβάσω το νούμερο της προφόρτωσης αλλά δε νομίζω ότι θα τα λύσει όλα τα προβλήματα. Αυτό που σίγουρα θα λιγοστέψει αλλά δεν θα εξαληφθεί θα είναι η αδυναμία ανάματος από κρύο που αρχίζει. Πάντως πέρα από αυτό μιλάμε για το πιο εξαιρετικό πέλλετ που έχω δοκιμάσει. Καλύτερο και από το egger που κάποτε που το έκαψα ορκιζόμουν στο όνομά του!
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169130 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν βάζεις και αν έχει επιλογή(δεν θυμάμαι)περισσότερο χρόνο στην αντίσταση προθέρμανση κατά την εναυση.αν βάλεις κεραμεική αντίσταση θα σώσεις το θέμα έναυσης ότι πέλλετ και νά πάρεις.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169143 από Δημήτρης Κατσούνης
Το θέμα Κώστα είναι ότι συχνά πυκνά λόγω μεγέθους του κόκκου πέφτει ελάχιστο πέλλετ μέσα για μερικά δευτερόλεπτα (πιστεύω) και μετά ξαναεπιταχύνει ρυθμό. Αυτό λόγω του ότι εκείνη τη στιγμή καλείται να περάσει μεγάλο μέγεθος μέσα και μέχρι να το φέρει βόλτα περνάνε λίγα δευτερόλεπτα. Αυτό όταν η σόμπα δουλεύει περνάει σχεδόν απαρατήρητο γιατί καίγοντας η φλόγα ίσα ίσα που προλαβαίνει για λίγο να λιγοστέψει ισχύ και μετά πάλι ξανά. Όταν αυτό όμως γίνει στο άναμμα και κρατήσει μερικά δευτερόλεπτα βγάζει σήμα 05 δεν άναψε και κλείνει. Η ερμηνεία του 05 λέει αδυναμία τροφοδοσίας πέλλετ. Εκείνη τη στιγμή πατάς σβήσιμο και αρχίζει η διαδικασία σβησήματος σαν να ήταν αναμένη. Μόλις τελειώσει την ανάβεις και ανάβει μια χαρά. Πάντα. Ίσως με μεγάλες πιθανόητες αν του αυξήσεις την προφόρτωση να το λύσεις το θέμα. Αλλά είναι και άλλα προβλήματα που οφείλονται στον μεγάλο κόκκο. Μια φορά έσβησε εκεί που δούλευε από έλλειψη πέλλετ. Όταν άνοιξα από πάνω τι είδα? Ότι από το πέλλετ είχαν φρακάρει κάτι μεγάλα κομμάτια στη σχάρα και κρατούσαν όλο το πέλλετ πάνω πάνω. Μόλις το ανακάτεψα λίγο με το χέρι έπεσε όλο κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169144 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Άλλαξε και κανένα άλλο πέλλετ ποιο μικροκοκκο.δοκιμασσε.αλλα πριν ανέβασε λίγο το χρόνο προφωρτοσης.εγω έτσι θα έκανα!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169203 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε:

jnet έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

jnet έγραψε:

jnet έγραψε: Πηρα 10 σακκια foco A1 για δοκιμή. Ακόμη ομως δεν μπορώ να τα κάψω λογω καιρού!

Klinker του θανάτου. Κοτρώνια προφανώς απο το πευκο. Δεν θα ξαναπάρω!!!Δεν το προτείνω!

Το Α1 είναι έλατο και όχι πεύκο αυτό πήρες τελικά;

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πηρα Α1 αλλά αυτό που είδα είναι χαλια.


θα επιβεβαιωσω για το Α2 της foco ειναι η πρωτη φορα στα 7 χρονια που σβηνει η σομπα καθε μια ωρα αν και δεν μου κανει κλινκερ η σταχτη ειναι τοσο βαρεια και γεματη απο κατι ασπρους κοκους που θυμιζουν ασβεστη και αδυνατει η σομπα να καθαρισει το μαγγαλι
ειναι το πρωτο πςλλετ που αδυνατει η σομπα μου να καψει ,,,δυστυχως εχω και α1 κι ελπιζω ναναι λιγο καλυτερο απο θερμογονο παντως καλο δειχνει αλλα καλα ειναι να το αποφυγετε οσοι εχετε σομπες

Πολύ παράξενο..... Στη δική μου υδραυλική ravelli hrv120 καίει εκπληκτικά μέχρι στιγμής. Έχω κάψει πάνω από 10 τσουβαλια και η άποψη που έχω αποκομίσει είναι εξαιρετική. Στη φωτογραφία παρακάτω φαίνεται το χρώμα του Α2 foco το οποίο είναι πολύ πιο σκούρο από τις φωτογραφίες στο site της LEROY αλλά και από αυτό που είδα με τα μάτια μου στις αρχές του Οκτώβρη.

Στην άλλη φωτογραφία έχω δείγμα από το Α2 foco αριστερά και holtz energie δεξιά. Δύσκολα τα ξεχωρίζει κανείς.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.528 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ