Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158017 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αφού οι Ελληνικές βιοτεχνίες δεν βρίσκουν υλικό για πέλλετ ακούστε μια ιδέα.
Όσοι από εμάς δικαιούμαστε καυσόξυλα τα δίνουμε στη πλησιέστερη βιοτεχνία πέλλετ και μας κάνει το δικό μας πέλλετ από τα δικά μας ξύλα.
Του δίνουμε το δικαίωμα του 1-2 τόνους και τα υπόλοιπα δικά μας.
Κανονικα δικαιούμαστε κάθε χρόνο από τον συνεταιρισμό του Δασαρχείου 5-10 μ3 κορμού. αναλογα με τις αιτήσεις.
Από 5 μ3 κορμού κάνουμε περίπου 3 τόνους πέλλετ. Ή πληρώνουμε με μετρητά ή αν έχει κάποιος περισσότερη καύσιμη ύλη δίνει πέλλετ.
Εμείς τώρα στη Εύβοια έχουμε πολύ δάσος και κάθε χρόνο παίρνουμε 10 μ3 και φυσικά για το τζάκι κόβουμε άγρια μετά από ειδική άδεια 2-4 ημερών έχοντας και ξύλα για το τζάκι.
Για σκεφτείτε το

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158026 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

etsa67 έγραψε: Αφού οι Ελληνικές βιοτεχνίες δεν βρίσκουν υλικό για πέλλετ ακούστε μια ιδέα.
Όσοι από εμάς δικαιούμαστε καυσόξυλα τα δίνουμε στη πλησιέστερη βιοτεχνία πέλλετ και μας κάνει το δικό μας πέλλετ από τα δικά μας ξύλα.
Του δίνουμε το δικαίωμα του 1-2 τόνους και τα υπόλοιπα δικά μας.
Κανονικα δικαιούμαστε κάθε χρόνο από τον συνεταιρισμό του Δασαρχείου 5-10 μ3 κορμού. αναλογα με τις αιτήσεις.
Από 5 μ3 κορμού κάνουμε περίπου 3 τόνους πέλλετ. Ή πληρώνουμε με μετρητά ή αν έχει κάποιος περισσότερη καύσιμη ύλη δίνει πέλλετ.
Εμείς τώρα στη Εύβοια έχουμε πολύ δάσος και κάθε χρόνο παίρνουμε 10 μ3 και φυσικά για το τζάκι κόβουμε άγρια μετά από ειδική άδεια 2-4 ημερών έχοντας και ξύλα για το τζάκι.
Για σκεφτείτε το


Δύσκολο έως αδύνατο το βλέπω και για σας στην Εύβοια και για μας Βόρεια Ελλάδα. Εσείς εκεί έχετε πεύκα που το ξύλο τους για πέλλετ από μόνο του για πρώτη ύλη δεν θα κάνει καλό προϊόν (στη Βουλγαρία το ανακατεύουν με λεύκη).
Οι ποσότητες σε κάθε περίπτωση ακόμη και για το 10 χωρικά κ.μ. (5-6 τόνοι ξ.β.) που σας δίνουν είναι λίγες και η ποιότητα δεν θα είναι σταθερή κάθε χρόνο.
Το πρόβλημα με την πρώτη ύλη στην Ελλάδα είναι στην μη σταθερή ποσότητα παραγωγής κάθε χρόνο και για το λόγο αυτό η ποιότητα έχει διακυμάνσεις.
Θεωρώ ότι η καλύτερη ποιότητα πέλλετ είναι από ξύλο οξιάς που τώρα πάει όλο για καυσόξυλα το οποίο είναι πιό φθηνό από αυτό της δρυός και η τιμή του πέλλετ στην αγορά πιστεύω ότι θα ήταν κοντά στα 200€/τόνο.
Πάντως εδώ φέτος όλες οι μάνδρες καυσόξυλων ξεπούλησαν και τώρα πουλάνε ξύλα που τώρα κόβονται από τους δασικούς συνεταιρισμούς, δηλαδή γεμάτα υγρασία προς 120 € τον τόνο!!! που δεν καίγονται με τίποτα. Πουλάνε δηλαδή το νερό με αυτή την τιμή, ενώ θα έπρεπε να πουλάνε κανονικά με το χωρικό, όπως δηλ. αγοράζουνε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158027 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Υπαρχουν τροποι αλλα δεν θελουν .απο σκουπιδια μεχρι και πεθαμενους που τους τρωει τζαμπα το χωμα!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158029 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ...μεχρι και πεθαμενους που τους τρωει τζαμπα το χωμα!!!!!!!!!!


Είμαι εκτός θέματος το ξέρω, αλλά δεν μπορούσα να μην το πω. Αν θέλετε κ.συντονιστές διαγράψτε το.

Μπορεί σε κάποιου άλλους να μην σημαίνει κάτι το νεκρό σώμα κάποιου, αλλά σ΄ αυτόν εδώ τον τόπο από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρχε σεβασμός στους νεκρούς. Ως Έλληνες, αλλά και ως χριστιανοί (οι περισσότεροι τουλάχιστον), έχουμε μακρά παράδοση να σεβόμαστε τους νεκρούς μας και να τους θάβουμε εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις (για τους χριστιανούς το γράφω). Και στην αρχαία Ελλάδα η παλαιά πρακτική ήταν ο ενταφιασμός.(κυκλαδική, μινωική και μυκηναϊκή εποχή). Η καύση ήρθε αργότερα (και μάλλον εξ ανατολών-Πέρσες ή και Φοίνικες πιθανόν) και επικράτησε γενικά εκτός κάποιων εξαιρέσεων (π.χ. τάφοι βασιλέων και επιφανών). Αλλά ακόμα κι όταν τους έκαιγαν (π.χ. η καύση του Πάτροκλου στην Ιλιάδα), αυτό δεν γινόταν για να...ζεσταθούν, αλλά με απόλυτο σεβασμό προς το νεκρό.

Εγώ τουλάχιστον σε αυτό που μου αναλογεί δεν θα 'θελα να δω την μάνα μου και το πατέρα μου καύσιμη ύλη.

Υ.Γ.
Χωρίς καμιά διάθεση αντιπαλότητας και αντιδικίας κ.Κώστα, απλά μου φάνηκε κάπως έστω και να το αναφέρουμε σαν πιθανή προοπτική.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman, PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158036 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φιλε το φορουμ ειναι να κανεις και λιγο πλακα!!!!!! :PΤωρα αν παραξεγηθηκες μην γελας :P αλλα για τα σκουπιδια θα μπορουσαν με καποια επεξεργασια να τα κανουν καυσιμη υλη!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158039 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Pri έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ...μεχρι και πεθαμενους που τους τρωει τζαμπα το χωμα!!!!!!!!!!


Είμαι εκτός θέματος το ξέρω, αλλά δεν μπορούσα να μην το πω. Αν θέλετε κ.συντονιστές διαγράψτε το.

Μπορεί σε κάποιου άλλους να μην σημαίνει κάτι το νεκρό σώμα κάποιου, αλλά σ΄ αυτόν εδώ τον τόπο από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρχε σεβασμός στους νεκρούς. Ως Έλληνες, αλλά και ως χριστιανοί (οι περισσότεροι τουλάχιστον), έχουμε μακρά παράδοση να σεβόμαστε τους νεκρούς μας και να τους θάβουμε εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις (για τους χριστιανούς το γράφω). Και στην αρχαία Ελλάδα η παλαιά πρακτική ήταν ο ενταφιασμός.(κυκλαδική, μινωική και μυκηναϊκή εποχή). Η καύση ήρθε αργότερα (και μάλλον εξ ανατολών-Πέρσες ή και Φοίνικες πιθανόν) και επικράτησε γενικά εκτός κάποιων εξαιρέσεων (π.χ. τάφοι βασιλέων και επιφανών). Αλλά ακόμα κι όταν τους έκαιγαν (π.χ. η καύση του Πάτροκλου στην Ιλιάδα), αυτό δεν γινόταν για να...ζεσταθούν, αλλά με απόλυτο σεβασμό προς το νεκρό.

Εγώ τουλάχιστον σε αυτό που μου αναλογεί δεν θα 'θελα να δω την μάνα μου και το πατέρα μου καύσιμη ύλη.

Υ.Γ.
Χωρίς καμιά διάθεση αντιπαλότητας και αντιδικίας κ.Κώστα, απλά μου φάνηκε κάπως έστω και να το αναφέρουμε σαν πιθανή προοπτική.


Δεν υπάρχει θεμα να παρεκλινουμε των συζητήσεων από την στιγμή που εχουμε κατι να πούμε απλά αν παει πανω απο 2-3 ποστ το κανεις νεο θεμα. Μια παρέα είμαστε εδω μεσα. Σήμερα για παράδειγμα επεσε στην οθόνη μου το παρακάτω.



Είναι 80 δεμένοι που τους σκοτώσαν με χτυπημα στο κρανίο μαλλον γιατί εξεγέρθηκαν και οπως τους σκοτωσαν τους εθαψαν. Στην Αθήνα του 7ου αιώνα.
www.ellines.com/good-news/31952-2-ellini...lupseis-gia-to-2016/

Δεν υπάρχει καλό η κακό γιατί ακριβώς είναι ζητημα χρόνου και αντιληψης. Ατομικής και συλλογικής.

ΥΓ. Εγώ θα καώ παντως.:)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.410 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ