Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162592 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τις καλές εποχές που οι τράπεζες παρακαλούσαν για δάνεια τις επιχειρήσεις τι τιμή είχε το Ελληνικό πέλετ θυμάται κανείς; Απο το 2008 που παρακολουθούσα άλλα φόρουμ και μετά εδώ το μοτο των ντήλερ ήταν ότι θα πέσει η τιμή όταν αυξηθεί η κατανάλωση και κάτι λέγανε για καραβιές πάμφθηνου πέλλετ (οι ποιο παλιοί τα γνωρίζουν)Τώρα θυμούνται την άδικη φορολογία κόστος κλπ.Απλά πράγματα ο καθένας σήμερα ψάχνει τι θα αγοράσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162597 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Έτσι όπως τα λες είναι , ψάχνουμε τι θα αγοράσουμε, ξένο ξένο , ελληνικό ελληνικό αρκεί να αντέχει στην τσέπη μας.Και πέραν τούτου στην εποχή της κρίσης Τωρα θυμηθικανε τις ελληνικές επιχειρήσεις και σε κάνουν και παρατήρηση γιατί δεν αγοράζεις τώρα από αυτές.Που ήταν τόσα χρόνια αυτές πλήρωναν ,τους φόρους,εισφορές εργαζομένων,ταμειων,που έχουν τα χρήματα τους στην ελλαδα;Οποίος θέλεις να ψωνίζω μόνο από εδώ δεν έχει να μου δίνει αυτός την διαφορά να μην το περνώ το καθετί απεξω και να δίνουμε τα λεφτά μας στην Ελλάδα μπας και αυξηθεί το πλεόνασμα.
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162598 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Να πώ και γώ το μακρύ μου και το κοντό μου για το θέμα μας... :(
Συνήθως αγοράζω το alfawwod α2 απο praktiker Νοέμβριο – Δεκέμβριο αφού μπορώ οικονομικά, κάθε χρόνο το έχει προσφορά στα 230 περίπου ο τόνος και είναι και ελληνικό.
Είναι όμως και η αντιμετώπιση κάποιων – όχι όλων- στην Ελλάδα που με στενοχωρεί. Δεν θα ξεχάσω αρχές του 2014 που έψαχνα να αγοράσω λέβητα για το σπίτι μου, είχα τηλεφωνήσει και στείλει email σε 2-3 ελληνικές εταιρείες προς Μακεδονία μεριά για πληροφορίες και με ..είχαν γραμμένο για μέρες :blush: . Εστειλα και email στην Τουρκία ( στην Σμύρνη είναι το εργοστάσιο του Termodynamik που τελικά αγόρασα ) και μέσα σε μισή ώρα μου έστειλαν αμέσως email με πληροφορίες .... Και μιλάμε για εργοστάσιο με χιλιάδες εξαγωγές Ρωσία κλπ και όχι για ελληνική επιχείρηση που πουλάει λίγα κομμάτια τον χρόνο...Επισημαίνω βέβαια ότι ο Τούρκικος λέβητας που αγόρασα είχε 30-40% κάτω από τους ελληνικούς και 4 χρόνια τώρα δουλεύει απροβλημάτιστα ( και είναι και ασυντήρητος..)
Καταθέτω απλά την προσωπική μου εμπειρία και γνώμη ( που μπορεί να είναι και λάθος), χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε αντιδικίες με κανένα, με την επισήμανση ότι είμαι και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας.. :)
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΝΧΟΝΤΖ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162599 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Βαζω το καπελο του moderator για λιγο - Οχι οτι ξεφυγε κανενας αλλα να θυμομαστε να ειμαστε κοσμιοι...

ξαναγινομαι Φωκίων τωρα
Η αληθεια ειναι αυτα που λεει ο John... Μπορει να μην συμφωνω με το υφος του αλλα σε αυτα που λεει εχει δικιο....
τα εχω πει και εγω εξαλλου - χρονια τωρα πρασινο αλφαγουντ καιω απλά ΔΕΝ το αγοραζω απο το "φαρμακειο" της SEEWOOD αλλα απο πρακτικερ ή οπου το βρω προσφορά καλοκαιροσεπτεμβριο.

Φετος δυστυχως λογω ανεργιας της συζηγου πλεον δεν υπηρχε χρημα το καλοκαιρι..... τοσο απλά.
Το μονο που ηταν πλεον χειμωνιάτικα μεσα στα οικονομικά μου ηταν το Ευβοια με 230 λογω "ειδικών συνθηκών" που εχω εξηγησει στο σχετικό νημα... 300+ δεν μπορουσα - δεν μπορω να δωσω.

προφανως κι αν εβρισκα ( οπως εγινε περσι αν δε κανω λαθος ) αυστριακό με 250-260 Αθηνα πορτα ε ναι.... αλλα αυτο ηταν one-off επειδή άνοιξε το λιροι στο Μαρουσι...

Απο την αλλη βεβαια ΠΡΕΠΕΙ και οι ελληνικές επιχειρήσεις να μην το "ξεφτιλίσουν" Οκ να δωσουμε κατι παραπανω για το Ελληνικό ( το ποσο ειναι το "κατι" διαφερει για τον καθενα) αλλα μεχρι ενος οριου... και τιμολογιακά και ποιοτικά....

Βαστα με να σε βαστώ να ανεβούμε το βουνό
Ομως.... οχι μονοπαντα....

Επεισεις μη συγκρινουμε "ασχετα" δεδομένα.... οι φοροι το 2008 ηταν αλλοι..... Μιλωντας παντα για νομοτυπες επιχειρήσεις...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162614 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
γεια σας και απο εμενα
καιω πελλετ απο τον Δεκέμβριο του 2013. Καυστήρας THOR 70 σε λέβητα ΒΙΟΤΗΕΡΜ που πριν φιλοξενουσε καυστηρα πετρελαιου riello. έκανα αυτη την κίνηση λογω κοστους αλλα και δοκιμης ,και έλεγα βλεπω αργότερα. Ικανοποιημένος είμαι θα ήθελα απλά ένα ολοκληρωμένο σύστημα πελλετ. Βλεπουμε αργότερα με το εξοικονομώ. Σπίτι Μεζονέτα 260 τ.μ. Ανεξαρτητη θερμασνη ανα όροφο . 20 βαθμούς κελσιου το βραδυ συνηθως (απο τις 6 και μετά), την ημέρα συν΄θως λειπουμε λογω δουλειάς, και θερμοκρασία 18 βαθμούς. Ήθελα 3000-3500 λίτρα πετρελαιου. Τώρα θέλω ασυγκριτα λιγότερα χρήματα ( εκτός αν τα 800 - 1000 ευρώ για 5 max μηνες είναι λίγα). Η οικονομια ειναι μεγαλη αν η εγκατάσταση είναι καλή. Δεν έχω σωλήνες έξω. Καθάρισμα μια φορά την εβδομάδα. Αυτά για κατανόηση των όσων θα λέω από τώρα και στο εξής.
Σχετικά με το πέλλετ τα περισσότερα χρόνια έκαιγα alfawood A2 ,αγοράζω από seewood τρίκαλα σε τιμή πέρυσι 255 η παλέτα ,φέτος όταν είχε 288 η παλέτα. Καλό και φιλότιμο ΄όσο είχε αυτη την τιμή τώρα και δεν έχει αλλα και η τιμή αστα.
Δικίμασα αλβανικό (redi???) ,πολυ στάχτη και χαμηλή απόδοση. Σήμερα πήρα από Leroy HOLZ RYALE. Καλό φαίνεται ,μεγάλη απόδοση ,με όλους του ορόφους ανοιχτούς ζέστανε νερά σε χρόνο dt.θα δω και στάχτη σε δυο ημέρες και ενημερώνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162629 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Και που να ειχες κανονικό λεβητα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.498 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ