Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161949 από Tzortz
Απαντήθηκε από Tzortz στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κωστα σου ανεβαζει σε λιγο τις φωτο που ειπαμε ο γαμπρος μου απο το κοντρολερ του λεβητα,πηρα τον Αντωνη αλλα δεν τον βρηκα,εδωσα τα τηλ στον γαμπρο μου μηπως τον βρει αργοτερα ισως παρει και εσεν,και παλι σε ευχαριστω πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161950 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οκ γυρω στις 6 θα παω σπιτι και θα το κοιταξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161952 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
κανεις ενα βασικο λαθος κωστα οσο αφορα την αλφα ...ουτε εσυ ουτε εγω ειμαστε οι πελατες κοινως μας εχει γραμενους :(
πελατες ειναι το πρακτικερ που ειναι τιγκα κι ακομα σε προσφορα και οι διαφοροι μεγαλεμποροι που δεν φανταζομαι οτι ξεμενουν .
το μονο που με ανησυχει οσο ααφορα την πορεια της τιμης γενικα ειναι οτι φετος για πρωτη φορα το ετερο πολυκαταστημα δεν εκανε καμμια προσφορα
στην αυξηση του ρευματος που αναφερθηκε ο γιωργος εχω να πω οτι κανονικα οι μεγαλες βιομηχανιες ξυλου-πελλετ ειναι αυτοεξυπηρετουμενες και καποιες πουλανε και ρευμα και ειναι αυτες που καθοριζουν και τις τιμες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161954 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε: κανεις ενα βασικο λαθος κωστα οσο αφορα την αλφα ...ουτε εσυ ουτε εγω ειμαστε οι πελατες κοινως μας εχει γραμενους :(
πελατες ειναι το πρακτικερ που ειναι τιγκα κι ακομα σε προσφορα και οι διαφοροι μεγαλεμποροι που δεν φανταζομαι οτι ξεμενουν .
το μονο που με ανησυχει οσο ααφορα την πορεια της τιμης γενικα ειναι οτι φετος για πρωτη φορα το ετερο πολυκαταστημα δεν εκανε καμμια προσφορα
στην αυξηση του ρευματος που αναφερθηκε ο γιωργος εχω να πω οτι κανονικα οι μεγαλες βιομηχανιες ξυλου-πελλετ ειναι αυτοεξυπηρετουμενες και καποιες πουλανε και ρευμα και ειναι αυτες που καθοριζουν και τις τιμες


Συμφωνώ απόλυτα.
Γενικά φέτος οι τιμές ήταν τσιμπημένες από 5-10% πάνω από το καλοκαίρι ακόμα, σε σχέση με πέρυσι. Οι έμποροι παίζουν με τις συγκυρίες (κρύο, φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης, αυξήσεις στο ρεύμα κλπ). Εδώ τώρα άδειασαν σχεδόν και οι μάντρες καυσόξυλων και οι χοντρικές τιμές φτάσαν πάνω από 40 Ευρώ στους δρόμους στο βουνό. Παράλληλα τσιμπάνε λίγο και οι τιμές χοντρικής των πεύκων που πάνε για πέλλετ γύρω στα 20 € το χωρικό. Όμως σε γενικές γραμμές και σε ετήσια βάση οι τιμές χοντρικής της βιομάζας που πάει για πρώτη ύλη πέλλετ δεν δικαιολογούν τις αυξήσεις στη λιανική που βλέπουμε φέτος. Πιστεύω ότι οι λογικές τιμές για όλους (εμπόρους και καταναλωτές) θα έπρεπε να κυμαίνονται από 190-220 € /τόνο ανάλογα με την ποιότητα.
Εκείνο που απομένει είναι να συνασπιστούμε και εμείς σε ομάδες ανά περιοχή για μεγάλες παραγγελίες και για τιμές γύρω και κάτω από 200€/τόνο. Αλλά αυτό έχει τις δυσκολίες που όλοι καταλαβαίνουμε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161955 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giokaspart έγραψε:

dimlyk έγραψε: κανεις ενα βασικο λαθος κωστα οσο αφορα την αλφα ...ουτε εσυ ουτε εγω ειμαστε οι πελατες κοινως μας εχει γραμενους :(
πελατες ειναι το πρακτικερ που ειναι τιγκα κι ακομα σε προσφορα και οι διαφοροι μεγαλεμποροι που δεν φανταζομαι οτι ξεμενουν .
το μονο που με ανησυχει οσο ααφορα την πορεια της τιμης γενικα ειναι οτι φετος για πρωτη φορα το ετερο πολυκαταστημα δεν εκανε καμμια προσφορα
στην αυξηση του ρευματος που αναφερθηκε ο γιωργος εχω να πω οτι κανονικα οι μεγαλες βιομηχανιες ξυλου-πελλετ ειναι αυτοεξυπηρετουμενες και καποιες πουλανε και ρευμα και ειναι αυτες που καθοριζουν και τις τιμες


Συμφωνώ απόλυτα.
Γενικά φέτος οι τιμές ήταν τσιμπημένες από 5-10% πάνω από το καλοκαίρι ακόμα, σε σχέση με πέρυσι. Οι έμποροι παίζουν με τις συγκυρίες (κρύο, φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης, αυξήσεις στο ρεύμα κλπ). Εδώ τώρα άδειασαν σχεδόν και οι μάντρες καυσόξυλων και οι χοντρικές τιμές φτάσαν πάνω από 40 Ευρώ στους δρόμους στο βουνό. Παράλληλα τσιμπάνε λίγο και οι τιμές χοντρικής των πεύκων που πάνε για πέλλετ γύρω στα 20 € το χωρικό. Όμως σε γενικές γραμμές και σε ετήσια βάση οι τιμές χοντρικής της βιομάζας που πάει για πρώτη ύλη πέλλετ δεν δικαιολογούν τις αυξήσεις στη λιανική που βλέπουμε φέτος. Πιστεύω ότι οι λογικές τιμές για όλους (εμπόρους και καταναλωτές) θα έπρεπε να κυμαίνονται από 190-220 € /τόνο ανάλογα με την ποιότητα.
Εκείνο που απομένει είναι να συνασπιστούμε και εμείς σε ομάδες ανά περιοχή για μεγάλες παραγγελίες και για τιμές γύρω και κάτω από 200€/τόνο. Αλλά αυτό έχει τις δυσκολίες που όλοι καταλαβαίνουμε....


Καλησπέρα συμφωνω απολυτα. Ο καταναλωτής δεν μπορεί να κανει οτι ο εμπορας. Να αγορασει ενα φορτίο.καλοκαιρι και να το πουλάει λίγο λιγο το χειμώνα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να αγοράζουμε οταν νομιζουμε οτι η τιμη ειναι καλη.

Πάντως ενταξει για να λεμε την αληθεια 20€ ο τονος αυξηση δλδ 100€ για ενα σπιτι μια σεζόν δεν ειναι σοβαρο ποσο. Αν κατσεις να υπολογίσεις συζηταμε επι ωρςς για τις τιμες του πελλετ και για την τιμη της βενζίνης δεν λεει κανεις τπτ. Φαντάζεσαι να ειχες ολο το χρονο βενζίνη με 1,40 η με 1,35 ? Αυτο θα ηταν σουπερ.

Που έχει αυτες τις τιμες το πεύκο; Σε ποια περιοχη; 40€ ο τονος ο ιδιωτης; και 20€/χωρικο χονδρική δεν ειναι το ίδιο; Γιατί στο χωριό μου 70€ ροδελα εχει στο βουνο και 100€ σχισμενο(παλι στο βουνό). Και με μεταφορα σου βγαινει στο σπιτι 120€ και ειναι και ζουμι. Που βρισκεσαι μηπως συμφέρει να παρουμε λιγα πευκα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161957 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οι τιμές που ανέφερα είναι χοντρικής που πουλάνε οι συνεταιρισμοί βόρεια Ελλάδα σε εμπόρους για μεγάλες ποσότητες, ανά χωρικό κυβικό μέτρο και συγκεκριμένα 40 € για δρυ - οξιά και 20 € για πεύκο συν το φπα.
Σε ιδιώτες δεν πουλάνε γιατί απλά δύσκολα θα βρεθεί κάποιος ιδιώτης να μπορεί να αγοράσει 1.000 - 10.000 χωρικά σε μια σεζόν πληρώνοντας μετρητοίς....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.495 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ