Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159126 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πάντως Πρι και Γκέο πιστεύω ότι το σβάι έχει καλαμπόκι μέσα παρατήρησε τη μαυρίλα στη στάχτη.
Εγώ άναψα με καλαμπόκι και είδα ακριβώς την ίδια στάχτη. Από το λάδι του καλαμποκιού η στάχτη γίνεται μαύρη και επίσης είναι και λίγο δυνατότερο αν το υλικό δεν έχει λίγο ρετσίνι.
Τα πέλλετ από δρύς και οξιά είναι λίγο αδύνατα δηλ. μιλάμε για διαφορές της τάξεως του 5% όχι παραπάνω.
Και αυτό θεωρητικά και τίποτα δεν βεβαιώνεται στη πράξη.
Η παροχή που δίνει το κάθε πέλλετ σε ξεγελάει , γι αυτό θέλει πάντα να μετράς παροχή ανά λεπτό με ακρίβεια αλλιώς τίποτα δεν υπολογίζεται σωστά. το ξαναλέω γιατί πολλοί νομίζουν ότι κάποια πέλλετ αποδίδουν περισσότερο.
1. ¨όλα τα πέλλετ έχουν ειδικό βάρος 600-650 γραμ/λίτρο.
2. Όλα περιέχουν υλικό από ξύλο που περιέχουν 48,7% άνθρακα και άλλα στοιχεία.
3 . Το Η2 δεν το θυμάμαι.
4. Όλα έχουν υγρασία < του 10%.
5. Τώρα τα τρίματα ή η σκόνη είναι ένα μείον σε ποσοστό μείωσης 0,5-1,2%.
6. Κάποια πέλλετ περιέχουν υπολείματα καλαμποκιού και εξασφαλίζουν 1-4% μεγαλύτερη απόδοση.
7. Σε α1 ποιότητα πολλες μάρκες αφήνουν από 5-10 κιλά στάχτη στον τόνο.
8. Το σημαντκότερο από όλα είναι η σταθερότητα της φλόγας και η σταθερή κατά το δυνατόν παροχή του κοχλία.
-Τα πέλλετ με μικρό μήκος εξασφαλίζουν μεγάλη παροχή ανά λεπτό αλλά αν τα κομμάτια είναι μικρά καταπλακώνουν τη φλόγα και την κάνουν περισσότρερο ασταθή.
Συνήθως πάντα μετά από ζύγισμα μειώνεται η παροχή με σταθερό αέρα.
-Πέλλετ από κωνοφόρα όπως σβαι (τα ανοικτά έχουν σταθερή φλόγα κυρίως λόγω της καλύτερης συμπίεσης και ίσως του καλαμποκιού για να επιτευχθεί αυτή η σταθερότητα που σου μοιάζει σαν ατόφιο ξύλάκι αποδίδουν κατά 0,1-04 kw περισσότερο ίσως και λόγω της σημαντικά σταθερότητας της φλόγας στους.
- Τα κωνοφόρα με τον φλοιό αποδίδουν και αυτά περίπου στα 5kw/kg και συμπεριφέρονται εξίσου καλά με λίγο επιπλέον στάχτη.
-Τα Κωνοφλορα με ρετσίνι έχουν αυξημένη ισχύ λόγω της εύλεκτης ουσίας τους χωρίς άλλα προβλήματα.
-Τέλος τα πέλλετ από φυλοβόλα παρουσιάζουν προοδευτική αύξησης της φλόγας και συμπεριφέροναται πολύ καλά με λίγο πιο αδύνατη ισχύ χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω.
Σε γενικές γραμμές πέλλετ α1 σε σόμπες και α2 σε καυστήρες με τιμές που τα χωρίζουν στα 20-30 ευρώ αξίζει να επιλεχθούν.
-Πέλλετ με χαμηλή συμπίεση και πολλά τρίμματα με μεγάλη μεταβολή της φλόγας πρέπει να βγούν από τη λίστα επιλογής.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159127 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε etsa67 Καλά μας τα λες αυτά και φαίνεται ότι είσαι γνώστης αλλά Εγώ δεν πιάνω και πολλα.... Απλά από ότι κατάλαβα το σβαι Α1 είναι καλό για την σόμπα μου με μια καλή ρύθμιση... Την οποία να πετύχω δεν ξέρω πως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159128 από CHRISKAR
Απαντήθηκε από CHRISKAR στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλησπέρα.Φίλε geodag μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία εκεί που γράφει palazetti;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159129 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε μου τέτοια ώρα δύσκολο Αύριο όμως θα ανεβάσω μια πάντως το γράφει ετσι ακριβώς όπως το έγραψα κ Εγώ στο πάλι μπροστά πάνω στην γκρι στάμπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159130 από CHRISKAR
Απαντήθηκε από CHRISKAR στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ok Απλώς θέλω να δω κάτι.Εγώ πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα φορτίο (24 παλλέτες) κατευθείαν από το εργοστάσιο.Με ρώτησαν αν θέλω schweighofer ή golden nuggets ή hotsticks. Πήρα τα hotsticks και δεν γράφουν κάτι τέτοιο.Απλώς στην πίσω πλευρά γράφει τα ίδια με την δεύτερη φωτογραφία που έστειλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159131 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μπροστά είναι ιδιο με το δικό μ? Δηλαδή σε γκρι συσκευασία? Ποια είναι η διάφορα μεταξύ τους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.492 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ