Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158045 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

jnet έγραψε: Δεν υπάρχει καλό η κακό γιατί ακριβώς είναι ζητημα χρόνου και αντιληψης. Ατομικής και συλλογικής.


Εγώ πάντως δεν μίλησα περι καλού και κακού ούτε και για το τι είναι προτιμότερο: ταφή vs καύση.
Είπα απλά ότι τους νεκρούς μας τους σεβόμαστε. Κι ακόμα όταν τους καίμε, δεν το κάνουμε για να...ζεσταθούμε!

jnet έγραψε: ΥΓ. Εγώ θα καώ παντως.:)


Ως καύσιμη ύλη σε κάποιο λέβητα; Φαντάζομαι πως όχι.

Απο κει και πέρα είναι δικαίωμά σου να το κάνεις, όπως και του καθενός να επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θέλει να συμπεριφερθούν στο νεκρό σώμα του.

Υ.Γ.
Καλά τι μακάβρια συζήτηση ανοίξαμε τώρα... :blink:

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158049 από Tzortz
Απαντήθηκε από Tzortz στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλησπέρα,το πρόβλημα ειναι οτι μετα απο καύση τριων ωρων περιπου γεμιζει σταχτη το κυππελάκι δεν περναει ο αερας και η φλογα γινεται πελωρια κοκκινη και μαυριζει τα πάντα,εχω παιξει με τον αερα και με την ποσοτητα πελλετ που ριχνει και δεν γινεται τιποτα,εχουν μεινει καμμια 60 σακκια και δεν ξερω πως θα τα καψω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158050 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πρέπει να ενεργοποιήσεις τη παράμετρο καθαρισμό ανά 15 λεπτά και για 10 δευτ στο φούλ ο ανεμιστήρας καθαρισμού.
Επίσης ο αέρας σε τέτοια πέλλετ θέλει περισσοτερα pa για να αφήνει λιγότερα κατάλοιπα.
Τι πέλλετ έχεις?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158051 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Jnet :
ΥΓ. Εγώ θα καώ παντως.:)

Και τις στάχτες κ.Γιώργο που θα τις σκορπίσουνε???
:ohmy: :ohmy: :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158052 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

etsa67 έγραψε: Πρέπει να ενεργοποιήσεις τη παράμετρο καθαρισμό ανά 15 λεπτά και για 10 δευτ στο φούλ ο ανεμιστήρας καθαρισμού.
Επίσης ο αέρας σε τέτοια πέλλετ θέλει περισσοτερα pa για να αφήνει λιγότερα κατάλοιπα.
Τι πέλλετ έχεις?

Στάθη πρέπει να λέει το Holtz από το Leroy Merlin.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158057 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν είναι το Holz Energy είναι νομίζω από τα καλά σχετικά πέλλετ εγώ που έκαψα κάποια σακιά στο παρελθόν δεν άφησε τίποτα στο σχαράκι και καιγόταν θαυμάσια.
Τη άλλη φορά που πήγα για μία βλάβη σε Φερόλι είχε ένα πέλλετ γεμάτο χώμα.
Αλλά με την ενεργοποίηση της παραμέτρου καθάρισμα ανα τακτά χρονικά διαστήματα με φούλ το βεντιλατέρ δεν είχε θέμα.
Πάντως το ξαναλέω όταν το σπυρί της κάθε πελλέτας είναι λεπτό κάτω από 6 μμ (5,8-6) και κοντό τα περισσότερα τότε θέλει να μετρήσεις παροχή σε καυστήρα πέλλετ ή να διορθώνεις φλόγα με το μάτι μειώνοντας παροχή κοχλία ή αυξάνοντας αέρα. Προτιμώ το κοχλία σε σόμπες.
Θέλει προσοχή η ρύθμιση γιατί πολλές φορές θα τυχαίνει κάποια περίεργη ποιότητα πελλετσ ιδίως τον Χειμώνα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.568 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ