Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120174 από Paraoros
Απαντήθηκε από Paraoros στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
φωκιον απο οτι καταλαβα εισαι απο γερακα και παλιος στα pellet επειδη ειμαι καινουριος και ψαχνω απο που να παρω και μενω γλυκα νερα μηπως μπορεις να βοηθησεις?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Paraoros.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120180 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οντως ειμαι απο Γερακα αλλα δε με λες και παλιο... απο περσυ ξεκινησα το αθλημα.

οι επιλογές σου κατ' εμε ειναι 3 που να συμφαιρουν.
Leroy ( Αλλα με τι τιμη???? εκτός κι αν εχει φερει και κατι φτυνοτερο απο το GN που η προσφορά του εληξε)
Να δοκιμασεις το προιον απο το μεγαλο μπλε κτιριο διπλα στην εκκλησια του Σταυρου ( καταλαβες φανταζομαι.....)
εναν προς καλυβια μερια...

και το καρφουρ βεβαια αν κι εφοσον καιγεται σωστα στο οτι εχεις.....

γενικά ψαχτο.
το google ειναι φιλος σου που λενε...

και ΠΑΝΤΑ πριν παραγγειλεις ποσότητα παρε 2-3 τσουβαλακια δοκιμη...
αυτα προς το παρον

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Paraoros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120254 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παροτι παντως που σχεδον ολοι λενε οτι golden με swai ειναι ιδια και εχοντας καψει περσυ το πρωτο και φετος το δευτερο νομιζω οτι δεν εχουν καμια σχεση.
Το δευτερο βγαζει λιγο περισσοτερο σταχτη και σκουρα,ενω το πρωτο ειχε λιγοτερη.ομως νομιζω πως το swai βγαζει περισσοτερη ζεστη.
Πηρα δυο τονους το καλοκαιρι και ετσι οπως ξεκινησε ο χειμωνας με βλεπω να ξεμενω.
Αν τσουλισει ετσι ο χειμωνας παντως,βλεπω το φεβρουαριο να ειναι ακριβοτερο το πελλετ απο το πετραιλεο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120284 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

obelix έγραψε: Παροτι παντως που σχεδον ολοι λενε οτι golden με swai ειναι ιδια και εχοντας καψει περσυ το πρωτο και φετος το δευτερο νομιζω οτι δεν εχουν καμια σχεση.
Το δευτερο βγαζει λιγο περισσοτερο σταχτη και σκουρα,ενω το πρωτο ειχε λιγοτερη.ομως νομιζω πως το swai βγαζει περισσοτερη ζεστη.
Πηρα δυο τονους το καλοκαιρι και ετσι οπως ξεκινησε ο χειμωνας με βλεπω να ξεμενω.
Αν τσουλισει ετσι ο χειμωνας παντως,βλεπω το φεβρουαριο να ειναι ακριβοτερο το πελλετ απο το πετραιλεο


Θα συμφωνήσω ότι τα δύο πέλλετ διαφέρουν πάρα πολύ.
Συμφωνώ για τη στάχτη, με τη διαφορά ότι η στάχτη του schwei είναι σκέτη πούδρα, που -πολύ βασικό- δεν επικολλάται στα διάφορα μέρη του λέβητα. Ίσως και γι' αυτό είναι περισσότερη στο χώρο αποθήκευσης. Επίσης, βασικότατο, στη μπούκα του καυστήρα δεν αφήνει ΚΑΘΟΛΟΥ υπολείμματα (το μόνο πέλλετ που το πετυχαίνει αυτό). Στη δική μου μάλιστα περίπτωση που ο καυστήρας μου είναι ιδιότροπος και που με όλα τα άλλα πέλλετ είχα μικροεκρήξεις λόγω των υπολειμμάτων στη μπούκα - μαγκάλι του καυστήρα, το Schwei με έσωσε. Άλλη μεγάλη διαφορά είναι ότι το schwei βγάζει ελάχιστο έως ανύπαρκτο καπνό, σε αντίθεση με το GN που έβγαζε έντονο μαύρο καπνό.
Για την πραγματική θερμογόνο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Συνολικά το Schwei είναι, κατά τη γνώμη μου, μία κλάση ανώτερο από το GN.
Καίει απροβλημάτιστα χωρίς να χρειάζεται ο λέβητας έξτρα καθαρισμό στα τούμπα. Μετά από δύο μήνες και πλέον καύσης τα οριζόντια μάλιστα σε μένα τούμπα, όσο γι αν ακούγεται απίστευτο, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ! Είναι η πρώτη χρονιά που δεν θα καθαρίσω με βούρτσα τον λέβητα, γιατί πολύ απλά δε χρειάζεται!

Ξέρω ότι μπορεί να ακούγομαι σαν έμπορος του Schwei ή σαν ξενομανής, αλλά πλέον δε με ενδιαφέρει. Είναι ό,τι καλύτερο έχω κάψει και προκαλώ και τον πλέον δύσπιστο να το δοκιμάσει.

ΕΓΩ ΣΚΟΠΕΥΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ Schwei ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120293 από kkavalas
Απαντήθηκε από kkavalas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ειναι οπως τα λες αλλα πολλα τα λεφτα.οσοι ειναι κατω απο θεσ/νικη δεν συμφερει οι μεταφορεις μας τσακιζουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120922 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εχθες τελειωσαν τα πολεμοφοδια(german pellets).

Πηγα εκει που τα πηρα περυσι και εχει κλεισει δυστηχως.Ο τονος περυσι απο εκει 390 ευρω.
Πιο κατω βρηκα αλλον και μου ειπε 410 με παραδοση στο σπιτι,αυξηθηκαν κατα 20 ευρω αγοραζα 5,90ε και φετος 6,2ε.Στην κορινθο πουλανε bioenergy ?καπως ετσι με 5,5 την σακουλα και την αηδια modern fuels που πηρα περυσι 1 τοννο και εκλαιγα τα λεφτα μου.Το κακο ειναι οτι δεν εχει πολλες επιλογες απο μαρκες,αλλα σαν το german pellets δεν παιζει.
Το καλο ειναι οτι τα φερνει σπιτι δωρεαν ενω στον αλλο πηγαινα με το αγροτικο και τα επαιρνα.

RAVELLI HRV 160.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.473 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ