Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106407 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

tractioner έγραψε: Σαν ''πρωτοετης''στον χωρο των πελλετ (και απειρος) ηρθε η ωρα τις επιλογης καυσιμου.Αυτο που κατα κυριο λογο θελω να ρωτήσω ειναι το εξης.
Η τιμολογιακη πολιτικη τις καθε εταιριας φανταζομαι οτι εχει αμεσο αντίκτυπο στην ποιοτητα η οποια ομως πως μεταφράζετε?
Οταν πληρωνω ακριβα ενα πελλετ αυτόματα εχω και μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη και λιγοτερη σταχτή? ή κερδίζω μονο στο θεμα σταχτης και λοιπων ανεπιθύμητων υπολειμάτων (κλιγκερ) ?
Δήλαδη αξιζει να αγορασεις το ακριβό και να το αποσβέσεις απο τις πιο αποδοτικές καυσεις ?
Ευχαριστω εκ των προτερων

tractioner, καλωσόρισες! :cheer:

Νομίζω ότι έχεις καταλάβει κάποια πράγματα. Ό,τι φαίνεται φθηνό, δε σημαίνει ότι είναι κιόλας. Εδώ μπορείς να δεις πώς ένα φθηνότερο πέλλετ καταλήγει ακριβότερο μέσω της μικρότερης απόδοσης.

Από την άλλη, ένα ακριβό πέλλετ δε σημαίνει ότι είναι αυτόματα καλό. Υπάρχει μια τάση υπερτιμολόγησης στην αγορά, ειδικά σε περιοχές όπου ο κόσμος δε γνωρίζει. Μπορεί να σου πουλήσουν μέχρι και βουλγάρικο no-name στα 350 €. Αναλόγως που θα πέσεις.

Αυτό που έχω καταλάβει από την ενασχόλησή μου και από ανταλλαγή απόψεων με χρήστες τόσο στο energ, όσο και σε ιταλικά και αμερικάνικα fora, είναι ότι τα πέλλετ από κωνοφόρα (ερυθρελάτη, πεύκο κλπ) χωρίς φλοιό ανεβάζουν γρηγορότερα θερμοκρασίες και ταυτόχρονα αφήνουν ελάχιστη στάχτη. Η μεγαλύτερη θερμότητα οφείλεται ως ένα βαθμό στο ρετσίνι που περιέχουν.

Η συμβουλή μου είναι να αγοράσεις μερικές σακούλες από διαφορετικές πρώτες ύλες, να τις κάψεις και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα για το τι ταιριάζει καλύτερα στο μηχάνημά σου. Στο δικό μου ισχύει ό,τι έγραψα για τα πέλλετ κωνοφόρων. Στο δικό σου η διαφορά μπορεί να είναι ανύπαρκτη. Σ'αυτή την περίπτωση δε σε συμφέρει να πληρώσεις παραπάνω για super premium.

Υπομονή και καλές καύσεις! Ό,τι απορία έχεις, εδώ είμαστε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106421 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

tractioner έγραψε: Σαν ''πρωτοετης''στον χωρο των πελλετ (και απειρος) ηρθε η ωρα τις επιλογης καυσιμου.Αυτο που κατα κυριο λογο θελω να ρωτήσω ειναι το εξης.
Η τιμολογιακη πολιτικη τις καθε εταιριας φανταζομαι οτι εχει αμεσο αντίκτυπο στην ποιοτητα η οποια ομως πως μεταφράζετε?
Οταν πληρωνω ακριβα ενα πελλετ αυτόματα εχω και μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη και λιγοτερη σταχτή? ή κερδίζω μονο στο θεμα σταχτης και λοιπων ανεπιθύμητων υπολειμάτων (κλιγκερ) ?
Δήλαδη αξιζει να αγορασεις το ακριβό και να το αποσβέσεις απο τις πιο αποδοτικές καυσεις ?
Ευχαριστω εκ των προτερων


Για το θέμα της απόδοσης μπορώ να σου πω, γιατί έχω κάψει και πιο 'φθηνό' (απιστοποίητο) και πιο 'ακριβό' (πιστοποιημένο) πέλλετ, ότι ναι υπάρχει διαφορά. Ακριβώς είναι δύσκολο να μετρηθεί, αλλά κάπως μπακαλίστικα το υπολόγισα γύρω στο 10%-15% περίπου. Εννοείται ότι μπορεί να υπάρχει και απιστοποίητο που μπορεί να έχει πολύ καλή απόδοση, που εγώ δεν έτυχε να δοκιμάσω.
Στο θέμα της στάχτης υπάρχει δραματική διαφορά. Αν δεν είσαι διατεθειμένος να καθαρίζεις συχνά (π.χ. λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων), τότε το πιστοποιημένο είναι μονόδρομος. Αν έχεις άνεση χρόνου τότε και το απιστοποίητο μια χαρά είναι, αρκεί να μην είναι η στάχτη σπογγώδης (αυτό δεν είναι κλίνκερ, αλλά σε ταλαιπωρεί το ίδιο). Διαφορά καθαρισμών μηνιαίως; 4-5 έναντι 10-12 περίπου στο δικό μου λέβητα.
Για κλίνκερ οι πιθανότητες είναι περισσότερες με απιστοποίητο, αν και δεν είναι και πολύ σύνηθες να συμβαίνει. Πιο πολύ θα σε απασχολήσει η στάχτη, καθώς και ο χρόνος καθαρισμού είναι δραματικά λιγότερος.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106442 από elgreco74
Απαντήθηκε από elgreco74 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παιδιά, Γιάννης από Πάτρα εδώ.
Ετοιμάζομαι για παραγγελία 2 τόνων golden για το χειμώνα. Από το forum μου είχατε πει πως η καλύτερη ώρα για αγορά είναι το καλοκαίρι. Τα καίω σε Thermostahl 30000 θερμίδων. Κάπου διάβασα από τον DOOM αν θυμάμαι πως τα βρήκε 284€/tn. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας? Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106445 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε Πάτρα με 284 δεν παίζει να βρεις. Άργησες λίγο. Το πέλλετ είναι φτηνό Μάιο-Ιούνιο. 330 στην καλύτερη να υπολογίζεις. Κατά τα άλλα google is your friend.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106458 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
284 είχαν τον Ιούνιο τα Golden στη Θεσσαλονίκη, φίλε elgreco. Τώρα πρέπει να ανέβηκαν κάνα δεκάρικο τουλάχιστον. Αλλά για Πάτρα είναι και τα μεταφορικά, οπότε υπολόγιζε κάνα 30άρι τουλάχιστον ακόμη!

Σε κάθε περίπτωση, πάρε ένα τηλ. στην Hellenic Eco Fuels για προσφορά. Επίσης πολύ καλή σχέση τιμής/απόδοσης έχουν και τα Egger του mega pellet. Google για τηλέφωνα ;)
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106467 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

elgreco74 έγραψε: Παιδιά, Γιάννης από Πάτρα εδώ.
Ετοιμάζομαι για παραγγελία 2 τόνων golden για το χειμώνα. Από το forum μου είχατε πει πως η καλύτερη ώρα για αγορά είναι το καλοκαίρι. Τα καίω σε Thermostahl 30000 θερμίδων. Κάπου διάβασα από τον DOOM αν θυμάμαι πως τα βρήκε 284€/tn. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας? Ευχαριστώ.


Θα ήθελες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό, πέρα από το golden ? Εκτός εάν βασίζεσαι στις πιστοποιήσεις για τις δυνατότητες και την ποιότητα των πέλλετ.

Τότε πραγματικά δεν χρειάζεται να μπεις στις διαδικασίες αλλαγής πέλλετ. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.510 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ