Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181137 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

pelletech 25 "25kw , ενω ο πετρελαιου ήταν 30kw . Aν έχεις και ενδοδαπεδια ,αρα έγινε σωστος υπολογισμος θερμιδων στην αρχη ,ετσι τωρα ζοριζεται περισσοτερο για ιδιες θερμοκρασίες. Buffer χρειαζεται? (το ειχες και με το πετρελαιο?) γιατι να δουλευει συνεχεια για να ζεστανει τοσα λίτρα. ? οι χαμηλες θερμοκρασιε ενδοδαπεδιας νομίζω πιανονται σχετικά γρηγορα. Το δευτερο σκελος είναι απορία και δεν λεω αν χρειαζεται ή οχι.

Ο 25 kw είναι αρκετός, το μπαφερ μαλιστα βοηθαει σ αυτο γιατι δεν χρειαζεται να δουλεύει απ το 0 αλλά έχει το περιθώριο να προλάβει να σηκώσει θερμοκρασία μέχρι να φτάσει το επιθυμητό. Επίσης, μιλάμε για 60 βαθμούς. Το μπαφερ επιβάλλεται στα στερεά καύσιμα ώστε όταν ζητήσω ζέστη να την έχω, να μην περιμένω πότε θα κάνει εναυση και πότε θα φτάσει το επιθυμητό. Μπαφερ είχα και στο πετρέλαιο. Όταν ζεσταίνω το μπαφερ, η θερμοκρασία δεν χάνεται, μπορεί να κρατήσει τη θερμοκρασία έως 4 μέρες χάνοντας 1 με δύο βαθμούς. Όλα είναι μετρημένα παιδιά. Εάν έπαιρνα επίδομα πετρελαίου δεν θα γινόταν λόγος για καύση πελλετ. Απλά είπαμε... μπορείς να αγοράζεις σιγα-σιγα όση ποσότητα μπορείς οποτε μπορεις. Μόνο αυτό μας κρατάει στο πελλετ. Επίσης, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία αλλά επειδή η θέρμανση είναι άμεση, πιστεύω ότι η σόμπα πελλετ ίσως είναι συμφέρουσα επιλογή.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181138 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Να ξέρεις ότι στο πελλετ πάει πολύς κόσμος επειδή συνήθως αν αγόραζαν μαζικά όλη τους την ποσότητα πετυχαιναν πολύ καλή τιμή...
Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν καιτε πελλετ αλλά τρολαρετε.... Ο κόσμος καίει πελλετ γιατί κάνει οικονομία. Ένα μέσο νοικοκυριό στην Β. Ελλάδα εξοικονομεί 800-1000€ την σεζόν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181139 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Να ξέρεις ότι στο πελλετ πάει πολύς κόσμος επειδή συνήθως αν αγόραζαν μαζικά όλη τους την ποσότητα πετυχαιναν πολύ καλή τιμή...
Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν καιτε πελλετ αλλά τρολαρετε.... Ο κόσμος καίει πελλετ γιατί κάνει οικονομία. Ένα μέσο νοικοκυριό στην Β. Ελλάδα εξοικονομεί 800-1000€ την σεζόν...

Ναι, με έστειλαν οι εφοπλιστές να κάνω προπαγάνδα. Δώστε προσοχή στα λόγια που λέει ο άλλος, σας είπα εάν καις πάνω από 4 τόνους το έτος "βλέπε δυτ. Μακεδονία" συμφέρει. Εκεί θα κάνεις εξοικονόμηση τα 800 ευρώ που λες και παλι υπο προϋποθέσεις. Σε μικρές καταναλώσεις ειναι σχεδον το ιδιο, αυτα που θα παρεις δεν αντιαταθμιζουν αυτα που χανεις. Καθ ένας καίει ότι νομίζεις για τους λόγους που ξέρει ο ίδιος. Εγω σας ειπα γιατι καιω πελλετ. Ο τρόπος που σκέφτεστε εσείς είναι μπακάλικος, μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας, ξαναλέω, Όλα πληρώνονται σ αυτή τη ζωή, ο χρόνος που ξοδεύουμε, η υγεία που χαλάμε, η μεταφορά του καυσίμου, η αποθήκευση, ο καθαρισμός, η συντήρηση, το χαμένο ΦΠΑ, το ρίσκο εάν σε πιάσουν στο δρόμο κ.τ.λ. Προσωπικά, μου έκαψε πλακέτα, κόστος; 300 χωρίς ΦΠΑ. Ένας χρόνος εξοικονόμησης πίσω. Είχα καυστήρα  πετρελαίου στο πατρικό Hansa δούλευε απ το 1991 και μέχρι φέτος δεν εβγαλε τιποτα, ένα τρίψιμο τα τουμπο κάθε 3 χρόνια καί τίποτα άλλο. Φέτος έβαλα έναν wolf συμπύκνωσης γιατί τρύπησε ο λέβητας που ήταν απ το 1975. Μιλάμε για έξοδο καυσαερίων 32 βαθμών. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181140 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
εγω ως ενας από τους μπακαληδες λοιπόν εχω μια απορία!! Γιατί έβαλες πέλλετ ??? Σε αυτό που συμφωνω μαζι σου είναι ότι σε χαμηλες καταναλώσεις πετρελαιου ,όπως εσύ, αν κανεις αλλαγή και πληρώσεις 3000-4000 ευρώ για αλλαγή πρέπει να περιμένεις 6-8 χρόνια για να κάνεις απόσβεση. Αξίζει πιστευεις? ίσως να πήγαινες σε έναν λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης να έχεις μια οικονομία 30% περίπου σε σχέση μα τον παλιό και να ήσουν οκ. Προφανώς το buffer το είχες λόγω ενδοδαπέδιας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181141 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ναι το μπαφερ το είχα πρωτίστως για την ενδοδαπεδια. Το πετρέλαιο ήταν προεγκατεστημενο. Είχα σκοπό να δουλέψω α.θ ή φ.α όταν έρθει... Αλλα τα οικονομικά εσφιξαν και έμεινε στη θεωρία. Τον λέβητα τον πήρα μεταχειρισμένο 1300 ευρώ και ο λόγος που τοποθετήθηκε είναι για να αγοράζω πελλετ όλο το χρόνο οπότε μπορώ και όσο μπορώ. Η εγκατάσταση έγινε από εμένα δεν πλήρωσα τίποτα περισσότερο εκτός απ την πλακέτα που έκαψε λόγω αυξομείωσης δικτύου. Δεν είχα τη δυνατότητα να πληρώνω σε διάστημα 4 μηνών όλο το κόστος θέρμανσης. Φίλε μου αυτά είναι τα συμπεράσματα τα δικά μου από το δικό μου σύστημα. Σου ξαναλέω επίσης ότι μια σόμπα πελλετ θα έκανε περισσότερο οικονομία λόγω της άμεσης απαγωγής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181145 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δώστε προσοχή στα λόγια που λέει ο άλλος,.....

Σημασία σε μη λογικά πράγματα δεν μπορώ να δώσω. Σε ένα μικρό σπίτι το μηχάνημα που χρειάζεσαι είναι επίσης μικρό και άρα οικονομικό. Υπάρχουν compact λέβητες με κόστος κοντά στα 2000€. Οι αποδόσεις και οι αναλογίες δεν αλλάζουν ανάλογα την κατανάλωση. Ένα σπίτι που καταναλώνει 2 τόνους πετρέλαιο θέλει 4 τόνους 4 και κάτι πελλετ. Έχει αξιόλογα πελλετ με κάτω τα 400€. Βασικά μόνο το Schweighofer είναι ακριβότερο σήμερα. Οπότε τα 800-1000€ οικονομία είναι ο κανόνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.579 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ